Dnes je 6.6.2023, Svátek má
Sdílet článek:
Jedna tu stojí už 110 let, tu druhou v krutých podmínkách dostavovali francouzští zajatci i nuceně nasazení Češi. Obě dodnes fungují a dodávají elektřinu. Navštivte jednu z nejmagičtějších částí Šumavy i dvě technické památky najednou!
Nedaleko Srní se stékají dvě malebné šumavské řeky, Vydra a Křemelná, a dávají vzniknout Otavě. Ta pokračuje přes Sušici a Strakonice k Písku, aby se pak pod zvíkovským hradem vlila do Vltavy.
Na soutoku Vydry a Křemelné stojí hned dvě vodní elektrárny: Čeňkova Pila a Vydra.
Využijeme příležitosti, kterou nabízejí komentované prohlídky pořádané společností ČEZ, a navštívíme obě.
Počítejte s tím, že Čeňkova Pila je dost navštěvovaný turistický cíl, takže bývá problém zaparkovat. V případě nutnosti můžete auto nechat i v Srní, odkud jsou to sem pěšky necelé tři kilometry.
My jsme měli štěstí a našli poslední volné místo téměř naproti elektrárně Vydra, kde exkurze začínají. Pět minut před jedenáctou se otevírají dveře a sympatický pan Břetislav, který strávil v energetice celý svůj život, nás zve dovnitř.
Návštěva elektrárny Vydra začíná komentovanou expozicí. Dozvíte se tu mnohé nejen o historii i současnosti využívání vody na Šumavě k výrobě elektrické energie , ale také o vorařství a zpracování dřeva.
Připraveni jsou tu i na děti. Na naši prohlídku dorazily rodiny s malými dětmi hned tři. Autor tohoto článku se na základě minulých neblahých zkušeností s nudícími se malými človíčky na podobných místech sice nejprve upřímně zděsil, ale po půlhodině zjistil, že jeho obavy byly zbytečné.
Děti se zabavily vyplňováním kvízu, hrou s interaktivními modely i prohlídkou výjevů ze života vorařů.
Velkou část výkladu v této fázi věnoval průvodce pochopitelně samotné elektrárně. Ta byla postavena v letech 1937–39. Přestože stojí na levém břehu Vydry, napájí ji voda z historického Vchynicko-tetovského kanálu, kterému je věnována část zdejší expozice.
Voda z kanálu podzemním přivaděčem od Mechova v délce 3,2 km napájí tzv. akumulační nádrž o objemu 67 000 m3 u bývalé osady Sedlo. Nádrž tu v krutých podmínkách šumavské zimy stavěli za války zajatci z Francie, doplnění nuceně nasazenými obyvateli protektorátu. Dokončena byla roku 1942.
Z nádrže je voda svedena 904 m dlouhým ocelovým tlakovým potrubím do elektrárny, ležící o 227 m níže. Zde roztáčí Francisovy horizontální turbíny o výkonu 3,2 MW. Celkový výkon elektrárny tak činí 6,4 MW.
V letech 2005–2006 byly obě turbíny modernizovány a od ledna 2007 se z původně průtočné elektrárny stala tzv. elektrárna špičková. To znamená, že elektrárna se primárně využívá během energetických špiček a mimo ně elektřinu do sítě dodává jen za příznivého stavu, kdy je v akumulační nádrži dostatek vody.
Celý koncept navrhl ing. Karel Kosek, mimo jiné autor první přečerpávací elektrárny v tehdejším Československu. Elektrárna Černé jezero je podobně jako Vydra dodnes funkční.
Po prohlídce malé vodní elektrárny Vydra se s průvodcem přesouváme z levého na pravý břeh řeky. Pěšky je to přibližně desetiminutová procházka.
Čeňkova Pila má dlouhou historii. Vodu z Vydry již od 1723 využíval mlýn. Ten koupil obchodník se dřevem Čeněk Bubeníček, postavil tu pilu a nařezané dřevo posílal na vorech do Prahy.
Obchodu se dařilo a podnikatel, vlastenec a mecenáš Čeněk rozšiřoval své aktivity. Na Praze 2 si například dodnes můžete zajít do restaurace U Bubeníčků.
Na Čeňkovu Pilu přijížděly osobnosti, které spojovalo vlastenecké cítění. Tak se tu v srpnu 1867 objevil i Bedřich Smetana. Smrk, který tu tenkrát zasadil, stále stojí.
Po smrti původního majitele roku 1888 odkoupilo pilu i s vodním právem město Kašperské Hory. To se rozhodlo využít sílu vody na výrobu elektřiny.
Samotná elektrárna dnes stojí o 130 m dál než původní pila, k níž vodu z Vydry přiváděl od jezu kamenný náhon o délce 105 m. Ten tedy bylo nutné prodloužit.
Tehdejší stavitelé to vyřešili vybudováním náhonu dřevěného, tzv. vantroků. Vantroky jsou čas od času obnovovány, ale v zásadě slouží dodnes.
Elektrárnička Čeňkova Pila stojí přímo nad soutokem Vydry a Křemelné. Právě odsud vyrážejí vodáci na svou plavbu po Otavě. Je to krásné místo, jehož malebnosti přítomnost národní technické památky č. 4985 nijak neubírá, spíše naopak.
Při vstupu do budovy elektrárenské babičky, která tu stojí již 110 let, na vás dýchne historie. Elektrárna funguje od roku 1912, kdy se na Štědrý den rozsvítily v Kašperských Horách první žárovky.
Zpočátku se odběr elektřiny neměřil, platilo se pouze za připojení žárovky 4–25 korun ročně. Elektroměry byly osazeny až později.
Dokázali byste říct, čím se doba po dokončení elektrárny Čeňkova Pila liší od té dnešní? Snad vám obrázek trochu napoví.
Infocentrum elektráren Vydra a Čeňkova Pila
https://www.cez.cz/cs/o-cez/infocentra/vydra-136648
Virtuální prohlídka elektráren Vydra a Čeňkova Pila
http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-vydra/
Informace o exkurzích pořádaných společností ČEZ
https://www.cez.cz/cs/o-cez/infocentra
Krátké video o Čeňkově Pile
http://www.tv-adams.wz.cz/cenkova_pila.html
Krátké video o elektrárně Vydra
Dostávejte nové články do mailu.
Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Copyright (c) 2023 forbein.cz