hero-image

Fénování bez poničení vlasů – mýtus nebo fakt?

Doba čtení: 2:30 minut

Šampon, maska na vlasy, kondicionér, posilovač vlasů, vlasový protektor. Utrácíme stovky i tisíce za vlasové přípravky s jediným cílem: mít zdravé a krásné vlasy jako z reklamy. Fén (značky Philips) slibuje šetrné fénování bez poničení vlasů. Je to jeden z reklamních taháků, nebo nezbytnost za cestou k dokonalým vlasům? 

Žena věnující si vlasyZdroj: cookie studio / Freepik

Fén Philips Prestige SenseIQ slibuje fénování bez poničení vlasů. K fénování využívá infračervený senzor, který během vysoušení vlasů snímá jejich teplotu. Tu během vysoušení analyzuje inteligentní mikroprocesor, který teplotu fénu přizpůsobuje, aby zabránil přesušení vlasů. Fénování je rychlejší a šetrnější. Jeho prodejní cena je necelých osm tisíc korun. „Je to špička mezi fény a hlavně má program, který mi vlasy vysuší opravdu rychle,“ říká Isabela T., která si ho vysnila k Vánocům. Dražší fény totiž mívají i technologii zohledňující péči o vlasy. 

Dnes jsou již běžně dostupné i levnější fény s infračerveným snímačem. Jeden takový používá i Olga Pohlídalová z kadeřnického salonu Secret. Ta vnímá rozdíl mezi klasickým fénem a fénem s touto technologií. „Když mám nastavenou stejnou teplotu a foukám narušené vlasy, tak cítím, že ta teplota není tak silná,“ říká. 

Fénovat, či nefénovat? 

Určitě fénovat. „Nefénované vlasy zadržují vodu několik hodin, a tím hodně trpí,“ vysvětluje kadeřnice Petra Vilímková. „Fénování je pro vlasy bezpečné i s obyčejným a běžně dostupným fénem, ale musí se fénovat správně,“ dodává kadeřnice Marcela Blechová z Kadeřnického salonu Top a upozorňuje: „největší chybou je pustit horký vzduch na úplně mokré vlasy. To je pro vlas největší šok“. 

Je také rozdíl v typech vlasů. Jemné a rovné vlasy je lepší fénovat na nižší teplotu s nižším výkonem (okolo 1800 W), pevné a husté vlasy, které jsou odolnější, snesou o něco vyšší teplotu i příkon. Přirozeně kudrnaté a vlnité vlasy mají jinou vlasovou strukturu a jsou náchylnější k poškození. K šetrnému fénování takových vlasů slouží difuzér, který rozloží teplo rovnoměrně po celé ploše, nepoškodí kudrliny a dodá vlasům objem. Při výběru fénu je dobré zohlednit možnost ionizace. Ta vlasům dodává přirozenou vlhkost, pomáhá rychleji odpařovat vodu z vlasů a díky tomu je fénování o něco rychlejší, šetrnější. Záporné ionty navíc odstraňují statickou elektřinu z vlasů. 

Na začátku fénování se doporučuje začít studeným vzduchem a postupně zvyšovat. Finální tvarování vlasů je snadnější díky střídání teplého a studeného vzduchu. kadeřnice Petra Vilímková


Žena v létě s rozevlátými vlasy.Zdroj: Ayo Ogunseinde / Unsplash
Jak správně fénovat? 

Správné fénování je vlastně velmi jednoduché. Je potřeba začít pozvolna, vlasy by se měly nejprve dostatečně prosušit ručníkem. „Po umytí hlavy je dobré nechat nějakou chvíli vlasy v ručníku. Netřít, nedrbat, ale jen je zabalit. Voda obsažená ve vlasech se nasákne do ručníku, a tím se vlasy částečně prosuší,“ radí kadeřnice Petra. Takto prosušené vlasy je možné již učesat, ideálně kartáčem, který vlasy nepotrhá. Vlhké vlasy jsou náchylnější na potrhání. „Před každým fénováním je dobré použít termoochranný sprej, který na vlasech vytvoří ochrannou vrstvu a chrání je před tepelným poškozením. Na trhu je široká nabídka produktů pro různé druhy vlasů a na různou tepelnou úpravu, například před foukáním, před žehlením apod.,“ upozorňuje. 

Žena s dlouhými vlasy a sprejem v ruceZdroj: Curology / Unsplash


Většina fénů má několik stupňů teploty. „Na začátku fénování se doporučuje začít studeným vzduchem a postupně zvyšovat. Finální tvarování vlasů je snadnější díky střídání teplého a studeného vzduchu,“ říká Petra Vilímková. Dnes jsou již běžně dostupné fény, které mají navíc funkci spuštění studeného vzduchu pouhým zmáčknutím tlačítka. 

Fénovat vlasy bez poškození lze i obyčejným fénem, případně lze najít ekonomickou variantu kvalitního fénu. „Myslím, že není třeba kupovat speciální a drahý fén, stačí jen správně fénovat, pak je takové fénování bezpečné a vlasy nepoškozuje,“ uzavírá Marcela Blechová. 

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.