hero-image

Dezinformace, fake news, sociální sítě

Doba čtení: 4 minuty

Jsme zavaleni informacemi. Velmi často důmyslně překroucenými nebo úplně vylhanými. Jejich cílem je ovlivnit naše chování a rozhodování. Těžko se v tom orientují profesionálové, natož laici. 

Troll už dávno není jen bytost, co nenávidí lidi. V kyberprostoru jsou trollové provokatéři a osoby, kteří podněcují svými komentáři a jednáním diskuzi. Pomocí různých technik, vytvářením falešných profilů, řetězových e-mailů aj., šíří extremistické a protisystémové dezinformace. Vedle nich na internetu jako protiváha působí hezky poeticky pojmenovaní elfové. Ti se narušováním činnosti trollů snaží nastolit v online prostoru klid a mír. Trollové jsou ale stále ještě nad elfy v převaze, a tak mnohdy čteme v internetových diskuzích opravdové „hlody“. 

Zejména sociální sítě jsou doslova zavalené polopravdami, nepravdami, dezinformacemi a smyšlenkami, fake news. Mají přesvědčit různé věkové či sociálních skupiny, že věci a události se dějí jinak, než jak se o nich dozvídáme např. z médií. Asi nikoho nepřekvapí, že jednou z nejohroženějších a nejvíce ovlivnitelných skupin jsou senioři. Podle studie publikované v časopise Science je například u uživatelů Facebooku ve věku nad 65 let až čtyřikrát větší pravděpodobnost, že budou dezinformace a fake news dál sdílet. Typicky třeba řetězové e-maily. Konkrétně u nich většinou chybí autor, a nelze tedy dohledat zdroje. 

Zdroj: Ranauls / Unsplash

Svoje k tématu řekla paní Jarmila, 73 let: „Jsem aktivní uživatel PC. Internet používám ke komunikaci, ale i vyhledávání informací. Velmi dlouho mi trvalo zjistit, že ne vše, co je napsáno, musí být zaručeně pravda. Často se obracím na svá vnoučata s prosbou o pomoc, kdy se ptám, jestli mi danou informaci mohou ověřit.“ Chtělo by se říct – víc důchodců, jako je paní Jarmila. 

Je jen jediná cesta, jak se účinně dezinformacím bránit. Zapojit selský rozum a získané informace důsledně ověřovat. Ověřovat a zase ověřovat. A tohle by se zcela určitě měly dozvídat už děti na základních školách v hodinách mediální výchovy. V prvé řadě jak správně pracovat s informacemi. 

Zdroj: Chetraruc / Pixabay

 Brát vážně a nezlehčovat 

Problém s dezinformacemi je už tak vážný, že se jejich vyvracení věnují specializované weby. Ty se přímo zabývají tím, že jednotlivé kauzy, články, fake news rozebírají a ověřují jejich pravost. Za všechny můžeme zmínit třeba Manipulátoři.cz. 

Velmi stručně a jasně – dezinformace nejsou problémem jen jednoho oboru, a tak k nim musíme přistupovat. Češi sice vědí, co dezinformace může znamenat, ale mechanismy vzniku a jak se jim bránit už netuší. A legislativa? Ta by měla být nastavena tak, aby za šíření dezinformací mohli být lidé trestáni. V současné době se legislativou, zaměřenou na potírání dezinformací, zabývají dvě ministerstva – vnitra a spravedlnosti. S výsledkem by měla přijít během několika měsíců. Zda bude mít zákonnou, nebo jinou podobu, zatím ale nikdo netuší. Dezinformace jsou sice závažným problémem – ne však neřešitelným. 

Zdroj: Pete Linforth / Pixabay

 Slavní, kteří sociální sítě nemají, nebo jim je spravuje někdo jiný 

Daniel Radcliffe – představitel Harryho Pottera, se rozhodl, že účty na sociálních sítích prostě nechce. Na jedné tiskové konferenci řekl: „Nemám Instagram. Nemám ani Twitter. Myslím, že je to tak mnohem snazší. Jestli těmto médiím sdělujete každý svůj krok, a pak tvrdíte, že vás pozornost obtěžuje, nikdo vás nemůže brát vážně.“ 

Nestárnoucí idol žen Brad Pitt se svobodně rozhodl, že sociální sítě využívat nebude. Podotkl ale, že sociální sítě mohou být užitečné mimo jiné k tomu, že mohou v určitých situacích zabránit ihned šíření nepravd a dezinformací. 

Zdroj: Solarus / Pixabay


A pak tu je třeba takový bývalý prezident USA Donald Trump. Ten by pravděpodobně účty na sociálních sítích měl, ale vzhledem k tomu, jak se na nich, ještě během svého „prezidentování“, choval a jaké informace na nich sdílel, mu účty administrátoři smazali. To byl také hlavní důvod, proč v říjnu minulého roku ohlásil, že spustil vlastní platformu – TRUTH Social. „Vytvořil jsem TRUTH Social, abych se postavil tyranii velkých technologií. Žijeme ve světě, kde má Tálibán obrovskou přítomnost na Twitteru, ale váš oblíbený americký prezident byl umlčen,“ uvedl Trump. 

Další osobnosti si raději najímají odborníky, kteří jim jejich jménem účty na sociálních sítích spravují. Patří k nim třeba mladá miliardářka Kylie Jenner. I když to vypadá, že spontánně přispívá třeba na Instagram fotkami ze života, jde o promyšlený marketing. 

Zdroj: JL G / Pixabay


Stejně tak, někdejší popová princezna Britney Spears je pravděpodobně moc zaneprázdněná na to, aby své účty spravovala sama. Rozhodně ten twitterový. Její příspěvky na Twitteru jsou určeny spíše k marketingu. Sama Spears přiznala, že využívá manažery sociálních sítí. 

U hotelové dědičky Paris Hilton se provalilo, že na účet na sociální síti nepřispívá jen ona sama. A to ve chvíli, kdy vesele „tweetovala“ o tom, jak se cpe zmrzlinou u filmu, a přitom v té samé chvíli byla zatčena a čekala ve vazbě. 

Internet je nekonečná studnice užitečných informací. Také je to ale místo, kde nebezpečí číhá téměř na každé stránce. 

Dezinformace nejsou problémem jen jednoho oboru, a tak k nim musíme přistupovat.

Mnohé dezinformační kauzy vám mohou připadat směšné a bizarní. Ale uvědomte si, že existují lidé, často i velmi vlivní, kteří berou dezinformace úplně vážně a stoprocentně jim věří. Dokonce v jejich duchu ovlivňují ostatní, rozhodují o celospolečenských záležitostech, upravují zákony... V tom tkví velká hrozba. 

Na jakou nejbizarnější fake news jste narazili vy? Napište nám do komentářů. 

4 fotografie

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.