hero-image

Den druhý: Hlavně ať vám to neuletí: Letenky, jízdenky, ale i spolujízda

Doba čtení: 6 minut

Pokrok nezastavíš. “Kupředu, zpátky ni krok” sice není zrovna heslo, které by budilo důvěru, ale někdy platí na 100%. Třeba když se člověk chce někam dopravit.

Nikoho by proto dneska nemělo překvapit, že letenky a jízdenky už dávno není nutné nakupovat osobně před odjezdem vybraného spoje. I když tedy pokladní přepážky na nádražích pořád můžou vyvolávat nostalgické vzpomínky na romantické cestování v dobách minulých.

Získat cestovní doklady na pár kliknutí není žádná věda. Vlastně je to stejné jako s jakýmkoli jiným zbožím v libovolném e-shopu. Snad jen s tím rozdílem, že například u letenek je dobré dbát na pečlivé zadání data cesty či jmen cestujících, aby nenastaly zbytečné komplikace při odbavování či kontrole jízdních dokladů.

A také s tím, že super-levné letenky se mnohdy nakupují s mnoha měsícovým předstihem, takže co si v lednu objednáte, to si v červenci odletíte. Pokud ovšem nezapomenete. Se značným časovým předstihem si ovšem také můžete objednat třeba taxíka k zapadlému přístavišti na zapomenutém ostrůvku kdesi v moři. Takže když vystoupíte z paluby na pevninu, můžete se spolehnout, že na vás někdo čeká.

Palubní vstupenka v peněžence v chytrých hodinkáchZdroj: David Preston / Unsplash

Na druhou stranu ale můžete koupit letenku třeba pouhé dvě tři hodinky před odletem, což může mít taky svoje kouzlo.

Kam zas letíš?

O peníze jde až v první řadě. A to i na cestách. Kde ale najít ten ideální cestovní poměr cena/výkon?

Nic nepokazíme, když na úvod zkusíme o výhodné letenky požádat třeba globální Skyscanner, který tu s námi je už od roku 2001. Tehdy ovšem ještě málokdo měl možnost či odvahu platit na internetu kartou.

Výhodou i nevýhodou zároveň může u téhle stálice být skutečnost, že nákup letenek po vyhledání různých nabídek probíhá u jednotlivých prodejců - zpravidla leteckých společnosti či cestovních agentur.

Palubní vstupenka v podobě QR kóduZdroj: Pixabay

Skyscanner totiž letenky přímo neprodává, ale funguje na podobném principu jako obdobné srovnávače cen (např. Heureka apod.). Takže je dobré se ujistit, u koho letenku skutečně kupujeme. A pravdou je, že nejvýhodnější mnohdy bývají přímo weby jednotlivých aerolinek.

Pozor je ale třeba dát na to, zda je v ceně zahrnuto odbavené zavazadlo nebo zda se musíte sbalit jenom do příručního a jakou váhu zavazadla daná letecká společnost toleruje.

K tomu přibalíme ještě jednu tajnou radu navíc: na stejný let mohou prodávat letenky různé letecké společnosti, které ho provozují společně - a u jedné můžete za stejnou cenu mít zavazadel několik, zatímco u té druhé jenom příruční kabelku.

Muž čekající na letištiZdroj: Yousef Alfuhigi / Unsplash

Jedno letiště jako druhé?

A někdy se také vyplatí všimnout si, zda při návratu zpět domů nedosedneme na úplně jiné letiště v daném městě, což se u větších evropských metropolí může při hledání levnějších cen přihodit celkem snadno.

Na stejný problém navíc můžete narazit při přestupech z jednoho letadla na druhé. Skutečně se hodí přestupovat na jednom letišti a nemuset přejíždět přes celé město na letiště jiné. Vyhledávače vás na tyto skutečnosti samozřejmě upozorní, ale v honbě za levnými cenami se dá přehlédnout leccos. Třeba i patnáctihodinové čekání na navazující spoj!

Stejně tak je dobré vědět, že některá letiště, na která se s levnějšími letenkami dostaneme, se nacházejí i spoustu desítek kilometrů od center měst, tudíž i cesta na ně bude trvat o poznání déle a bude něco (navíc!) stát.

Ne každý už ovšem ví, že i na koncovce záleží: takže při rezervacích letů z/do tuzemska najdeme obvykle cenově výhodnější nabídky na SkyScanner.cz než na tom s koncovkou .com.

Muž stopující letadlo na runwayiZdroj: Pixabay

Vyzkoušet si ale také můžete australský multimediální vyhledávač letenek a jízdenek Rome2Rio - hlavně tedy jednu jeho velice užitečnou funkci: dokáže naplánovat cestu od domu (autobusem, vlakem, MHD) na letiště a po příletu do cílové destinace zase až ke dveřím hotelu, takže se není třeba stresovat tím, jak se dostat z/na letiště.

Cenově výhodné kombinace letenek různých společností nabízí také pár let mladší dánské Momondo, které v roce 2016 oslavilo deset let své existence fantasticky chytrou marketingovou kampaní The DNA Journey. Ta vyhrála spoustu cen a jasně ukázala, že lidé na celém světě toho mají společného víc, než si dokáží představit. Protože na cestování je skvělé i to, že nikdy nevíte, jestli náhodou nemáte předky v zemi, kam jste právě vyrazili.

Dva muži na cestěZdroj: Austin Distel / Unsplash

České plody

My Češi máme cestování v krvi. A tak není divu, že slušné úspěchy na poli cestovatelských aplikací slaví i český vyhledávač Kiwi (původně se tedy jmenoval SkyPicker) založený v roce 2011 Oliverem Dlouhým, mladším bratrem herců Michala a Vladimíra.

Brněnskou firmu s více než miliardovým (v eurech!) ročním obratem sice v roce 2019 převzal americký fond General Atlantic, ale užitečná služba zaměřená na propojování letů vzájemně nespolupracujících leteckých společností už od samého počátku fascinovala cestovatele na celém světě a taky nadělala starosti mnoha konkurenčním firmám.

Oceňované Kiwi-algoritmy totiž umějí zdatně kombinovat lety různých aerolinek včetně těch low-costových a kdo chce, může si nechat navrhnout i kombinace s autobusy či vlaky. Pravda, takové varianty nemusí být nutně nejrychlejší, ani časově nejvýhodnější, ale ušetřit peníze umějí někdy slušně.

Kdybyste měl někdo raději žlutou barvu (než kiwiově zelenou), může dát přednost rezervačním a prodejním službám české StudentAgency. Její velkou výhodou rozhodně bude klientská podpora v češtině a také dostupné pobočky na letištích či nádražích. Společnost Radima Jančury založená v roce 1996 navíc pod značkou RegioJet provozuje vlastní vlakové a autobusové spoje, které míří i mimo české území.

Jízda vlakem má v sobě velkou romantikuZdroj: Josh Nezon / Unsplash

Hlavně nevykolejit!

V nepřehledné nabídce vlakových a autobusových jízdenek po Evropě se umí zorientovat málokdo. Navíc je třeba si přiznat, že cestování vlakem nebývá obvykle nejlevnější, ačkoli tento tradiční dopravní prostředek má v sobě stále lákavý náboj dobrodružství. A na delších cestách umí poskytnout více pohodlí než autobus či letadlo.

Za vyzkoušení proto stojí třeba evropské rychlovlaky - TGV, ICE, Thalys či Eurostar. Jsou totiž skutečně rychlé: osm set kilometrů po německých či francouzských kolejích zvládnete hravě za 4 hodinky. A s cenami je to jako u letenek: stejná trasa vás může stát 29, stejně jako 149 euro!

Ale ani vlaků se aplikace nebojí: vyhledávání jízdenek napříč železnicemi celé Evropy slušně zvládá třeba německý srovnávač Omio (dříve GoEuro), s nímž se domluvíte i česky.

Zabloudit se ovšem dá i při cestách po městě: abyste se neztratili na linkách MHD po celém světě, za vás zařídí Citymapper. Pokud mu tedy budete důvěřovat a nezkusíte se protloukat ulicemi neznámých metropolí na vlastní pěst.

I spolujízda je vyhledávaným a levným způsobem cestováníZdroj: Tim Foster / Unsplash

Spolu nebo sami?

Někdy ale i cesta může být cíl. A dobrodružnější duše by proto alespoň někdy mohly dát přednost cestování společně s někým, kdo má stejnou cestu. Dříve býval v takovýchto situacích obvyklým řešením autostop, který dnes - pro někoho možná bohužel - nahrazují spíše aplikace zaměřené na fenomén spolujízdy.

Je evidentní, že moderní koncept společného cestování má několik výhod: je ekologický, umožňuje sdílení nákladů, ale hlavně funguje jako prostředek k setkání se zajímavými lidmi a nezřídka i jako networking. Protože svět je malý a zajímavé lidi můžete potkat kdekoli.

Jedničkou v tomhle cestovatelském segmentu je už od roku 2003 francouzský BlaBlaCar. Mimochodem: jeho název se odvinul od toho, jak povídaví jeho uživatelé jsou. Někdo je “bla”, někdo “blabla” a někdo dokonce “blablabla”!

Výhodou aplikace jsou nízké náklady na cestu, nevýhodou přece jen do jisté míry omezená nabídka tras. Alternativou pro tuzemské cestování může být jizdaspolu.cz nebo FB skupiny zaměřené na spolujízdu.

Jakkoli, ale bezpečně

Ať už ale pojedete jakkoli, není dobré zapomínat na cestovní pojištění: a to nejen na to cestovní, zdravotní či úrazové, ale také na pojištění zavazadel či storna. Pár stokorun zaplacených (samozřejmě!) on-line se při delších i kratších výletech vyplatí.

Správný cestovatel je totiž sice frajer, dobře ovšem ví, že na cestách se může přihodit ledacos. Ještě že vzpomínky vám nikdo cestou ukrást, ani ztratit nemůže!

A nevíte náhodou, jaké má být zítra počasí? Aby nám to u moře nepropršelo! Nebude nahoře na kopcích mlha? Mají teď na jižní polokouli léto nebo zimu? Na to všechno znají odpověď meteorologické aplikace. A jaká že je nejlepší? To prozradíme zítra.

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.