hero-image

Aplikace, kam se podíváš

Doba čtení: 4:30 minut

Aplikace. Apky. Apiny. Často neuvěřitelně chytré a užitečné nástroje, které nám každý den zjednodušují život. A také za poslední desetiletí proměnily chování celé společnosti - od poslouchání hudby, sledování filmů, přes podávání inzerátů, nakupování, zábavu až k cestování. Tam, kde jsme dřív potřebovali těžké knižní průvodce a mapy, stačí jen kliknout prstem a.... jedeme!

Umí skutečně muži číst lépe v mapách?Zdroj: Glenn Carstens Peters / Unsplash

Soustřeďte se na to kam, s kým a za kolik a my vám poradíme, jaké aplikace vám cestování mohou usnadnit. Týden s... cestovatelskými aplikacemi na ForBeIn.cz začíná!

Den první: Kudy tudy vede cesta, aneb mapy a navigace

Položili jste si někdy otázku, jak jsou mapy vlastně staré? Odpověď je prostá: jako lidstvo samo! Ty nejstarší byste našli už na stěnách pravěkých jeskyní. Od úsvitu dějin totiž cítíme nutkavou potřebu zorientovat se na cestách po zemi i po moři. Podobně jako nás zajímá rozložení objektů na obloze. A starým Řekům dokonce přestaly stačit mapy pouze dvojrozměrné, zachtělo se jim mapy prostorové: a glóbus byl na světě!

A přece se točí

S rozvojem poznání a technologickým pokrokem se mapy neustále zpřesňují a získávají nové možnosti využití: v 21. století se pevně zabydlely v digitálním světě.

Digitální mapy přitom nejsou žádné jednoduché organismy: tvoří je obrovské, rozsáhlé soubory dat, které byly původně využívány spíše jen jako technické podklady k tvorbě tištěných map. Rychlý rozvoj mobilních technologií v posledních dvou desetiletích je ale přenesl do našich kapes a přidal jim spoustu užitečných funkcí.

Mnozí z vás si ještě vzpomenou na to ohromení a úžas, když se počátkem milénia zrodil digitální interaktivní glóbus: GoogleEarth. Prohlížení 3D modelu země založeného na satelitních snímcích je skvělá zábava dodnes a může vám klidně posloužit i jako prvotní inspirace pro budoucí cestovatelské plány.

Některé aplikace nám nabízí netradiční pohledy
Některé aplikace nám nabízejí netradiční pohledy
Navigace s kompasem je užitečná v místech, kde není signál
4 fotografie

Mapy v mobilu

Google je s digitálním světem spojen podobně pevně asi jako Koperník a Galileo s kulatostí naší planety. Takže by dnes nikoho nemělo překvapit, že od roku 2005 nabízí a stále zdokonaluje a vylepšuje své digitalní mapy, které se díky své multifunkčnosti staly nedílnou součástí základní výbavy většiny telefonů.

Mapy Google jsou všude: GoogleMaps využije v současnosti po celém světě každý měsíc jedna miliarda lidí! Jejich výhodou je jak 3D pohled na konkrétní místa prostřednictvím funkce StreetView, tak propojení s dalšími googlovskými službami.

V digitálním věku ovšem nezaostávají ani čeští mapo-tvůrci, jejichž aplikace by i pro vás mohly být prvními, po kterých sáhnete, když se budete potřebovat zorientovat. V mapových apkách totiž #czechmade totiž patří ke světové extratřídě! Ostatně věděli jste, že tradice kvalitní české kartografické školy sahá už do 17. století?

Překvapivě by někomu také mohla znít skutečnost, že tuzemský seznam.cz přišel s první verzí svých map již v roce 1998: obsahovaly tehdy sice pouze statickou automapu České republiky a plány vybraných měst, ale postupem času se mapy.cz staly jednou z nejlepších dostupných mapových aplikací.

A jejich uživatelé jim rozumějí a dokáží je ocenit: od roku 2011, kdy byla spuštěna první verze, obhajuje česká mobilní mapová apka opakovně první příčku v anketě Křišťálová lupa v kategorii Nástroje a služby.

Papírové mapy rozházené po stoleZdroj: Andrew Neel / Unsplash


Mapy po česku

České mapy.cz totiž nabízejí mapy, které jinde v digitálním světě nenajdeme. Vycházejí přitom vstříc zájmům tuzemských uživatelů: oblíbené turistické mapy - s vyznačenými barevnými turistickými značkami, očíslovanými cyklostezkami a v zimní verzi také sjezdovkami. A rozhodně není marné, že toto vše si výletníci mohou stáhnout a plně využívat off-line.

České mapy jdou dokonce dál než Google: jejich funkce Panorama nabízí - podobně jako googlovský StreetView - 3D pohled na mnohá místa. Ale čeští vývojáři s kamerami na batozích zamířili dokonce i do míst, která jsou dostupná pouze pěším.

Kdo má rád historii zase ocení možnost přepnout v některých regionech na historické mapy z 19. století a porovnat je se současným stavem naší vlasti.

A školáci pozor! V aktovce už netahejte velký a těžký atlas světa: všechny jeho mapy jsou tu online!

Na druhou stranu ovšem každá, byť kvalitní a přesná mapa je jen přibližným obrazem skutečnosti. Země je totiž, jak známo, kulatá a protože si mapy obvykle prohlížíme ve 2D, mohou například některé země opticky vypadat větší, než ve skutečnosti jsou. Na běžné užívání digitálních map to ovšem nemívá zásadní vliv.

Mapy.czZdroj: Mapy.cz

Navigovat bez kompasu

Dnes už nepotřebujete kompas, abyste se na cestách neztratili. Ačkoli takový digitální kompas je taky užitečná mobilní aplikace: třeba jednoduchý ale funkčJust a Compass bez reklam pro Android nebo po celém světě spolehlivě fungující Acurate Compass Navigation. Někdy je zkrátka dobré vědět, kde je sever!

Snazší ovšem bude spolehnout se na některou z navigačních aplikací. Navigovat dnes už umí většina mobilních map: stačí zadat cílovou destinaci a vyrazit.

Kdo ještě nemá - například v autě zabudovanou - vlastní osvědčenou navigaci, může vyzkoušet třeba užitečnou aplikaci Waze, která průběžně sbírá “živá” data ze silničního provozu a umí díky tomu najít výhodnou cestu i při aktuálních uzavírkách a nečekaných nehodách. A kdo by chtěl cestou na dovolenou trávit čas v kolonách, že?

Jen myslete na to, že Waze potřebuje ke svému fungování trvalé datové připojení. Mimochodem i Waze vzniká od roku 2013 pod křídly Googlu.

Stará mapa s kompasemZdroj: Pixabay


Pokud chcete šetřit data či se raději spoléháte na mapy uložené přímo ve svém mobilní zařízení, zkuste třeba slovenský Sygic. Ten si zakládá na tom, že váš mobil nezatíží, a nabízí možnost stáhnout si aktuální mapy dané oblasti přímo do mobilu, takže si na cestách vystačíte už jenom s GPS.

Navigační aplikace a mapy už také většinou umějí poradit, kolik kde stojí benzín neb nafta. Při dnešních vysokých cenách pohonných hmot se proto hodí nainstalovat se nějakou tu specializovanou tankovací appku, jako je Pumpdroid / iPumpuj nebo český TankNavigator, který si navíc rozumí s CCS kartou.

Někdo ovšem dává před vlastní dopravou raději přednost dopravě hromadné: jak vám aplikace pomáhají létat či jezdit bez nutnosti řídit, prozkoumáme zítra.

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.