hero-image

CrossFit jako sport pro praktického člověka

Doba čtení: 2 minuty

Chcete vynést pračku do patra vlastními silami? Přáli byste si vysportovanou postavu? Nebo by vás potěšil alespoň malý nárůst kondice? Mnozí sportovci by vám doporučili CrossFit, protože člověka rozvíjí ve všem.  

Miroslav SkálaZdroj: Miroslav Skála - se svolením

Tato odrůda silových sportů vychází z myšlenky někdejšího profesionálního gymnasty Grega Glassmana – zlepšovat jedincovu kondici a sílu zároveň. Toho lze dosáhnout kombinací silových a vytrvalostních cviků s krátkými přestávkami. 

„Na CrossFitu se mi líbí, že není jednostranně zaměřen jen na jednu dovednost, ale rozvíjí najednou snad úplně všechno,“ popsal svůj vztah k tomuto sportu český trenér a závodník Miroslav Skála, který před dvanácti lety vyměnil kulturistiku právě za CrossFit.

Trénink komplexního sportovce 

V praxi se dává při tréninku velký důraz na zahřívání, které se skládá ze švihadla a často také shybů či kliků. Hned další v pořadí je silová fáze, jež by měla posilovat i sportovcovu výbušnost. Mezi nejtypičtější komplexní silové cviky zařazované do crossfitových tréninků patří např. Clean and Jerk – dynamický cvik vykonávaný s osou, jejíž dráha směřuje od země přes břicho a pomocí nadhozu až nad ramena. 

V poslední řadě přichází „menší“ cviky, již je možné provádět nezávisle za sebou. Jedná se např. o muscle upy. (Muscle up je cvik podobný přítahům na hrazdě. Při jeho vykonávání však končí poslední pozice trupu až nad hrazdou, nikoliv pod ní.) Dále stojí za zmínku přesun pneumatiky či bouchání kladivem. Za účelem posílení středu těla se využívá také cvičení s kettlebellem – malou železnou koulí s úchytem, která pro crossfitové účely slouží lépe než obyčejné činky. 

Cvičení s kettlebellemFoto: Taco Fleur / Unsplash

Na co bych si měl dát pozor 

CrossFit se poměrně často potkává s otázkou vysoké úrazovosti, která mnohé jedince snadno odradí. 

Ve studii profesora Paula Haka se 386 cvičenců účastnilo crossfitového tréninku a 75 z nich se neobešlo bez zranění. Nejvyšší úrazovost byla zjištěna v oblasti ramen, beder či kolen. Studie však jasně dokázala, že po zapojení dozorového trenéra úrazovost klesla. 

„Když se to dělá dobře, tak i bezpečně. Rizika zranění jsou u každého sportu. U CrossFitu je to o trochu větší, protože jste tam opravdu na hraně. Je zde hodně dynamických cviků, a pokud nemáte dostatečnou mobilitu a protažené tělo, může se něco stát. Musíte znát sebe sama a dělat to, co zvládnete. Postupně se potom zdokonalovat,“ vyjádřila se česká tvář CrossFitu Vašek Mráz k problematice vysoké úrazovosti v rozhovoru pro magazín Sport Life News. 

Žena dělá kliky
Potetovaná žena v tělocvičně
3 fotografie

Přívětivý vstup do nového světa 

Začít je velmi jednoduché, a dokonce na to nemusíte být sami. Spousta posiloven nabízí hromadné kruhové tréninky, v nichž se občas může utvořit docela povedená parta. Mezi nejznámější v republice patří např. CrossFit With Us v Praze, Bcrossgym v Českých Budějovicích nebo CrossFit Newpark v Brně. Neplatí tu tedy pouze CrossFitem ku zdraví, ale také k radosti. 

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.