Dnes je 5.6.2023, Svátek má
Sdílet článek:
Na rozdíl od golfu, který do své české sportovní terminologie přebírá značné množství původních anglických pojmů a slov, domlouvají se čeští ragbisté mnohem originálnějším slovníkem. Roj, mlýn, pilíř, vazač, rváček… Co slovo, to dotek poezie. Kde se ale české ragbyové názvosloví vzalo? A jak zamíchal ragbyovými pravidly Ferda Mravenec?
Počátkem 19. století se proti sobě na Britských ostrovech vymezily dvě podoby jedné kolektivní míčové hry. V první z nich tvořilo podstatu hry kopání do míče – takový byl fotbal v Etonu, Shrewsburry, Westminsteru a Charterhouse, přičemž tato varianta zápolení se obvykle nazývala „dribbling game“.
Při druhé z nich – jako v případě škol v Rugby, Marlborough a Cheltenhamu – šlo v zásadě o to míč získat, udržet ho a přihrát spoluhráči. A když podle legendy jistý student v Rugby – William Webb Ellis – vzal v roce 1823 míč do ruky a běžel s ním přes celé hřiště, zrodilo se ragby.
Hra se šišatým míčem dorazila do Čech zásluhou mladého sportovního redaktora brněnských Lidových novin, který byl v roce 1923 vyslán jako reportér do Francie. Byl to Ondřej Sekora.
K nám však dorazila hra se šišatým míčem až o sto let později, a to zásluhou mladého sportovního redaktora brněnských Lidových novin, který byl v roce 1923 vyslán jako reportér do Francie.
Tento muž se jmenoval Ondřej Sekora a z Francie si přivezl nejen spoustu zážitků, ale také lásku ke dvěma sportům, které se mezi tamními fanoušky těší veliké oblibě dodnes: cyklistice a ragby!
Pro Lidové noviny, týdeník Sport a hry a později také pro časopis Sport, který sám založil, psal Sekora reportáže a kreslil ilustrace a karikatury. V roce 1927 se jako novinář dokonce zúčastnil již tehdy legendárního závodu Tour de France a díky slušné znalosti francouzštiny se mu ve dvacátých a třicátých letech dařilo příležitostně publikovat své texty i ve francouzských novinách a časopisech.
Ze svých pobytů ve Francii si totiž Sekora přivezl francouzské znění pravidel ragbyové hry, přeložil je a jednotlivé kapitoly začal vydávat na pokračování ve svém časopise.
Právě zde se tak české prostředí mohlo seznámit s půvabnými názvy s nádechem přírody a poezie. Sekora se rozhodl, že hráči budou tvořit „mlýny“, které budou na svých tělech držet „pilíři“ s „mlynářem“, a za nimi se do boje pustí „rváčci“ nebo „vazač“.
Hráče obecně zase rozdělil na „rojníky“ a „útočníky“, byť v angličtině se pozicím označeným jako útočníci říká „backs“. Navzdory takovýmto drobným nepřesnostem se ovšem Sekorovo názvosloví ujalo do té míry, že se v českém ragbyovém světě používá zcela přirozeně dodnes.
Nezůstalo ale jen u překladu pravidel. Sekora sice nikdy nepůsobil jako hráč, ale do dějin tuzemského ragby se zapsal třeba jako trenér a rozhodčí. Ve vůbec prvním ragbyovém utkání na našem území si připsal hned trojnásobnou roli: nejen že byl rozhodčím zápasu, ale angažoval se rovněž jako trenér obou soupeřících mužstev.
Slavné utkání mezi SK Moravská Slavia a AFK Žižka Brno se odehrálo 9. května 1926 v areálu bývalé císařské kadetky v Brně-Pisárkách. Dnes už není příliš podstatné, že zápas skončil výsledkem 31:17 pro Slavii, ani že zápas „začal se velkým přívalem deště, který omezil návštěvu diváků jen asi na patnáct set,“ jak se psalo den po zápase v Lidových novinách.
Za zmínku ovšem stojí, že první hráči se rekrutovali především z řad fotbalistů a zápasníků, které se Sekorovi podařilo nadchnout pro zbrusu nový sport. A podobně jako počátkem 19. století v Anglii, i u nás se první ragbyoví nadšenci našli zejména mezi studenty.
“Zápas začal se velkým přívalem deště, který omezil návštěvu diváků na hřišti Mor. Slavie jen asi na patnáct set.” Lidové noviny, 10. května 1926
Když se v roce 2017 konala v Ostravském muzeu výstava s příhodným názvem Hra síly, odvahy a bojovnosti, mohli si její návštěvníci ověřit jeden zdánlivý paradox. Ragby totiž není sportem barbarským, naopak je zosobněním naděje, důvěry a respektu.
Důkazem a potvrzením ragbyového paradoxu budiž skutečnost, že nejcennějším exponátem výstavy byl předmět navýsost křehký: unikátní výšivka z 2. poloviny 19. století zobrazující první zápas v ragby!
Nemělo by nás proto ani překvapit, že české ragby vděčí za mnohé tvůrci Ferdy Mravence. A že je dokonce o celý rok starší než legendární postavička…
Dostávejte nové články do mailu.
Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Copyright (c) 2023 forbein.cz