hero-image

Jaká jsou rizika a výhody umělých nehtů?

Doba čtení: 2:30 minut

Pití kávy, ťukání do klávesnice nebo podání ruky. To jsou každodenní činnosti, při kterých dáváte své nehty na obdiv. Ať děláte, co děláte, ty vaše se třepí, lámou a nic nevydrží? Umělé nehty jsou elegantním řešením. Mají své výhody, ale i určitá rizika.


Ne každé se však poštěstí mít své přirozené nehty zdravé a pevné, a tak se často ubírají k alternativnímu řešení. Tím jsou gelové, akrylové nebo gellakové nehty.

Gel, akryl, shellac/gellak. V čem je rozdíl?

Akryl je prášek, který se na nehty nanáší v kombinaci s tvrdidlem pomocí štětečku. Jeho předností je pevnost a tvrdost, takže je vhodný pro ženy vykonávající manuální práci. Je totiž odolnější než gel. Oproti gelu u něj není třeba UV lampa, zasychá přirozeně, avšak při aplikaci zapáchá a nehodí se na slabé a tenké nehty.

Sundání nehtůOdborně a neodborně sundaná modeláž nehtů. Zdroj: Barbora Dufková - se svolením


„Akryl a UV gel je tvrdý materiál na stavbu nehtu, zatímco gellak se primárně používá na potažení přírodního nehtu, i když dneska se s ním dělá i stavba,“ říká manikérka a nehtová designérka Barbora Dufková. Ve všech případech se nanáší první tekutina, která slouží k odmaštění nehtů a ke zlepšení přilnavosti akrylu, UV gelu nebo gellaku k přírodnímu nehtu.

Před - Po. Manikúra a modelážPřed - Po. Manikúra a modeláž. Zdroj: Barbora Dufková - se svolením


Pro aplikaci gelových a akrylových nehtů je třeba, aby přírodní nehet byl úplně bez lesku. Toho se docílí dokonalým zbroušením jemným pilníkem. Poté se nalepí umělý tip a upraví se do potřebné velikosti a tvaru. U shellacu/gellaku stačí přírodní nehet očistit a odmastit, ale již se nijak nebrousí a takový lak se nanáší přímo na přírodní nehet. Proto je gellak šetrnější k přírodním nehtům než akryl či gel.

Krásné a pevné nehty jsou symbolem elegance

Oproti klasickému laku, který se po dvou dnech oprýská, vydrží umělé nehty i několik týdnů. U akrylových a gelových nehtů je životnost ještě delší. „Nehet nepůsobí uměle, vypadá, jak kdyby byl jen nalakovaný, ale je mnohem pevnější a ruka vydrží krásně upravená i po dvou týdnech,“ vysvětluje Kristýna Benáčková, která si dělá nehty shellacem. „Výhodou je, že u něj nejsou potřeba prodlužovací tipy na nehty,“ dodává.

Gellak - krátká modelážGellak - krátká modeláž. Zdroj: Barbora Dufková - se svolením


Umělé nehty zpevňují ty přírodní nehty. „Svoje nehty mám jak papír, nic nevydrží, nelíbí se mi a dělají se mi hodně záděrky. Tak jsem se rozhodla pro jejich zpevnění gelovkami,“ říká Petra Potěšilová, která nosí gelové nehty už 15 let. „Přijde mi to i bezpečnější, protože nejsou ostré,“ dodává.

Nezbytné nástroje dobré manikérkyNezbytné nástroje dobré manikérky. Zdroj: Barbora Dufková - se svolením


Na co si dát bacha?

Vždy byste měli hledat profesionální aplikaci, nikoliv tu nejlevnější variantu. „V dnešní době bohužel ani roky praxe neznamenají správně udělané nehty,“ říká Dufková a zdůrazňuje rizika neprofesionální péče: „Špatně udělaná manikúra může skončit zničeným nehtem, probroušeným lůžkem, moc vypilovaným bodem vzrůstu anebo při špatné modeláži úrazem. Při zlomení nebo u nedodržení hygieny nástrojů také hrozí riziko plísní“.

Nailart v akciZdroj: Barbora Dufková - se svolením


Pro vytvrzení gelu nebo rychlejší zaschnutí se používají UV lampy. Ty vyzařují ultrafialové záření typu A. Dermatoložka Monika Arenbergerová z FN Královské Vinohrady pro Novinky.cz uvedla, že „toto záření proniká do hlubších partií kůže, a kromě rakoviny kůže může vyvolat i předčasné stárnutí v podobě vrásek a pigmentových skvrn“.

Zdroj: Barbora Dufková - se svolením


Jistě každá žena s gelovkami nebo akrylkami zažila bolest, když si tento nehet ulomila. Při představě, že nové nehty stojí kolem 700 korun – záleží podle místa, kvality a kdo je dělá, jejich doplnění vyjde i na víc než polovinu. Proto zvažte, které nehty chcete mít, kde si je necháte udělat a rovněž i jejich výhody a rizika s nimi spojená.

Graf - cenové srovnání Cenové srovnání. Zdroj: redakce

Zdroje: redakce - vlastní dotazování

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.