hero-image

Jak se (ne)naučit cizí jazyk

Doba čtení: 3:30 minut

Toužíte umět anglicky či italsky, ale zas a znova začínáte jako falešní začátečníci. Snažíte se cizí jazyk vypilovat s pomocí aplikace Duolingo, ale vydržíte vždy jen pár týdnů a po čase začínáte znovu od nuly. Máte pocit, že jste v bludném kruhu a nevíte, jak z něj ven. Je to tak? 

Ujasněte si své proč 

Důležité je mít jasno v tom, proč se jazyk vlastně chcete učit. Jestli před sebou vidíte konkrétní cíl (např. chci konečně rozumět německému kolegovi), nebo jen máte pocit, že byste měli, protože všichni kolem vás to jakžtakž zvládají. Pokud je váš záměr neurčitý, jen těžko si vzdělávání zařadíte mezi priority. V nabídce mnoha jazykovek proto dnes najdete krom výuky také koučovací schůzky, které vám pomohou nejen cíl stanovit, ale také probrat konkrétní kroky, jak na to. 

Posilujte svou motivaci 

Motivace není důležitá jen na začátku, ale hlavně v průběhu procesu, kdy z nás přirozeně opadne prvotní nadšení. „Motivace k nám nepřijde jen tak sama od sebe, ale posiluje se tím, jaké začneme dělat konkrétní kroky pro posun vpřed,“ vysvětluje psycholožka Zuzana Douchová. „Pokaždé, když uděláme i něco málo pro splnění cíle, hladina naší motivace se celkově zvýší.“ Kdykoli se tedy naučíte byť i jen jediné nové slovíčko, makáte na zvýšení své vlastní motivace. 

Zdroj: Annie Spratt / Unsplash

Šetřete časem 

Nedostatek času je klasický důvod, proč učení odkládat. Více a více studentů proto vítá možnosti online výuky. Nemusíte nikam dojíždět, studovat lze klidně z houpací sítě na chatě či z práce v obědové pauze. Online lekce mají nicméně i své zaryté odpůrce a úskalí. Menší schopnost udržet pozornost, rychlejší únava a nedostatek osobního kontaktu patří mezi ty nejčastější. Zvažte, co vám stojí více za to. 

Pryč s psychickými bloky 

Petra Valošková, koordinátorka kurzů v jazykové škole Domluvím se, říká: „Na psychické zablokování si stěžuje drtivá většina klientů, kteří se do kurzů hlásí. Stačí, aby vás kdysi ve škole necitlivá učitelka párkrát zesměšnila za chybu, kterou jste udělali, a budete mít dlouhá léta strach říct absolutně cokoli.“ 

Stejně jako v případě jiných strachů zde pomáhá jediné – postavit se mu. V tomto případě tedy mluvit a mluvit. Řiďte se heslem: neexistují chyby, jsou jen zkušenosti. Malé děti také nevzdávají pokusy domluvit se a zkouší to zas a znovu, dokud se to nenaučí. 

Nenechejte se tedy odradit vlastní nedokonalostí. Pokud je to pro vás opravdu nekomfortní v rámci skupiny, velmi efektivní jsou z tohoto hlediska individuální lekce. Dobrý lektor má trpělivost, pochopení pro vaše jazykové nedostatky i metody, jak vás rozpovídat. 

Zdroj: Jack F / iStock


Dost bylo biflování 

„Hrůza! Dneska zase 20 slovíček!“ říkáte si možná. A v duchu už si memorujete dnešní téma: „actor – herec, chef – šéfkuchař, postman – pošťák…“ Nejspíš se také obáváte, že se budete muset znovu učit všech dvanáct anglických časů, ačkoli vůbec nebudete mít ponětí, kdy je použít a proč. Metody výuky jazyků nicméně za poslední roky prošly obrovským vývojem. 

Moderní trend sleduje především hlavní cíl – aby lekce studenty bavily a zároveň je připravovaly na praktické situace. Souvisí to s již zmíněnou motivací. Marian Jelínek, vyhledávaný kouč předních českých sportovců, uvedl na nedávné konferenci Project Restart: „Základ úspěchu je v tom, jak moc milujete to, co děláte. Veškerá vůle postupem času upadá a za předpokladu, že nemáte silnou emoční investici (tedy pokud vás to zkrátka nebaví), daleko se nedostanete.“ 

Zdroj: CentrallTalliance /iStock

Aplikováno na výuku jazyků – učte se ho tak, aby vás celé studium těšilo. Najděte si důvod, který vás bude trvale ladit do pozitivní nálady. Tím důvodem může být třeba skvělý lektor, s kterým je vám dobře, nebo klábosení u piva s kamarádem cizincem. Nebo vidina vysněné exotické dovolené… 

Bez toho to nepůjde 

Zapomeňte na výše řečené. Pokud na to máte – seberte se a alespoň na pár měsíců odjeďte za hranice. Budete hozeni přímo do vody a nic jiného, než se velmi rychle naučit komunikovat (byť s chybami a nedokonale) vám nezbude. Pokud je to nereálné, i tak máte šanci – hlavní je se co nejvíce obklopit cizojazyčným prostředím. Co konkrétně to znamená? Na Netflixu či HBO sledujte seriály v původním znění s titulky, na sociálních sítích si nastavte jako hlavní jazyk ten cizí, snažte se porozumět písničkám na YouTube… A co nejčastěji si někam vyjeďte, ať můžete otestovat své pokroky přímo v praxi! 

Zdroj: Giovanni Gagliardi / Unsplash


Zdroje: 

www.zeny.cz, redakce,  Marian Jelínek: O motivaci (konference Project Restart) 

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.