hero-image

Generace Z versus „socky“ aneb na jaké platformě mladí nejvíce ujíždějí

Doba čtení: 4:30 minut

Generace Z vyrostla na sociálních sítích. Život bez nich si neumí představit. Jsou pro ni stejně důležitou součástí života, jako je jídlo nebo spánek. S telefonem v ruce GenZ usíná a po probuzení musí jako první prosvištět insta stories svých přátel, zkouknout komenty u svých příspěvků, a teprve pak může vstát do nového dne. S trochou nadsázky. Přesto ale mladí začínají (některé) sociální sítě opouštět. Proč?!

 

Zábava nebo úzkost?

Začalo to nevinnou zábavou s přáteli přes sociální sítě, jako jsou např. Instagram, Facebook, Twitter a další. To se ale ještě nevědělo, že to bude mít takový dopad na generaci Z. Začínají cítit úzkost a jsou velmi kritičtí k sobě i ostatním. Letošních průměrných 165 minut představuje nárůst oproti loňsku o šest minut, oproti době předcovidové dokonce o 22 minut.

„Čísla z letošního května nicméně ukazují skokový nárůst na historicky nejvyšší úroveň, a to nejen v Česku, ale i na Slovensku, kde je denní průměr přes tři a čtvrt hodiny,“ komentuje Kateřina Marešová, ředitelka pro digitální strategii AMI Digital, a doplňuje: „Z věkových skupin jsou nejpočetnější mladí ve věku 15 až 29 let (85 %), nicméně i pro starší populaci se tento komunikační kanál stal už relevantním – používá jej 59 % lidí ve věku 45 až 59 let a 57 % ve věku 60 až 99 let, z nichž 60 % je tam denně.“

Zdroj: AMI Digital 2022 - se svolením

Čísla z letošního května ukazují skokový nárůst na historicky nejvyšší úroveň, a to nejen v Česku, ale i na Slovensku, kde je denní průměr přes tři a čtvrt hodiny.

Pojďme si představit 5 nejpoužívanějších sociálních sítí mladé generace Z.

Instagram v podobě digitálního deníčku

K nejpopulárnějším sociálním sítím patří Instagram. Najdou se tu všechny věkové kategorie, sourozenci, babičky, maminky, tátové nebo vaši šéfové z práce. Den na Instagramu probíhá asi nějak takto.

Ráno po probuzení se podíváte na všechny insta stories lidí, které sledujete. Najdete tu každodenní pohyb svých přátel a blízkých. Během dne si do „feedu“ (svého profilu) přidáte pár fotek, sebe, kamarádů, výletů, cokoli vám přijde za vhodné, a už čekáte jen na odezvu svých sledujících prostřednictvím lajků či komentářů pod příspěvkem. Hitem minulého léta jsou „reels“ neboli napodobenina platformy TikTok, kde si sestříháte do minutového videa své zážitky.

Pokud se chcete více zviditelnit, měli byste přidávat příspěvky minimálně jednou denně a několikrát za den přidat „storýčko“. Pak máte šanci, že se z vás stane pravý influencer, a můžou vás čekat různé nabídky spolupráce.

Mě osobně Instagram baví víc a víc. Je v tom velký potenciál a možnosti, kdy lidé, nejen z vašeho okolí, můžou vidět vaši tvorbu a dál ji šířit. Zároveň si čas od času od této platformy dám pauzu, jelikož ta vlna informací, očekávání a hejtů, které kolují ze všech stran, není úplně zvladatelná,“ říká osobně autorka článku.

Zdroj: Chris Murray / Unsplash

 

Facebook stále nestárne

Mě a mé vrstevníky na Facebooku už moc nenajdete, i když je to stále nejvyužívanější sociální sítí na světě. Dostáváme se do takové fáze, že jen zkoukneme na hlavní stránce, kdo se právě zasnoubil, otěhotněl nebo přestěhoval. Nejvíce využíváme messenger pro denní komunikaci mezi blízkými, přáteli, kolegy apod. 
„Už jen čekám na reakce svých spolužáků ze základní školy, které jsem neviděl +-10 let, na mého měsíčního prcka. Zároveň zde zjistím, kdo se dal z mých známých dohromady, do kterých bych to určitě tehdy neřekl,“ popisuje pro FORbeIN pětadvacetiletý Patrik.

Zdroj: aqviews / Unsplash

Místo učebnice jdeme na YouTube

Další sociální sítí, která nás mladé vrací do dětských let, je YouTube. Každodenní zhlédnutí videí oblíbených influencerů, kteří rozjíždějí svoji kariéru na internetu nejen z Česka, ale i z celého světa. Videoklipy písniček slavných celebrit, návody, jak vypočítat obsahy a objemy kvádru anebo jak správně napsat anglickou větu v minulém čase. Vše, co nás bavilo nebo s čím jsme si nevěděli rady, jsme našli právě tady.
„Make-up tutorialy, vlogy z dovolených nebo recenze na různé hry, to bylo moje. Na YouTube jsem denně strávila 5–7 hodin,“ říká dvacetiletá Kristýna.

Zdroj: Laura Chouette / Unsplash

Nejrychlejší propagace na TikToku

Chceš zabít čas? Stačí si stáhnout aplikaci TikTok, kde strávíš klidně tři hodiny raz dva. Buď vytváříš sám video na svůj profil a je jedno jakého rázu, nebo se bezmyšlenkovitě díváš na video za videem. Vtipné, smutné, naučné, je tam mix všeho.
„Neznám lepšího žrouta času, než je TikTok. Místo toho, abych sáhla po knížce nebo šla ven, dívám se několik hodin na videa, která mi prakticky nic nedávají a ztrácím s nimi čas. Nejhorší je, že jakmile si aplikaci otevřete, je to jako droga. Nepřestáváte scrollovat videi, dokud vás nebolí ruka,“ říká dvaadvacetiletá Anička.


„Četl jsi ten tweet?“

Značky, politika, škola. Vše formou spontánních a vtipných výkřiků do sociálního světa. Své myšlenky a názory si zde retweetujeme, komentujeme a lajkujeme s dalšími miliony uživatelů. Tady ti nikdo názor brát nebude a diskuze začíná rovnou pod příspěvkem. Skvělé je, že se hlavní informace, jak z Česka, tak i ze zahraničí, dozvíš nejrychleji právě tady.
„Svoboda projevu je základem fungující demokracie a Twitter je digitální náměstí, kde se diskutuje o věcech, které jsou pro budoucnost lidstva zásadní,“ uvedl Elon Musk, který o koupi Twitteru uvažoval. 

Zdroj: Alexander Shatov / Unsplash

Proč tedy GenZ ze sociálních sítí odchází? 

Na nás dvacátníky se valí informace ze všech těchto sociálních sítí, a to nejsou zdaleka všechny. Nazvala bych to digitálním přetížením, čím si mladá generace v tuto chvíli prochází. Muži i ženy se přeměřují, jestli vypadají přesně jako ty z Instagramu, cítí se nedostateční, mají nízké sebevědomí, a nakonec se najdou i případy trpící úzkostmi nebo depresemi.

Jak se snaží tomuto problému čelit? Limitují strávenou délku na telefonu a snaží se být více přítomní v reálném světě; a nakonec zjistíte, že ti, kteří mají vliv na všechny tyto mladé lidi, to nemají úplně sluníčkové. Zároveň GenZ ví, že sociální sítě jsou budoucností pro zviditelnění, tudíž se snaží najít zlatou střední cestu k psychické pohodě a k cílům, které si nastaví.

Zdroje: redakce, vlastní dotazování, www.cnet.com

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.