hero-image

Aloe vera: připravte si „všelék“ sami doma. Na spálenou kůži, pupínky i ekzémy je skvělá aloe vera

Doba čtení: 4:30 minut

Spálená kůže od slunce, drobné odřeniny, hmyzí bodnutí, akné, suchá kůže… Všichni to známe. Jsou to nejen symboly správně užitého léta, ale i prázdninové nepříjemnosti. Aloe vera, rostlina s obrovským množstvím vitaminů a schopností regenerace, vás jich může zbavit.

Dostala se k nám z Afriky, kde přežívá i několik let bez vody. To je aloe barbadensis miller neboli aloe vera. Vypadá jako kaktus, ale kaktus to není. V jejích listech se nachází léčivý gel. Když aloe vera kvete, kvete žlutě. Právě tak bezpečně poznáte, že se jedná skutečně o tuto léčivou rostlinu. Jiné druhy kvetou i červeně a oranžově, ty jsou ale jedovaté.

Aloe má ráda stálou teplotu okolo 20–25 °C. Vyhovuje jí světlé místo, ale aby zůstala krásně zelená, nevystavujte ji přímému slunci. To jí sice neuškodí, ale může změnit barvu do takové růžové až hnědé. Jelikož roste i v místech, kde celý rok nezaprší, nemá ráda příliš vodu. Stačí ji zalít trošku jednou týdně. „My tady na Tenerife máme větší vlhko, a proto je zaléváme maximálně dvakrát týdně, ale na farmě na Fuerteventuře rostou úplně bez zálivky,“ vysvětluje Elisa, průvodkyně v aloe vera eko farmě a dodává: „Určitě ji zalévejte ke kořenům, nikoliv do středu. Voda by totiž pak zůstávala na listech a to aloi neprospívá.

Aloe vera roste ze středu. Zdroj: Eva Blechová - se svolením

A zase ten pupínek… Co s tím?

Je jedno, jestli je to spálená kůže po opalování, odřenina na koleni vaší ratolesti nebo malý pupínek na obličeji pubertální dcerky nebo žihadlo od vosy. Pokud potřebujete rychlou pomoc, stačí uříznout potřebnou část listu (není třeba řezat celý list jen na malý pupínek), nakrájet na plátky a jimi potřít poškozené místo. Z listu začne ale vytékat žlutá tekutina. Je to aloinum, které obsahuje i projímavý latex a barví, a proto je lepší se ho nejprve zbavit. Zní to složitě? Ale vůbec ne.

„List uřízněte nejlépe keramickým nožíkem v potřebném místě, pak ho vložte do misky s vodou řezem dolů, a to asi na hodinu. Tak aloinum steče a odstraní se,“ názorně ukazuje Elisa misku s hnědou vodou, ze které trčí aloe. „List pak seříznete na bocích, a jako když filetujete rybu, špachtlí oddělíte vrchní a spodní část listu.“ Mezi listy se nachází právě ten zázračný gel.

Aloinum okolo gelu. Zdroj: Eva Blechová - se svolením


Čistý gel je průsvitný, ale také slizký a na první pohled lepkavý. Avšak tělo jej absorbuje rychleji než vodu. Stačí ho nakrájet na menší kousky. Kousek si vzít do ruky a jako tuhým mýdlem ho v rukou promnout. Tak se gel dostane na vaše ruce a ten pak aplikujete na potřebné místo. Takže pomažete gelem dané místo a za pár vteřin máte krásnou hydratovanou pokožku, která není nijak ulepená, a účinky aloe začnou pracovat téměř okamžitě.

Špachtlí gel podeberete z obou stran. Zdroj: Eva Blechová - se svolením


Nebojte se, seříznutí kousku listu rostlině neublíží. Takto částečně odříznutý list se na rostlině během čtyř hodin sám uzavře, zacelí. Je to jako když se třeba říznete do prstu. Chvíli krvácíte, pak se kůže stáhne a vytvoří stroupek. Stejně tak je to u aloe, gel uvnitř zůstane připravený zase na další seříznutí.

Není třeba denně krájet kytku

Již půlroční aloe má v sobě nějaké vitaminy, ale abyste z ní vytěžili maximum, je dobré používat až tak pětiletou rostlinu. Pokud vás trápí ekzémy, akné a potřebovali byste aloe pravidelně a často, pak je lepší koupit si přímo zpracovaný čistý aloe vera gel.

Aloe kosmetika - čistý gel a odličovací mléko. Zdroj: Eva Blechová - se svolením


„My vyrábíme 99% aloe vera gel. Nikde nenajdete stoprocentní, protože aloe oxiduje ještě rychleji než avokádo. Takže to jedno procento většinou tvoří něco, co zabraňuje oxidaci,“ vysvětluje Elisa a její kolega dodává: „Pokud si budete chtít koupit čistý aloe vera gel, sledujte, jaká složka je na prvním místě. Měla by to být právě šťáva z gelu aloe barbadensis, nikoliv prášek z aloe nebo jiné položky. To pak nemá smysl kupovat.

Kudy teče, tudy léčí: ráno s panákem aloe vera

To, že má aloe téměř zázračné účinky na pleť, už je obecně známé. Věděli jste ale, že se dá i pít? Kdo by neznal takovou tu 1,5litrovou zelenou butelu, ve které se vznáší kousky aloe vera. Je příjemná, sladká a drahá. Jistě ne tak lahodný nápoj, ale určitě zdravější a pro tělo prospěšnější si můžete vyrobit i sami doma z vlastní aloe barbadensis miller. Určitě to bude levnější.

Aloe vera. Zdroj: Eva Blechová - se svolením


Pokud chcete aloi k pití, je k tomu už potřeba trochu větší list. „Aloe má obrovské množství vitaminů, proto pokud se rozhodnete pít čistou aloe vera, pijte maximálně 25 ml denně po dobu jednoho měsíce. Pak si dejte zase třeba na měsíc pauzu. To aby nedošlo k ‚předávkování‘ vitaminy,“ vysvětluje průvodkyně Elisa a pokračuje: „Chuťově to není žádný zázrak, tak je dobré čistý gel zbavený aloina a latexu nakrájet na kousky, rozmixovat tyčovým mixérem a k tomu kápnout trošku citronové nebo pomerančové šťávy, nebo rozmixovat s lesním ovocem. Pokud si děláte větší zásobu, než jen 25 ml, tak použijte citron, který zabraňuje oxidaci a pomáhá gel konzervovat. Nikdy aloi nemixujte s mlékem.

Případné ranní panáky si ale můžete nadávkovat třeba do tvořítek na led a zmrazit. Pak jen vyndáte ledovou kostičku a šup s ní do nějaké domácí limonády – s malinami, jahodami, mátou a citronem. Výborné je i domácí smoothie z vody, aloe vera gelu, mraženého ovoce, citronu, máty a nějakého sladidla (medu, čekankového, datlového, javorového nebo agávového sirupu).

Aloe nevyléčí nemoc, ale pomáhá posilovat imunitu, doplňuje vitaminy do těla a podporuje správné fungování našeho organismu. Takže klidně aloi vera zařaďte do svého každodenního života.

9 fotografií

Zdroje: vlastní dotazování v rámci prohlídky Aloe vera eco farm Güímar, Tenerife

 

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.