hero-image

Dítě v rozpáleném autě zemře do hodiny

Doba čtení: 4 minuty

Venku je už léto a blíží se doba dovolených. Nikdy nenechávejte dítě v rozpáleném autě! Stačí opravdu málo, aby následky byly tragické.

15:00 „Kolik je hodin? To zvládnu. Ještě zajedu do obchoďáku nakoupit pečivo a ten toaleťák. Vzadu ale spí Anička. No co. Ať spí. To bude rychlé. Nechám ji tady, ať se prospí a za patnáct minut jsem zpátky. Venku je stejně krásných 25 stupňů, to zatím zvládne.“

15:04 „Sakra, tady je na parkovišti ale narváno, holt to dám tamhle do páté řady.“

15:15 „Jo, takže co že to musím koupit – chleba, rohlíky, toaleťák... Proč nejde ta pětikoruna do toho vozíku? Jo a ještě musím vzít jablka, aby děti měly s sebou zítra na výlet.“

15:32 „Tady je lidí. To všichni chtějí kupovat rohlíky nebo co?“

15:44 „Copak nedokážou otevřít víc pokladen?“

15:45 POZOR HLÁŠENÍ, MAJITEL BÍLÉ ŠKODY OCTAVIA POZNÁVACÍ ZNAČKY XXX AŤ SE URYCHLENĚ DOSTAVÍ KE SVÉMU VOZU!

15:46 „Co to furt hlásí? Jaké Octavie? Co zas mají?

15:47 „Ale..., to je moje auto! ANIČKA!“

Zdá se vám to až moc realistické? Vězte, že tohle se stává opravdu často. Patnáct minut se protáhne a najednou jde o život. Ale i těch patnáct minut je problém. Auto je prostě tepelná past a nikdy nikoho nenechávejte zavřeného v autě na slunci. Je to jednoduché a základní pravidlo.

Zdroj: Sharon McCutcheon / Unsplash

Může za to nepozornost

Každý rok se objevují zprávy o tom, jak pozorní kolemjdoucí zachránili z rozpáleného auta dítě, které tam nechali rodiče. Bohužel často tyto zprávy jsou i o tom, že si toho nikdo nevšiml a dítě zemřelo. Jak je to možné?

Podle statistik za to může nejvíc nepozornost. V USA, kde se takových případů děje vůbec nejvíc, zjistili, že nejčastější příčinou je nepozornost a změna návyků. Třeba dítě standardně vyzvedává ve škole matka, ale zrovna nemůže a otec nezvyklý na to, že má vzadu spící dítě, odejde z vozu a zapomene ho tam. Stejně tak se často stává výše uvedený případ, kdy je tam rodiče nechají schválně. Dítě spí, oni plánují jen rychlý nákup. Nic se stát nemůže. Jenže může.

Můžeme citovat třeba jednu z nejuznávanějších odbornic na dané téma na světě – Jennifer K. Vanos, biometeoroložku na univerzitě v San Diegu. Ačkoli biometeorologie vypadá jako zvláštní obor, jde o vztah člověka a počasí – hlavně působení slunečního záření a emisí na zdraví člověka.

„Naše měření jsou stále nedokonalá. Musíme si uvědomit, že většina výzkumných prací a rovnic byla dosud určena na základě znalostí biologie dospělého člověka. Třeba ale dvouleté dítě usazené v sedačce má výrazně jiné biologické pochody. Proto jsme museli výsledky výrazně upravit. Přesto můžeme říct, že k hypertermii dojde u dětí velmi rychle, a to dokonce i v autě, které je ve stínu,“ říká o svém výzkumu Jennifer K. Vanos.

Dítě v autě zemře do hodinyTuto tabulku nabízí slovenská policie řidičům, aby věděli, jaké teploty mohou očekávat v automobilu ve střední Evropě. Zdroj: Slovenská policie

„Když se tělo dítěte zahřeje na 40–42 °C, dojde k zvýšení srdečního tepu, vytvoří se proteiny tepelného stresu pro ochranu tkání a nakonec může dojít k selhání termoregulace a dysfunkci orgánů.“ Jennifer K. Vanos

Za hodinu smrt

Podle výsledků výzkumu hrozí dítěti úpal během třiceti minut v automobilu zaparkovaném na slunci, za šedesát minut už může dojít k zástavě životních funkcí. U automobilu, který je v horku nechán ve stínu, se tato doba prodlužuje přibližně na dvojnásobek.

Je třeba si uvědomit, že automobil se stává pecí. Rozdíl teplot mezi exteriérem a interiérem je velký. Auto totiž zachycuje dlouhovlnné záření a bez pohybu vzduchu uvnitř se teplota tak stále výrazně zvyšuje. Je to jako skleník. Dítě je ale uvnitř. Proti dospělému má navíc problém, že má nižší podíl povrchu na jednotku hmotnosti, takže se nemůže tak účinně ochlazovat pocením. Navíc dýcháním a pocením se zvyšuje uvnitř auta vlhkost, takže i pocení se stává neúčinným.

Děsivá řeč čísel

Výzkum, který provedli vědci, použil tři auta různých velikostí, která nacpali teplotními čidly a vlhkoměry. Vozy pak nechali stát na sluníčku střední Arizony, stejně dlouho je pak nechali ve stínu. Přesně měřili hodnoty a ty pak přepočítávali na takzvanou vnitřní teplotu dítěte. Právě to je nejdůležitější část celého výzkumu. Jinak se bude chovat tělo dospělého a jinak kojence nebo pětiletého chlapce. Pro výzkum byl použit model dvouletého dítěte upoutaného v dětské sedačce. Aby byly extrapolovány výsledky v co nejvíce druzích počasí, celý proces měl 76 opakování (3krát až 5krát denně prošlo každé auto měřením).

„Zjistili jsme, že již za pět minut při okolní teplotě 30 °C mohou teploty v interiéru automobilu stoupnout na 57–68 °C,“ říká k výzkumu biometeoroložka. Co je ale důležitější, jsou pak informace o tepelné bilanci dítěte. Na slunci dosáhne vnitřní teplota dítěte 39,1 ± 0,41 °C. Co to znamená? „Když se tělo dítěte zahřeje na 40–42 °C, dojde k zvýšení srdečního tepu, vytvoří se proteiny tepelného stresu pro ochranu tkání a nakonec může dojít k selhání termoregulace a dysfunkci orgánů.“

A jak je tomu u vozidel ve stínu? Výzkum ukázal, že po šedesáti minutách v uzavřeném vozidle při vnější teplotě 30 °C dosáhne vnitřní teplota dítěte za tuto dobu 38,2 ± 0,29 °C.

„Někteří lidé si myslí, že když zaparkují auto ve stínu, je to v pořádku,“ uvádí Vanosová a dodává:rozhodně je to lepší, ale smrti horkem to nezabrání“.

Zdroje: www.novinky.cz, tn.nova.cz, sustainability-innovation.asu.edu, scrippsprofiles.ucsd.edu/vanos_jennifer

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.