hero-image

Bolest krční páteře nemusí být konec světa. Skoncujte s ní jednou provždy

Doba čtení: 3 minuty

Bolesti za krkem při téměř každém pohybu, které navíc vystřelují do horní končetiny… Motání hlavy, migréna. Také se vám ježí vlasy hrůzou na hlavě jen při té myšlence? Pokud se navíc přidá ještě výrazné omezení pohybu, které znemožní otáčet krkem, je to pocit přinejmenším velmi úzkostný. Není pak divu, že se takto nepříjemný stav projeví na vaší náladě. Jste podráždění a právem nemáte náladu vůbec na nic. Nevěšte však hlavu, i takové stavy lze změnit!

Zatočte s bolestí krční páteře a užívejte opět života naplno! Pomáhá cvičení, díky kterému zapojíte oslabené svaly do správné funkce. Potřebná bude i jistá změna životních návyků, například úprava pracovního prostředí či místa pro odpočinek. Aplikací správných pohybových stereotypů do běžného života pak zabráníte návratu potíží.

Krční páteř je velmi specifická. Je to nejpohyblivější úsek páteře, který nasedá na ten nejpevnější (hrudní páteř). Není proto divu, že je často zdrojem obtíží. Navíc vlivem nevhodné zátěže některé svaly ochabnou, jiné se přetíží a na problém je zaděláno. 

Zdroj: Keenan Constance / Unsplash

Od krku mohou brnět ruce

Krční páteř je také specifická v tom, že se její porucha projevuje často i mimo oblast šíje. „Pacient pociťuje zatuhnutí, bolesti v oblasti krční páteře různé intenzity, které mohou vystřelovat do hlavy, horních končetin. Potíže se také mohou projevovat omezením hybnosti krční páteře, někdy brněním rukou, točením hlavy a pocity na zvracení,“ říká ortoped MUDr. Radek Myslivec. Bolest krční páteře však může být způsobená různými faktory. Ty závažnější patří do rukou odborných lékařů, proto je vždy dobré vědět, co ukrutné bolesti za krkem způsobuje.

Zdroj: Joyce McCown / Unsplash


Základem je dobré vyšetření

Pokud je problém tzv. funkčního původu, lze jej řešit bez chirurgického zásahu cvičením, masáží anebo mobilizacemi kloubů. „Léčba bolestí krční páteře spočívá především v podrobném kineziologickém vyšetření, které odhalí možné příčiny obtíží a zároveň vyloučí možný úraz nebo neurologický původ,“ vysvětluje fyzioterapeutka Bc. Adéla Papoušková.

Svalové uzlíky způsobují specifickou bolest

Na základě lokalizace místa bolesti lze někdy určit, odkud vychází. Podle Travellové a Simonse mají jednotlivé svaly schopnost vysílat bolesti do specifických určitých míst. Děje se tak, když se ve svalu objeví „zatuhliny“ (uzlíky neboli trigger point). „Trigger point je zjednodušeně stažené svalové vlákno,“ vysvětluje pro FORbeIN fyzioterapeut Mgr. Jan Novák. Uzlíky svalů šíje často způsobují bolesti ve specifických oblastech hlavy, i když jsou od ní i dosti vzdálené. Například některé TrPs ve svalech krku vyzařují při stlačení bolest do čela,“ doplňuje Jan Novák.

Zdroj: Ozan Culha / Pexels

Jak uzlíky uvolnit?

Pohodlně se usaďte tak, aby bylo šíjové svalstvo co nejvíce uvolněné. Rukou si prohmatejte šíji, a pokud ucítíte zatuhlinku, která navíc i specificky – „štiplavě“ – bolí, přitlačte. Trpělivě tlačte, dokud bolest neustoupí. Pod prsty také ucítíte, že se uzlík „rozplývá“.

Poloha při spánku

Důležitá je také poloha krční páteře při spaní. Ve spánku sice tělo vědomě nekontrolujete, můžete pro něj však vytvořit vhodné podmínky. Základem je vhodný polštář, nejlépe anatomicky tvarovaný tak, aby zcela vyplnil prostor mezi krční páteří a matrací. „Chybou je ovšem vysoký polštář, který předsunuje hlavu a příliš ohýbá páteř do předklonu,“ říká fyzioterapeutka Mgr. Iva Bílková.

Zdroj: Sinitta Leunen / Unsplash


Negativní stres se ukládá v šíji

Vaše stresová zátěž může také zavinit bolestivou šíji a krční páteř. „Dlouhodobě zvýšené emoční vypětí se nejčastěji projevuje ztuhnutím v oblasti horních šíjových svalů a krku, blokádami horních žeber a krční páteře způsobujícími až migrenózní bolesti hlavy, hučením v uších, závratěmi, omezením hybnosti nebo dechovým diskomfortem,“ vysvětluje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Vojtovič.

Vyzkoušet můžete některou z relaxačních technik. Například tu podle Jacobsona anebo Schultzeho autogenní trénink.

Pravidelně (klidně několikrát denně) také protahujte šíjové svaly. Hlavu ukloňte na stranu a s nádechem mírně zatlačte proti dlani. S výdechem se uvolněte a šetrně zvyšte rozsah pohybu.

Zdroje:

Simons, D. G., Travell, J. G., Simons, L. S., & Travell, J. G. (1999). Travell & Simons' myofascial pain and dysfunction: The trigger point manual. Baltimore: Williams & Wilkins.

HOSKOVCOVÁ, Martina. Léčebná rehabilitace bolestivých stavů hybné soustavy. Praha: Raabe, [2017]. Rehabilitační a fyzikální terapie. ISBN 978-80-7496-304-9.

PODĚBRADSKÁ, Radana. Komplexní kineziologický rozbor: funkční poruchy pohybového systému. Praha: Grada Publishing, 2018. ISBN 978-80-271-0874-9.

www.fyziosvet.czwww.idnes.cz/onadnes,www.fyzioterra.cz, pribramsky.denik.cz, sever.rozhlas.cz,www.ctidoma.cz, www.kinisi.cz

 

 

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.