hero-image

Chcete potkat v Praze Mistra a Markétku? Vyjděte do ulic

Doba čtení: 3 minuty

Letní divadelní prázdniny se už dávno nedrží. S koncem školního roku a tradiční divadelní sezony vycházejí inscenace mnoha žánrů za diváky do ulic a parků. Divadlo přichází k lidem.

Imerzivní divadlo. Představení Mistr a Markétka souboru Tygr v tísniMistr a Markétka souboru Tygr v tísni. Foto: Lucie Urban

Koncept imerzivního divadla je založen na tom, že představení se k lidem dostávají vlastní cestou. Diváci se tak vlastně stávají sami herci. Vejít do společného panoptikálního prostoru a účastnit se „na vlastní kůži“ probíhajícího děje spolu s divadelními postavami je lákavé, nemyslíte? Tento styl, založený na interakci, je charakteristický pro pražský soubor Tygr v tísni, který momentálně hraje v historickém paláci Hrzánů z Harasova představení Mistr a Markétka. Přijměte naše pozvání. 

(Ne)povinná četba je nadčasová 

Autor románové předlohy Michail Bulgakov byl v českém kontextu dlouho vnímán dvojpólově: do šedesátých let 20. století jeho dílo oficiálně neexistovalo, aby se pak stalo téměř kultovní záležitostí. Všechna jeho díla vyšla tiskem, hrála se jeho dramata a právě román Mistr a Markétka se stal jedním z nejoceňovanějších děl ruské literatury. O čem to vlastně je? 

Ve zkratce je samotný text parafrází faustovské legendy. Ale natolik dobrou parafrází, že se stal inspirací pro další díla a umělce, jako jsou třeba kontroverzní Salman Rushdi anebo populární kapely Rolling Stones a Pearl Jam. Kromě toho vznikly i četné divadelní, rozhlasové a filmové adaptace. 

A kde je kořen této popularity? Je to právě v tématu, které je stále živé. „Témata, která akcentujeme, tedy korupce, krize světa a její možná radikální řešení, jsou aktuální vždy a všude,“ říká za inscenátory režisér Ivo Kristián Kubák. 

Hypnóza a manipulace 

Náš současný svět je v mnohém Bulgakovovým románovým světem. Lidé se v něm válejí stejně jako my, v bahně malichernosti, absurdních ideologií a nízkých tužeb. Žijí ze dne na den, ve věčných podvodech na druhých i na sobě. A hledají Spasitele, který by je z toho všeho zachránil. Sami ale sedí na zadku a změnu u sebe nedokážou udělat. A co se stane? Na scénu se dostane ďábel. Ten, kdo cestu k dobru maří všemožnými i nemožnými způsoby. 

V dnešním světě by tímto ďáblem mohla být i média anebo výroky na stovkách internetových stránek a všech obrazovkách, se kterými přicházíme do styku. Hra je tedy dalším zpracováním věčného tématu člověka hledajícího smysl v nepřátelském světě. 

Tak trochu jiné ztvárnění 

A proč vás do divadla zveme? Nejen proto, abyste se stali sami herci, ale abyste pochopili, o čem je koncepce imerzivního divadla. „Projekt Mistra a Markétky nosíme v hlavě už 7 let. Imerzivní pojetí je jediný možný způsob, jak divákům zprostředkovat tento mnohovrstevnatý román v celé jeho šíři,“ říká režisér Kubák, který ve své práci soustavně uplatňuje imerzivní principy, jak ukázal i v jeho nejvýraznějším projektu GOLEM Štvanice. Zde nyní i Tygr sídlí. 

Ale na Mistra a Markétku si vyrazíme jinam. Děj nás doslova zatáhne do historického paláce Hrzánů z Harasova, který vlastní nadace Stadler-Trier. Nadace se věnuje podpoře mladých talentů v oblasti klasické hudby a jejich uměleckému rozvoji. A právě nadace svůj objektem divadelnímu projektu zapůjčila. 

Mistr a Markétka souboru Tygr v tísni
Mistr a Markétka, foto z představení, Tygr v tísni
3 fotografie

Procestujte svět 

Ve 4 poschodích, v 30 prostředích se pohybuje 4 hodiny více než 40 herců a s nimi divák. Během jediného večera tak může navštívit Moskvu, Jeruzalém, Jaltu i nekonečný vesmír (scénografie Ivana Kannhäuserová, kostýmy Anna Hrušková). „Naše inscenace je ve své komplexnosti určená zkušeným hráčům i divadelním voyeurům,“ dodává režisér. 

Projekt, na kterém od února pracovalo 100 lidí a jistým způsobem má generační charakter, má ambici přivést diváky k myšlence, že aby se změnil svět, jehož směřování se nám nelíbí, musí každý z nás přijmout odpovědnost. Inscenace je nahlášena jako imerzivní událostí roku a představí se v ní Filip Kaňkovský, Hynek Chmelař, Anna Schmidtmajerová, Pavel Neškuda, Hanuš Bor, Kajetán Písařovic, Marie Švestková a jiní. 

Jestli si chcete vychutnat skutečnou podívanou pro fajnšmekry a díky tomu se i stát jedním z nich, pak neváhejte. Léto je pro divadelní svět jako stvořené. A třeba vám dá Mistr a Markétka nový návod na to, kudy směřovat dále. 

Zdroje: návštěva představení, osobní rozhovor, www.mistr-marketka.com

 

Představení Mistr a Markétka, Tygr v tísni
Mistr a Markétka, Tygr v tísni, generálka
Mistr a Markétka souboru Tygr v tísni
Mistr a Markétka souboru Tygr v tísni
6 fotografií
Mistr a Markétka souboru Tygr v tísni

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.