hero-image

Děti při cvičení Vojtovou metodou pláčou, je to však nářek z námahy, ne bolesti

Doba čtení: 3:30 minut

Dal druhou šanci dětem, kterým život nenadělil jednoduchý start. Zásluhou jeho metody tyto děti chodí, mluví, smějí se anebo hrají na klavír. Prof. MUDr. Václav Vojta, DrSc., objevil způsob, jak probudit vrozené pohybové vzorce a dostat je do hlaviček těch nejmenších a nejzranitelnějších.

 

Ne každé dítě se po narození pohybuje ideálním způsobem. Zaostává-li pohybově za svými vrstevníky, může to být prvním varovným signálem. Václav Vojta však vymyslel způsob, jak takové děti otestovat, i když ještě pohybová nedostatečnost není patrná.

Zkoušky nahánějící strach

Vypadá to jako zvláštní akrobatické kousky, ale ve skutečnosti terapeut pozoruje reakce dítěte na různé polohy. Nelekejte se, když neurolog náhle chytne dítě za ruku a nohu a zvedne jej do výšky, anebo dokonce hlavou dolů. Tyto zkoušky poskytují lékaři (a potažmo i vám) cenné informace o celistvosti nervového systému.

Foto: Jonathan Borba / Unsplash

 

Srdcem neurolog

Začátky Václava Vojty nebyly jednoduché. Studium medicíny přerušila druhá světová válka, a tak se délka protáhla na dlouhých deset let. Poté se zaměřil na dětskou neurologii a postupně objevoval tajemství reflexní (tedy mimovolní) pohyblivosti. V té době už pomáhal stovkám dětí stavět se na nohy.

Emigrace za svobodou

Když však přišel rok 1968 a s ním i sovětská okupace, rozhodl se i se svojí ženou a třemi dětmi emigrovat do svobodnějšího světa, kde budou všichni moci žít ve víře v Boha.

S opuštěním domova se však patrně nikdy nesmířil: „Víte, emigrace, to je životní problém,“ vysvětloval. Dětská neurorehabilitace byla navíc v tehdejším Československu na vysoké úrovni, ale v Německu tolik rozvinutá nebyla. Když Vojta promlouval o reflexech, nesetkávalo se to zpočátku s velkým úspěchem. Neurologové o něm posměšně říkali, že vidí trávu růst. „Čili bylo – Vojta slyší, jak blechy kašlají,“ vyprávěl sám Václav Vojta.

Zdroj: ČT24 - se svolením

Zákaz terapie v Československu

Totalitní komunistický režim u nás zakázal nejeden hodnotný přístup. Po Vojtově emigraci jsme přišli i o jeho metodu, která se nesměla dále praktikovat. Samozřejmě docházelo k tajnému léčení, avšak bylo zabráněno rozvoji, který by si zasloužila.

Objev, ne vynález

„Já jsem ji nevynalezl, tu metodiku, já ji jenom našel,“ tvrdil skromně Václav Vojta a narážel tím, mimo jiné, na nalezení spoušťových bodů, skrz které lze vyvolat zabudovaný pohybový vzorec. Dítě (i dospělý) se tak dostanou do zcela nové pohybové situace, která jim zpočátku nemusí být vždy příjemná.

 

Foto: Jordan Christian / Unsplash

Metoda má i své odpůrce

Ne každý se s Vojtovou metodou ztotožňuje: „Moje zkušenost je taková, že lidé, kteří absolvovali v dětském věku Vojtovu metodu, jsou hodně spazmatičtí a mají velký problém s uvolněním svalů a s celkovou případnou relaxací. Myslím, že by bylo zajímavé a užitečné tento jev seriózně ověřit,“ řekla pro FORbeIN fyzioterapeutka Michaela Polanská.

 

Pláč z námahy

Přijdete-li s dítětem do ordinace fyzioterapeuta vyškoleného Vojtovou metodou, velmi pravděpodobně se to neobejde bez dětského pláče. „Je dobré si uvědomit, že pro miminko je pláč jedinou dostupnou formou komunikace a to, že dítě pláče, nemusí vždy znamenat, že jej něco bolí a je mu ubližováno,“ vysvětluje fyzioterapeutka Mgr. Martina Metlická. „Při cvičení obvykle slýcháme pláč obdobný nadávání, dítě tak dává najevo, že je to namáhavé.“

Podle Metlické je potřeba naslouchat dětskému pláči, protože z jeho tónu lze rozpoznat informaci o bolesti. Znamením, že dítě během cvičení netrpělo, je také to, že se ihned po ukončení aktivity uklidňuje a záhy se usmívá.

„To, že to dítě u toho tak křičí, tak ono křičí jenom kvůli tomu cvičení. Hned po tom cvičení je s paní Vojtovou zase kamarádka,“říká jedna z maminek, která navštěvuje ordinaci Veroniky Walther-Vojta, dcery Václava Vojty. Vojtovu metodu nadále praktikují i jeho dva synové – Štěpán a Václav Vojtovi.

Foto: Kelly Sikkema / Unsplash


Celosvětový fenomén

„Pro mě je to taková radost, protože ta terapie dá dětem možnost se vyvíjet,“ říká Veronika Walther-Vojta.
Tuto příležitost dnes mají fyzioterapeuti v několika zemích světa – například ve Francii, Norsku, Švédsku, ale také v Argentině, Chile, Indii a v mnoha dalších státech.

Vojtův odkaz tak bude dál žít, i když on sám v roce 2000 v úctyhodném věku 83 let zemřel.

Zdroje:

Česká spořitelna (2. března 2017). Česká spořitelna: Skutečný příběh prof. Vojty -  video YouTube

Hradecký, T. (10. 9. 2015). vojta 1993 – video YouTube

SKALIČKOVÁ-KOVÁČIKOVÁ, Věra. Vojtova metoda není jen technika: vedení fyzioterapie dětského pacienta Vojtovou metodou: praktické zkušenosti. Olomouc: RL-CORPUS, 2020. ISBN 978-80-270-8760-0

KOLÁŘ, Pavel. Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén, c2009. ISBN 978-80-7262-657-1

fyzioterapie.utvs.cvut.czwww.rl-corpus.cz/vojtuv-princip/prof-mudr-vaclav-vojta/,
www.bebalanced.cz, www.rl-corpus.cz/aktuality/profesor-vaclav-vojta

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.