hero-image

Jak vydělat na burze a porazit inflaci?

Doba čtení: 4 minuty

Inflace – pojem, který se stále více objevuje ve veřejném prostoru. Znehodnocování peněz, jak ji můžeme také nazvat, se týká úplně každého. Ať má úspory, nebo prázdnou kapsu. Její oficiální hodnota za březen 2022 byla 12,7 procenta, a tím překonala červen 1998. Tehdy byla rovných 12 procent. 

Kdo má něco našetřeno a nechce reálně zchudnout, měl by se snažit investovat do takových nástrojů, které ji dokážou porazit. Nebo aspoň minimalizovat ztráty. Jednou z možností je akciový trh. Dlouhodobý výnosový průměr od roku 1926 je zhruba 10 procent ročně. „U akcií je klíčovým pojmem diverzifikace. Tedy nedávat všechna vajíčka do jednoho koše. Investor by neměl svoje prostředky vložit do akcií jedné společnosti, případně společností, které působí ve stejném sektoru,“ říká Tomáš Turna ze společnosti Colosseum.

Dividendy a nájem

Akciím mohou konkurovat nemovitosti. I zde vidí odborníci kontinuální zhodnocování. „Do realit je rozumné investovat s horizontem pěti, spíše deseti let. Kromě výjimečně předražených nemovitostí jsem přesvědčený, že až se za deset let budeme dívat na ceny pražských bytů, ty dnešní nám budou připadat nízké,“ říká pro euro.cz Peter Višňovský, realitní odborník.

Nejenže roste jejich hodnota, ale zisk investorům zvyšuje i výběr nájemného. Dá se to přirovnat k výplatě dividend, které souvisejí s držením některých akcií.

Prodej a nárůst ceny bytů v současnosti brzdí růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Proto ten, kdo kupuje investiční byt na úvěr, by měl pečlivě počítat, do jaké míry se to vyplatí. Podle Hypoindexu se za poslední rok průměrné úrokové sazby u hypoték zvýšily o více než 2 procentní body.

Samozřejmě vždy u těchto investic platí, že historické údaje nejsou úplně ideálním nástrojem pro vývoj budoucí, ale nic lepšího zatím nikdo nevymyslel.

Černý scénář, ale po pádu vždy přišel růst

Ekonom Lukáš Kovanda nedávno v televizi CNN Prima News prohlásil, jak by to podle něj v letošním roce mohlo v odhadu inflace vypadat: „Vše bude záležet na vývoji na Ukrajině. Pokud by se situace uklidnila a došlo k příměří, tak inflace bude gradovat v polovině roku třeba kolem 16 procent a pak by se postupně mohla stabilizovat a za celý rok by činila třeba 13 procent. I to je ale samo o sobě velký problém, protože mzdy porostou třeba o 6 procent a 6 minus 13 je 7, takže by reálně klesly mzdy, kupní síla, úspory v bance a životní úroveň o sedm procent.“ V případě pokračování války se podle něj může inflace dostat až k hranici 25 procent, což by „byla nejhorší krize v Evropě od druhé světové války“.

Jaký má názor na investice? „Těžko asi investovat do akcií. Možná ještě investice do bydlení, ale kdyby byla hluboká krize, tak by mohla začít klesat i cena nemovitostí. Třeba investice do amerických bank nebo německých zbrojařů, ale to zase není pro každého,“ říká ekonom Lukáš Kovanda. Proti tomu se dá postavit argument, že investování není o spekulování, zda cena půjde nahoru nebo dolů, ale o hledání dlouhodobé hodnoty aktiv.

Ilustracni fotoPhoto by Thought Catalog on Unsplash

Za posledních více než sto let zažily akciové trhy už mnoho otřesů, ale po každém velkém pádu přišel ještě větší růst. Čas finanční rány zatím vždy dokázal vyléčit.

Všechno, co se třpytí, těží a sklízí...

Další možností, kam investovat, je zlato. Do něj lze investovat napřímo – tedy že si pořídíte cihličku nebo minci, ale i prostřednictvím různých investičních platforem ve formě jednorázové nebo pravidelné platby. Zlato slouží jako dlouhodobý uchovatel hodnoty, což ukazuje jeho zhodnocení za poslední rok – je prakticky totožné s inflací.

Kdo má rád šperky, mohl by si pořídit diamanty. Jejich výhoda je, že poměrně hodnotný kousek, klidně i v hodnotě několika milionů korun, strčíte do kapsy. Trochu složitější je to s odhadováním ceny. Odvíjí se od mnoha faktorů. A narazit můžete i na lacinou napodobeninu.

Radim Dohnal ze Saxo bank upozorňuje na vysoké marže obchodníků: „Odhalit padělek není tak drahé, drahé je odhadnout férovou cenu a velmi snadno se může stát, že koupíte diamant dražší například o 40 procent“.

Další variantou je investice do komodit. Mezi ně se řadí nejen nejznámější ropa či zemní plyn, ale třeba i káva, obilí nebo cukr. Několik barelů ropy si pravděpodobně k sobě domů neobjednáte, proto zde často přichází ke slovu takzvaný trading. To je krátkodobé obchodování, často pouze v délce hodin, které může přinést opravdu velký zisk, ale také pád.

Totéž platí o fenoménu několika posledních let – kryptoměnách. Jejich hodnota je v čase velmi kolísavá, ale ten, kdo v roce 2013 zainvestoval do bitcoinu, což je asi nejznámější z nich, vydělal neuvěřitelných 32 065 procent. Ale během posledního roku přišel pokles o 25 procent.

Alkohol nemusí být metlou

Finální rozhodnutí, do čeho investovat, musí každý udělat sám. Ekonom Lukáš Kovanda vidí v těchto bouřlivých časech reálné zhodnocení v alternativních investicích: „Umění, víno či známky poskytují sběratelům v čase rapidní inflace výnos pět až devět procent nad ní“.

Až vás bude někdo kritizovat, že utrácíte mnoho peněz za alkohol, můžete argumentovat, že investujete. A když zhodnocení nevyjde, určitě najdete cestu, jak si s tekutým obsahem lahví poradit.

 

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.