hero-image

Chcete být bohatí? Vsaďte se, že to jde…

Doba čtení: 3:30 minut
Ministerstvo financí varuje: Účast na hazardní hře Člověče, nezlob se, vyvolává závislost. Kostky jsou jeden z nejstarších nástrojů hazardu. Nástroj ďábla v rouše beránčím.

Panna, nebo orel? 50:50

Hází se nejen kostkami, ale také mincí. A na příkladu panna vs. orel si ukážeme, jak by mohlo fungovat sázení, ze kterého budeme profitovat my namísto sázkové kanceláře a státního rozpočtu, kde také část našich peněz končí. Angličtina pro to má hezký výraz: Value Betting – což se dá přeložit jako hodnotná sázka. Hod mincí nám pomůže pochopit její princip.

Jaká je pravděpodobnost, že padne panna, nebo orel? Samozřejmě, že 1:2. Což by v řeči kurzu sázkové kanceláře bylo vyjádřeno číslem 2,00. A teď si představte, že by kurs na orla byl 2,1. A na pannu 1,9. Na koho byste vsadili? Pochopitelně na kurz, který má větší hodnotu. Samozřejmě, že nemusíte vyhrát – při prvním, druhém i třetím hodu padne panna. I po deseti hodech můžete být v minusu. Když se mincí hodí desettisíckrát, bude poměr panny a orla vyrovnaný. Ale vaše bilance bude při opakovaném kurzu 2,1 samozřejmě plusová.

Sázení rovná se investice

Kdybych ji nečetl, snad bych ani nevěřil, že na téma sportovního sázení byla sepsána diplomová práce. Jejím autorem je sympaťák z jižní Moravy, Tomáš Říha. Zmiňuje v ní skutečnost, že kdo chce být při sportovním kurzovém sázení v dlouhodobém plusu, měl by pro něj být výraz hodnotná sázka něco jako svatý grál.

Sportovní sázení pro něj není hazardem, ale investice, kterou pro magazín FORbeIN porovnal s akciemi: „Společné je riziko, které s sebou přirozeně přináší výkyvy. Rozdílným se jednoznačně stává investiční časový horizont. Zjednodušeně řečeno, o kvalitě investice v akciích rozhoduje třeba jedna celá dekáda, u sportovních sázek je to násobně méně,“ říká Tomáš Říha.

„Varuj se hazardu, vzpomeň si na Jardu“, napsal Jára Cimrman na zeď liptákovské hospody U Sirotků. Tomáš má poněkud jiné doporučení na téma, jak se vyhnout gamblerství: „Mít disciplínu a kontrolu nad svým chováním a emocemi. Rovněž přijde vhod mentální nastavení, při kterém nechci rychle zbohatnout a taktéž být připraven na dílčí ztráty, které nepochybně přijdou. Nechtít aktuální výkyv směrem dolů přebít iracionálním chováním vznikajícího v kleštích vlastních emocí,“ dodává pro FORbeIN Tomáš Říha.

Zdroj: Paul W / Unsplash


Kdo hledá, najde. Doufejme...

Pojďme tedy na to. Emoce máme srovnané, a tak můžeme vyrazit pro ty vytoužené miliony, které nás čekají. Pouze je ještě třeba objevit ty sázky, které mají hodnotu. Jak na to? Zkusíme si to vysvětlit na příkladu z české fotbalové ligy. Sparta Praha bude hrát na Letné s Pardubicemi. Podle vašich výpočtů a propočtů je zhruba devadesátiprocentní šance na vítězství Sparty. Což v tomto případě odpovídá hodnotě kurzu 1,1. Jakýkoliv vyšší kurz je v tomto případě „hodnotný“ a vyplatí se vsadit. Pochopitelně i zde můžete prohrát – zápas skončí remízou. Platí stejné pravidlo jako u hodu mincí. Jedna vlaštovka jaro nedělá.

Abychom měli jistotu, že naše finanční sázková bilance není dílem štěstěny, ale „hodnotného sázení“, musíme těch sázek celkem podat minimálně stovky. Raději však tisíce.

Zdroj: audience / Unsplash

Modrá je dobrá? Ve sportu ne!

Je pro vás sport a španělská vesnice prakticky stejný výraz? A přesto byste to rádi zkusili? Dobře. Zapomeňte na to, co jste četli. Poslední rada je totiž jako od Haliny Pawlovské: „Barva rudá, to je krásné, tiket bude zelený, až světlo zhasne.“ Vysvětlivky: Zelený tiket je výhra. Zhasnuté světlo značí konec zápasu. A rudá barva dresu.

Pořád asi nechápete, co tím básník chtěl říct. Je to ovšem jednoduché. V Anglii uveřejnili zajímavou fotbalovou statistiku. Vzali zápasy od konce druhé světové války a počítali vítězství v kombinaci s tím, jakou barvu dresu měli hráči vítězného týmu. Výsledek byl jednoznačný. Muži v červeném. Takže stačí vlastně zjistit, v jaké barvě proti sobě borci nastoupí. A kdo bude mít červenou, to je favorit.

Nejen v kopané. Stačí si vzpomenout na nedávné mistrovství světa v hokeji a náš semifinálový debakl s Kanadou. V bílých dresech. Báječné a emocemi prošpikované vítězství proti USA o den později pak bylo podtrženo barvou jakou? Máme to všichni ještě v paměti. Ale pro pořádek – rudou.

Zdroje:
Vlastní dotazování, diplomová práce Tomáše Říhy, www.novinky.cz, www.skoda-auto.cz, www.extra.cz, hn.cz

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.