hero-image

Domov chytřejší než my sami

Doba čtení: 4 minuty

Pamatujete na doby, kdy byl mobilní telefon o velikosti kufříku? A co první robotické vysavače, které hloupě bouraly do všeho, co potkaly, a snažily se tak spáchat první robotickou sebevraždu? To je minulost. Budoucnost je tady, a tak se naučte mluvit se svým domovem.


Všichni výrobci elektroniky se jako o překot snaží nabídnout co nejvíc výrobků napojených na wi-fi. A tak svým mobilním telefonem, který dnes snadno strčíte do kapsy, spustíte doma třeba myčku, dáte povel robotickému vysavači, že má uklidit koupelnu, protože si tam někdo ráno holil vousy a stál moc daleko od umyvadla, nebo se zeptáte ledničky, jestli nechybí mléko. Nic z toho není nemožné. Dostáváme se do takových absurdit, jako je spouštění rychlovarné konvice přes mobilní telefon nebo přehrávání rádia z žárovky vaší lampičky. Ne všechno můžeme chápat, ale své kupce to zřejmě má. My však budeme mluvit o opravdu chytré domácnosti. Chytré tak, že už často člověk může přemýšlet, jestli není chytřejší než on.

Malá nenápadná krabička, která vás poslouchá. Co řeknete, to udělá – Google Assistant.Malá nenápadná krabička, která vás poslouchá. Co řeknete, to udělá – Google Assistant. Zdroj: Pexels / John Tekeridis

Od začátku

Automatizace a „zmoudření“ domu můžeme historicky detekovat ze dvou směrů. První bylo vytápění a termoregulátory. Klasický termostat, na kterém se kolečkem nastavila teplota a kotel prostě topil tak, aby této teploty dosáhl, a pak se vypnul, to byl vlastně ten úplný základ.

Druhý směr pak spočíval v zabezpečení domu. Přestaly vyhovovat obyčejné mechanické zámky. Vždyť stejně zloději nakonec prolezli oknem nebo vytrhli garážová vrata. A tak se začalo zabezpečovat elektronicky.

Otevírání chytrými hodinkami? To dnes není vůbec problém.Otevírání chytrými hodinkami? To dnes není vůbec problém. Zdroj: Somfy


Pak někoho napadlo, že tohle by mohlo fungovat dohromady. Co takhle zapnout kotel v naprogramovanou hodinu, a temperovat tedy až třeba hodinu před příchodem? A když odblokuji centrální zabezpečení, tak zvýšit teplotu v kuchyni a obýváku. S rychlým nástupem počítačové techniky, miniaturizací, internetem a zlevněním to šlo pak už snadno.

HDL. Centrální displeje, tablety nebo obyčejné mobily jsou ovladači veškeré elektroniky v domácnostiCentrální displeje, tablety nebo obyčejné mobily jsou ovladači veškeré elektroniky v domácnosti. Zdroj: HDL Automation

Co je dnes standard?

Miniaturní elektronika vtrhla i do našich domovů, a my tak máme dnes už prakticky standardně všichni internetovou síť i s wi-fi signálem. Přes tuto neuronovou síť světa se tak dají dělat divy. Okna mohou být zastíněna žaluziemi, které se zatahují přesně v době, kdy na ně zasvítí slunce. Okna se sama otevírají, kávovary spouštějí a televize zapíná. Když majitelka domu přitiskne své chytré hodinky na rám dveří, zámek se sám odemyká.

A pak to je už jak ze sci-fi filmu. „Ahoj Alexo, rozsviť v komoře,“ stačí nahlásit a nenápadný válec postavený v centru místnosti rozsvítí v místnosti, kam majitelka uloží nákup.

Otevírat můžete elektronicky i ta ohromná okna na terasu. Z dovolené si zkontrolujete kamerami dům, nastavíte, že se má vyhřívat voda v bazénu, robotický vysavač má uklidit celý dům a větrání má vyčistit vzduch v celém domě. To je dnes standardem, který lze ovládat třeba přes mobil. Samozřejmou nadstavbou pak je extrémně složitá komunikační síť vytápění, fotovoltaiky, tepelného čerpadla apod. To už opravdu člověk sám nenaprogramuje.

Už dnes dokážete z jednoho místa ovládat přes chytrou domácnost neuvěřitelné množství domácích technologiíUž dnes dokážete z jednoho místa ovládat přes chytrou domácnost neuvěřitelné množství domácích technologií. Zdroj: HDL Automation

Proč?

Otázka ale zní: Proč dát ohromné peníze do toho, aby všechno spolu komunikovalo? Dáme vám příklad.

Je zima. Roztáhnou se mraky a slunko zasvítí na velká francouzská okna na terase, která byla zatažená, aby neunikalo teplo. Ta se najednou roztáhnou, aby slunko dopadalo na podlahu. Signál ze slunečního čidla ale dává informaci vytápění, že není nutné v obývacím pokoji tolik vyhřívat podlahu. A tak se teplota sníží. Fotovoltaika okamžitě zvyšuje svou výrobu, která je v zimě mizerná. Všechny vyrobené kilowatty pouštějí do boileru. Ten se nahřeje na provozní teplotu, protože za chvíli přijdou majitelé. Pračka se zapíná, aby využila levnou energii a navíc aby dokončila program jen pár minut po příchodu majitelů, aby prádlo bylo čerstvě vyprané.

Proč nastavovat teplotu na zdi? Můžete to dělat třeba z práce nebo automobilu. Jablotron: Proč nastavovat teplotu na zdi? Můžete to dělat třeba z práce nebo automobilu. Zdroj: Jablotron


Zní to dobře? Určitě. A co přinese zítřek v chytré domácnosti, to bude nesmírně zajímavé sledovat. Asi to nebude něco jako holografická společnice, která bude čekat na příchod majitelů, aby podle jejich nálady nechala připravit večeři, upravila světla a naladila program na televizi. 

Zajímavé je i elektronické nebo dokonce automatické otevírání oken. Zajímavé je i elektronické nebo dokonce automatické otevírání oken. Zdroj: Velux

Zeptali jsme se člověka více než povolaného. Martin Randl, je CEO společnosti Loxone, která u nás staví velmi chytré domácnosti. Jak on to vidí:

„Momentálně se nacházíme v přechodu z early adopters a přesouváme se do období standardu. Přispívají tomu dva faktory. První je zásadní posun technologií a druhý je tlak EU, která si uvědomuje, že zátěž CO2 vylučovaná budovami (mimochodem větší než ta z automobilů) se jinak než efektivním řízením technologií snížit nedá. Tento fakt potvrzují nejenom instalace v luxusních domech, ale i v malých domech mimo nejvyšší vrstvy. Největší radost nám však dělají developerské projekty, které byly vždy na posledním místě. Tady se posunula doba výrazně kupředu. Na tento rok budeme spolupracovat na 2500 projektech s různými developery,“ říká Martin Randl. A k té budoucnosti podotýká:

„V následujících letech se dočkáme fokusu na energetické úspory a celé odvětví chytrých elektroinstalací se bude standardizovat a směřovat k automatizaci. V nejbližší době nemůžeme čekat čtení myšlenek, AI, apod. Z mého pohledu musíme nejdřív budovy automatizovat a nejenom ovládat. I proto stavíme v Rakousku nejmodernější a nejvíce automatizovanou budovu na světě, které v sobě kombinuje kanceláře, restaurace, hotely, wellness a skladovací prostory.“

Jedna z nejsložitějších komunikací v domě se vede mezi různými zdroji a spotřebiči energie. S nástupem fotovoltaiky je to natolik náročný systém, že se dá jen velmi složitě vyladit. Jedna z nejsložitějších komunikací v domě se vede mezi různými zdroji a spotřebiči energie. S nástupem fotovoltaiky je to natolik náročný systém, že se dá jen velmi složitě vyladit. Zdroj: Viessmann


Zdroj: redakce - vlastní dotazování

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.