hero-image

Bolesti zápěstí a brnění prstů je nutné řešit hned!

Doba čtení: 2:30 minut

Možná to znáte taky. Cítíte podivné brnění na prstech, možná i bolesti. Protřepání krátkodobě uleví, ale podivné pocity na palcové straně dlaně se neustále vracejí. Že to má stejně i kolega, to ještě neznamená, že je to normální. Bolest není nikdy normální!

Bolesti v oblasti zápěstí mohou mít mnoho příčin, avšak jednou z těch nejčastějších je syndrom karpálního tunelu. 

Malý prostor pro mnoho obyvatel

Karpální tunel je vlastně docela úzký prostor mezi zápěstními kůstkami. Tímto prostorem prochází střední nerv (n. medianus) a šlachy svalů přední strany předloktí. A to je právě ta potíž. Vůbec nejčastěji totiž základní problém netkví přímo v karpálním tunelu, ale právě ve svalech předloktí. Svým otokem utlačí už tak malý prostor karpálního tunelu, a tak nerv začne volat o pomoc. Útlak se pak projevuje brněním prstů, mravenčením. Bývá to hlavně v noci, kdy vás nepříjemné pocity v zápěstí vzbudí a ruku musíte pro úlevu protřepat,“ vysvětluje fyzioterapeutka Ivana Koldová.

„Postupně dochází ke vzniku noční bolesti, která pacienty budí ze spánku s pocitem takzvané dřevěné ruky,“ doplňuje ortoped Filip Hebelka.

Syndromem karpálního tunelu trpí častěji ženy. „Souvisí to s hormonální nerovnováhou,“ říká MUDr. Marek Polách.

Foto: Kindel Media / Pexels


Co s tím?

Pokud jste podchytili bolesti ještě na začátku, máte docela slušnou šanci vyhnout se operaci. Syndrom karpálního tunelu se dá léčit i konzervativně, tedy cvičením a různými opatřeními. 

Budí-li vás však bolest ze spánku, nebo je nesnesitelná, bude pravděpodobně potřebná chirurgická léčba. 

Foto: Towfiqu Barbhuiya / Unsplash


Upravte svůj pracovní prostor

V prvé řadě je třeba se podívat na svůj pracovní prostor. „Postiženými bývají zejména lidé manuálně pracující,“ říká MUDr. Filip Hebelka.

Pokud k tomu přidáte ještě nevhodnou polohu zápěstí, je na problém zaděláno. Požádejte vedoucího o změnu činnosti. I krátká změna aktivity během pracovního dne může velmi pomoci. Náročné činnosti se snažte provádět tak, aby zápěstí bylo „v ose“. To znamená, že nebude příliš zalomené ani dopředu, ani dozadu.

Syndrom karpálního tunelu se nevyhýbá ani zaměstnancům v administrativě. Při práci s běžnou myší jsou kosti předloktí překřížené přes sebe a prostor karpálního tunelu tak ještě zmenšují. Řešením může být gelová podložka pod zápěstí. Vhodné jsou i vertikální myši, které vám zápěstí dají do anatomické pozice, kdy se nekříží kosti předloktí, a to je právě prevencí pro karpální tunel,“ dodává fyzioterapeutka Ivana Koldová.

Foto: Klára Kulíková / Unsplash


Jak si ještě pomoci?

Obecně je na nervovou soustavu dobrý vitamín B. Ujistěte se tedy, že jej máte dostatek. Na denní bázi byste pak měli zařadit masáž předloktí, ideálně několikrát denně. Promasírovat předloktí si můžete druhou rukou anebo míčkem na míčkování (měkký, molitanový). 

S úspěchem se setkává také aplikace kineziotapu (pružná páska nalepená pro uvolnění ohýbačů zápěstí a zlepšení prokrvení) a protahování svalů předloktí.

Cvičení:

Protažení ohybačů zápěstí

Druhou rukou chytněte prsty tak, aby zápěstí bylo ohnuté nahoru. S nádechem mírně zatlačte proti odporu druhé ruky a s výdechem vědomě uvolněte svaly předloktí a protáhněte je do většího rozsahu. Protahujte vždy tak, abyste necítili žádnou bolest, jen příjemný pocit protažení.

Foto: Hana Závodná - se svolením


Protažení natahovačů zápěstí

Postup je stejný, jen zápěstí je ohnuté směrem dolů. Cvičení provádějte vždy na obou horních končetinách.

Foto: Hana Závodná - se svolením
Zdroje: 

www.bozp.cz, www.neurologiepropraxi.cz, olomouc.rozhlas.cz, www.tyden.cz/, pribramsky.denik.cz

HOSKOVCOVÁ, Martina. Léčebná rehabilitace bolestivých stavů hybné soustavy. Praha: Raabe, [2017]. Rehabilitační a fyzikální terapie. ISBN 978-80-7496-304-9.

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.