hero-image

Den třetí: O muži, co poroučí větru, dešti

Doba čtení: 4 minuty

Kdo by alespoň jednou v životě nezatoužil létat jako pták. Bájný Ikaros v tom totiž rozhodně nelítá sám! Spolutvůrce československého státu M. R. Štefánika stála vášeň pro letadla život, pokračovatel obuvnického impéria J. A. Baťa ve svém letadle obletěl svět a zakladatel a majitel seznam.cz Ivo Lukačovič si zase kvůli lásce k létání sám naprogramoval apku na předpovídání počasí.


Ivo Lukačovič - WindyZdroj: Ivo Lukačovič, Czechcrunch, cc.cz

Dnes má jeho Windy po celém světě desítky miliónů nadšených uživatelů, kteří na českou aplikaci nedají dopustit. Za vše hovoří například hodnocení aplikace v AppStoru, které dosahuje výjimečných 4,8/5!
Také meteorolog Petr Dvořák potvrzuje, že jako profesionál staví při tvorbě předpovědí počasí na první místo právě dnešní Windy. A dodává: "Samozřejmě je správné sledovat i další zdroje, ale Windy je pro mne na prvním místě.”

Kdo ovládá počasí, ovládá svět

Miliardář Lukačovič dobře ví, že vytvořil “zdaleka nejnavštěvovanější profi server o počasí” na světě. A jak prozradil v nedávném rozhovoru pro server lupa.cz, nepřekvapilo ho, že se o jeho akvizici na jaře 2021 pokusil samotný Microsoft: "Slibovali hory doly. Odmítl jsem.”
Podobně už o pět let dříve koupilo IBM provozovatele jiné úspěšné a oblíbené meteorologické aplikace The Weather Channel, kterou pak integrovalo do svých stávajících služeb.
Pra
žský rodák a vlastník pražského letiště Točná Lukačovič ovšem doposud jakékoli nabídky na prodej své firmy Windyty - tak se ostatně aplikace po svém vzniku v roce 2014 jmenovala - rázně odmítá. Podobně jako nehodlá prodat ani svůj legendární Seznam.

Podoba aplikace Windy na mobiluZdroj: P.C.H.

Vlny a větry

Jako jedni z prvních si Windy vedle letců oblíbili také jachtaři, kterých je i mezi Čechy čím dál víc. Pro ně jsou totiž podstatné i jiné meteorologické parametry než jen teplota vzduchu a moře či množství srážek a oblačnosti. Aplikace schopná spolehlivě předpovídat například rychlost a směr větru, stejně jako výšku vln se tak rychle stala nedílnou výbavou mobilních telefonů posádek.
“Windy používám prakticky každý den, i když právě nejsem na lodi. V současnosti integruje veškeré možné meteorologické informace na jednom místě a se skvělou prezentací,” pochvaluje si přední český lodní navigátor Libor Hošek.
Mimochodem: Windy není jediným českým pánem větru. Mezi windsurfery či paraglidisty je hojně rozšířený také Windguru založený Václavem Horníkem. Ten však přináší spíše data technického rázu, která využijí ti, kteří vědí, jak se v nich vyznat.

Mapa hurikánuZdroj: Brian McGowan / Unsplash


Jaké hlásili počasí?

Pokud vás ovšem na cestách zajímá především to, zda bude zítra “na koupání”, můžete si určitě vystačit i s jinými meteorologickými aplikacemi: třeba s tou od Českého hydrometeorologického ústavu, která ve své rozšířené verzi nabízí například data z jednotlivých meteostanic po celé ČR nebo aktuální stav vody na českých tocích.
A vy nebudete muset čekat na to, jaké počasí budou hlásit ve zprávách. Aplikace ČHMÚ navíc umí předpovídat i zvířata: tedy alespoň sezónní aktivitu klíšťat!

Aplikace Počasí v chytrých hodinkáchZdroj: Pixabay


Modely a vrstvy

Windy ale svou konkurenci poráží nejen precizností předpovědí, nýbrž také variabilitou svých funkcí: není to totiž aplikace, která by se spoléhala pouze na jeden zdroj dat.
Naopak. Aplikace souběžně načítá a vizualizuje data z pěti různých numerických modelů založených na odlišných algoritmech, díky čemuž dosahuje vysoké spolehlivosti a přesnosti. Dokonce i jako běžní uživatelé aplikace můžete přepínat mezi jednotlivými předpovědními modely, neboť každý z nich umí nejlépe něco trochu jiného.
Unikátní je také schopnost aplikace plynule animovat statické satelitní snímky a dopočítávat a domodelovávat pohyb meteorologických jevů i v čase mezi nimi.


Surfař čekající na plážiZdroj: Sebastian Leon Prado / Unsplash


Předpovídejte jako profíci

Hlavní programátor Windy Tomáš Zámečník se v rozhovoru pro ČRo vrátil ke kořenům aplikace: “Windy v základu bylo a stále je mapou větru. Na mapovém podkladu se ale dá zobrazit téměř cokoli.”
A právě množství meteorologických prvků, které sleduje a umožňuje zobrazit, dělá z Windy aplikaci zcela srovnatelnou s profesionálními nástroji, které ve své práci využívají meteorologové.
K dispozici tak máte nejen aktuální údaje o teplotě, větru, srážkách či oblačnosti, ale také výšku základny mraků, relativní vlhkost či rosný bod. Nemluvě o informacích o kvalitě ovzduší a míře jeho znečištění.
Aplikaci si navíc ka
ždý uživatel může přizpůsobit svému vkusu - a to například včetně individuálního rozložení teplotních či tlakových pásem na mapách nebo jejich barevného provedení!

Zdarma i za peníze

Windy je dostupné v základní verzi zdarma. I ta ovšem nabízí velké množství funkcí, mezi něž patří samozřejmě možnost sledovat počasí na kterémkoli místě na světě. V prémium verzi, která stojí 19 eur ročně, pak budete moci sledovat hodinu po hodině aktualizovaný vývoj počasí na jakémkoli místě na planetě.


Poručíme jednou větru, dešti?Zdroj: Atilla Bingol / Unsplash


Počasí jako věc veřejná

Pro svého zakladatele není jeho meteorologická aplikace pouhým produktem digitálního trhu. Chápe ji totiž především jako službu veřejnosti. Možná i proto, že jako zanícený letec a kiteboarder dobře ví, že počasí umí být nevyzpytatelné a dostupnost přesných předpovědí může zachránit nejeden lidský život.
Aplikace Windy není jen skvělým pomocníkem na výletech po horách, plavbách lodí nebo cestách karavanem, ale díky spolehlivosti a přesnosti svých předpovědí pomáhá zachraňovat životy například v hurikánové sezóně.
Nedávno vývojáři propojili aplikaci také s projektem intersucho.cz, který slouží k předpovídání sucha po celém světě. Windy se tak aktivně zapojilo dokonce do boje proti globálnímu oteplování. Už dávno totiž není pouze českou aplikací. Stalo se celosvětovým fenoménem.

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.