hero-image

Jak poznat nezávadné potraviny v obchodě?

Doba čtení: 3 minuty

Máme se bát chemikálií v potravinách? Jsou pravdivé ty informace o jejich škodlivosti pro naše zdraví, nebo naopak ty, které nás uklidňují a varují před hysterií? Bez jídla se neobejdeme. Proto tuhle otázku potřebujeme vyřešit. Hned teď!

Uvnitř supermarketuZdroj: Sonder Quest / Unsplash

Přidané látky – ano, ale...

Obecně můžeme říct, že čím více je potravina průmyslově zpracovaná, tím více přidaných látek bude obsahovat. Podle Informačního centra bezpečnosti potravin (dále ICBC) tato aditiva zajistí trvanlivost, hezkou barvu a příjemnou chuť. Někdy však mají kromě těchto příjemných vlastností také svá specifická zdravotní rizika. Na druhou stranu, mohou zabránit tvorbě bakterií, plísní či virů, které bychom jistě neradi zkonzumovali společně s jídlem.

Zdá se, že to nejjednodušší, co můžeme udělat, je pokusit se vyhnout vysoce průmyslově zpracovaným výrobkům (jako jsou například hotová instantní jídla). „Z mého pohledu bychom měli směřovat ke konzumaci přirozených a minimálně průmyslově zpracovaných potravin, jejichž složení nepřipomíná desetiřádkové seznamy ingrediencí, jejichž jména ani neumíme vyslovit,“ řekla pro FORbeIN výživová specialistka Markéta Gajdošová.

Existují také potraviny, do kterých se éčka přidávat dle zákona nesmějí. Podle ICBC to jsou například bílé mléčné výrobky, máslo či sušené těstoviny. Pestrost jídelníčku je však důležitá, a proto je potřeba pátrat dále.

Chemie také v ovoci a zelenině

Bohužel ani ovoci a zelenině se chemické opracování nevyhýbá, protože při pěstování se používá množství pesticidů. BIO potraviny však pocházejí z ekologického zemědělství. „Konkrétně to pro zemědělce s ekocertifikací znamená, že nesmějí používat chemické pesticidy a umělá hnojiva, ale naopak udržují svou půdu úrodnou díky střídání plodin,“ vysvětluje zpravodajství Evropského parlamentu.

Umytí pod tekoucí vodou nestačí

U běžného ovoce a zeleniny to však neplatí. Pouhé umytí pod tekoucí vodou k odstranění chemikálií z povrchu bohužel nestačí. Vypomoct si však můžeme jedlou sodou, kterou má jistě každý v domácnosti. Ovoce či zeleninu na zhruba 15 minut ponořte do roztoku vody a jedlé sody (3 polévkové lžíce jedlé sody na 1 litr vody) a poté už vše jen opláchněte. Takto lze ošetřit pouze takové ovoce a zeleninu, které nenasáknou sodným roztokem. Jinak by byla ovlivněna jejich chuť.

Muž dívající se znuděně na hamburgerZdroj: Ron Lach / Pexels


Pomocník při nákupu

Kontrolou přidaných látek (tzv. éček) se zabývá Evropský úřad pro bezpečnost potravin, který zároveň udává hodnotu nebezpečnosti každého aditiva. Máme tedy čísla, od kterých se lze odrazit při posuzování škodlivosti potravin. Čím vyšší skóre škodlivosti má dané aditivum, tím větší míru zdravotního rizika nese. Dosáhnout mohou hodnot od 0 do 6.

Při samotném vybírání vhodných potravin si můžete pomoci aplikací „FÉR potravina“ v chytrém telefonu. Aplikaci lze zdarma stáhnout v App store nebo Google Play.

Funguje to jednoduše. Naskenujete čárový kód zboží, o kterém se chcete dozvědět více, a aplikace vám potravinu vyhodnotí. Vy se pak už jen orientujete pomocí procenta či bodů.

Uvidíte, zda výrobek obsahuje některé z nedoporučených éček a na základě těchto informací se pak můžete snadněji rozhodnout, zda si potravinu opravdu chcete koupit.

Regály v supermarketu s nezdravými potravinamiZdroj: Franki Chamaki / Unsplash

Nezdravé (sušené) ovoce?

Schválně zkuste naskenovat i potraviny, o kterých byste si na první pohled nemysleli nic špatného. Podle spolku Fér potravina může například takové sušené ovoce obsahovat oxid siřičitý, který je dráždivý pro dýchací i trávicí soustavu.

„Nejjednodušším tipem, chceme-li se dívat na složení potravin, které konzumujeme, je za mě vždy vyhledávat takové, jejichž složení tvoří ingredience, které v produktu očekáváme. To v praxi znamená, že kupuju-li rajčatový protlak, chtěla bych v něm na prvním místě vidět rajčata a poté přirozeně například sůl jako stabilizátor, nicméně v něm opravdu nepotřebuji deset dalších aditiv,“ vysvětluje Markéta Gajdošová.

Zdravě vypadající jídloZdroj: Brooke Lark

Nesuďte podle obalu

Dávno již neplatí, že vhodnost či nevhodnost výrobku poznáte podle obalu (anebo ceny). Tyto aspekty a zdravotní nezávadnost spolu nesouvisejí. Jak uvádí studie Centra pro výzkum veřejného mínění z roku 2011, již jen relativně malé množství populace asociuje kvalitu potravin s cenou.

Možná si teď říkáte, jak je možné, že se na pultech objevují výrobky, které mohou negativně ovlivnit lidské zdraví. Trh však reaguje na poptávku nabídkou. Jednoduše řečeno – dokud budeme závadné potraviny nakupovat, budou stále k dostání. Změna tedy může přijít i od nás.

Zdroje: www.efsa.europa.eu, www.bezpecnostpotravin.czwww.ferpotravina.cz, spotrebitele.dtest.cz, vitalweb.czwww.ferpotravina.cz

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.