hero-image

Jan Dezort: Prorazit jako kluk z garáže a dobýt svět je strašně těžké

Doba čtení: 4 minuty

„Můj život je trochu horská dráha, nahoru dolů, spousta pádů a opětovné povstání. Říkám tomu pochoduj, nebo zemři,“ tak shrnuje svůj životní příběh Jan Dezort, český výrobce originálních lamp ze dřeva a pryskyřice. Jeho první lampy spatřily světlo světa již před osmi lety, ale velký zájem o ně nebyl. Před čtyřmi lety se k nim po nějaké pauze vrátil a začal je zdokonalovat. Nyní je ve fázi opětovného povstání. O jeho epoxidové lampy je totiž velký zájem. 

Na začátku se Jan Dezort, který vyrábí pod značkou Dezwood, musel potýkat s různými obtížemi. Jeho lampy totiž byly úplně neznámým výrobkem, takže bylo hodně těžké uvést na trh něco, co ani nikdo nezná a neví, že to chce. Navíc nebylo možné se nikde inspirovat, co se týče výroby a techniky práce. Proto jeho první lampy vznikaly formou pokus–omyl. Dnes patří mezi top výrobce těchto lamp a jeho momentální výrobní kapacita je 25 lamp měsíčně, kterou plánuje zdvojnásobit. 


Inspirací pro výrobu lamp byl odraz slunce a trávy v pryskyřici 

Jak Vás to vlastně celé napadlo? 
Jako koníček jsem měl práci se dřevem a různé renovace. Tady jsem se setkal s technikou nahrazování poškozeného dřeva pryskyřicí. Celé mě to nadchlo. Věděl jsem, že tohle je má budoucnost. Hned mi bylo jasné, že křišťálově čistá pryskyřice bude moci být i podsvícená a že může nabídnout zajímavé efekty. Ale úplně první impuls byl odraz slunce a trávy na úlomku pryskyřice. 

Co k výrobě potřebujete? 
Hlavní složkou je pryskyřice a dřevo, ale používám i kameny a kov. Pryskyřice je náročná na opracování a zvolit dobrou techniku je celkem alchymie. Někdy jde o velké stroje a ani ty to nezvládnou. Jinak se jedná o kompletní truhlářskou techniku, hlavně broušení je stejné. My si vyrobili několik zlepšováků a prakticky mi stačí ruční nářadí jako hoblík, pilky, bruska a leštička. 


Prozradíte, jak se taková lampa vyrábí? 
Tohle se těžko popisuje a jistá část výroby je stále tajná. Každopádně nikdy se nedělá jedna lampa, ale celá skupina a jde se v krocích. V zásadě je několik výrobních fází: příprava skeletu a forem na odlití, samotné odlévání a vytvrzení, hrubé opracování odlitků, broušení a leštění s lakováním, vložení světelného zdroje a dokončení celé lampy. 
To celé má ještě zákulisní procesy jako expedice, focení, jednání se zákazníkem, propagace, nákup materiálu apod. Kolikrát je to kolem deseti hodin denně, v předvánočním období i šestnáct hodin. 

Na co myslíte, když lampu vyrábíte? 
Na to, kdy to konečně skončí. V některých fázích se dá úplně vypnout, ale většinou to chce pozornost přímo na tu danou činnost. Pokaždé se dostáváte do fáze proklínání a únavy. Ta práce je fyzicky náročná a špinavá, takže se člověk dostává ve vyčerpání do takové patové situace, kdy ho to opravdu nebaví. Jakmile se blíží konec a lampa se začne ukazovat, tak přichází opojení. Do doby, než dám lampu do zásuvky, tak nevím, zda se povedla. Ten okamžik je v celém procesu poslední. Kolikrát jsem sám hodně překvapen a říkám si, že ta dřina má cenu. Sériové, ale stále originální ruční výroba 

Jan Dezort je u nás jediný, kdo epoxidové lampy, tedy lampy ze dřeva a křišťálově čisté pryskyřice, v takovém počtu a v tolika sériových modelech vyrábí. Standardní výroba lamp je v ideálním termínu asi jeden měsíc, kvůli velké poptávce si ale lidé na svoji dokonalou lampu počkají i dva měsíce. 

„Mou hlavní výhodou je, na rozdíl od mnoha jiných světových výrobců, plně vyměnitelný zdroj světla v jednoduchém procesu, takže lampu lze snadno opravit,“ vysvětluje Jan Dezort, který se řadí dle odborné zahraniční ankety mezi TOP 5 lampičkářů světa. „Nebylo to nic oficiálního, ale vážím si toho. Jen jsem se nikdy nedověděl, kde jsem v té 5 byl,“ dodává. 

Jeho dubové lampy s pryskyřicí umístěnou mezi dvěma dřevěnými kusy mají standardní velikost 35–40 cm na výšku se základnou 9 x 9 cm. O něco málo nižší, ale o centimetr širší jsou trámové lampy, které se vyrábějí z jednoho kusu dřeva. U nich je pryskyřice vkusným zakončením trámu. Jejich cena se pohybuje okolo 4 tisíc korun. Nabízí také sloupové lampy, které se vyrábějí ve výšce 140–180 cm s obdélníkovou základnou 15 x 10 cm. „Takové lampy jsem jinde neviděl,“ vysvětluje a dodává: „Novinkou z loňského roku jsou stolní panelové lampy a letos připravuji svíticí velké obrazy na zeď, to by měla být světová premiéra, a dále je ve vývoji nástěnná lampa a lustry“. 

Málokdo ví, že Jan Dezort není jenom výrobce lamp, ale je také trenér a bývalý rugbista. „Sportovní dráhu jsem neuzavřel, strávil jsem tam třicet let života a od malička nic jiného neznám, to se neopouští lehce,“ uzavírá Dezort, který je momentálně na sportovní dovolené a věnuje se své firmě na „plný úvazek“. Jeho lampy jsou vkusným a praktickým interiérovým doplňkem, a proto si našly místo již v mnoha domácnostech. 

9 fotografií
Zdroje: vlastní dotazování, redakce

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.