hero-image

Jedovatá pravda o chemických barvách na vlasy: bezpečné nejsou ani ty „přírodní“

Doba čtení: 3 minuty

Vylili byste si kvůli sázce na hlavu kyblík průmyslového hnojiva nebo bělidla na koberec? Možná ani za zlaté prase. Vidíte, a přitom si svůj kyblík chemikálií na hlavu pravidelně lije okolo 60 % žen a zhruba desetina mužů. A ještě za to ochotně platí, leckdy i vlastním zdravím. Řeč je o chemických barvách na vlasy.

Věděli jste, že podle dobové šuškandy na začátku éry chemických barev ženy v honbě za platinovou blond občas umíraly přímo v kadeřnických salónech? Fatální nehody měla na svědomí koncentrovaná směs čpavku a peroxidu.

To je samozřejmě dávná minulost, toxické složky dnešních barev na vlasy se pohybují pouze v přísně sledovaných limitech nařízených Evropským parlamentem. Zato se ale výrazně rozšířil seznam obsažených chemikálií. V jednom balení tak podle povinného INCI složení najdeme desítky látek, které prokazatelně škodí zdraví a životnímu prostředí.

Vědci varují, zákazníci barví dál

Snaha minimalizovat dopady agresivní chemie postupně posunula složení barev na vlasy do mnohem bezpečnější zóny. Trh se radikálně mění. Stále víc spotřebitelů při nákupu kontroluje éčka v potravinách a obléká „pomalou módu“ z přírodních materiálů. Stejný návrat ke kořenům zasáhl i kosmetický průmysl.

Spousta žen přešla z antiperspirantů na deodoranty bez obsahu aluminia, přestože souvislost hliníku jako příčiny rakoviny prsu neprokázala jediná seriózní studie. Riziko vzniku a rozvoje nádorového onemocnění po používání antiperspirantů naopak vyvrací zpráva Central European Journal of Public Health z roku 2016. Z českých autorit se ke stejnému názoru přiklání PhDr. Zuzana Joukalová, tisková mluvčí Masarykova onkologického ústavu a MUDr. Jan Novotný, Ph.D. z Onkologické kliniky VFN 1. LF UK.

Alergicka vyrazkaZdroj: https://dermnetnz.org/topics/allergy-to-paraphenylenediamine

U barev na vlasy je to přesně naopak. Výsledky vědeckých výzkumů varují, zákazníci se ale svého barvicího rituálu odmítají vzdát. Žádná bezpečná chemická alternativa dosud neexistuje.

„Známe složení. Víme, že složky mohou být alergenní. Ale když použijete roztok, máte koktejl, který je snad největším alergenem, jaký existuje,“ uvádí pro ČT24 vedoucí dánského výzkumu, profesor Torkil Menné.

  • Nejproblematičtější složka PPD (p-fenylendiamin) byla ve studii International Journal of Cancer z roku 2001 spojována s rizikem vzniku rakoviny močového měchýře. Podezření sice pozdější výzkum Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny nepotvrdil, opravdu ale chceme pokračovat v testování na našem vlastním těle?
  • PPD navíc zůstává silným kontaktním alergenem. Online databáze DermNet NZ dokumentuje mokvající puchýře, vyrážku a otoky způsobené PPD. V roce 2006 mu American Contact Dermatitis Society udělila dokonce „čestný titul“ Alergen roku.
  • Databáze Skin Deep Cosmetics ukazuje detailní složení barev na vlasy a přehledný semafor škodlivosti. Většina z nich obsahuje nebezpečné složky s karcinogenními, alergenními, neurotoxickými a imunotoxickými účinky. Našli jste v seznamu chemických banditů i vaši oblíbenou značku?
  • Chemikálie se přes dobře prokrvenou vlasovou pokožku rychle dostávají do krevního oběhu, kde mohou narušovat funkci vnitřních orgánů. World Health Organization ve své zprávě poukazuje na stoupající zdravotní rizika u tmavých barev obsahujících vyšší podíl škodlivin.

Nafoukla hlava francouzske studentky po barveni s PPDZdroj: https://www.insider.com/french-student-head-swelled-from-allergic-reaction-to-ppd-hair-dye-2018-11

„Zelené“ jedy v designové krabičce

Nic co bychom jako zákazníci chtěli slyšet, viďte? Proto kosmetické firmy přispěchaly s útěchou v podobě „zelené chemie“ a „přírodních“ barev na vlasy.

Výtažky z pšenice, éterické oleje, spousta lásky a špetka té chemie, aby to celé mohlo fungovat. Princip jednoduché změny odstínu je totiž pořád stejný: vlas je potřeba uměle narušit a otisknout do něj požadovaný pigment.

I ve složení přírodních barev Herbatint nebo Naturorigin s magickou formulí „bez amoniaku, resorcinolu a PPD“ tak můžeme najít například:

  • toluen („zdravější“ náhrada PPD, karcinogen, silný alergen),
  • 2-methylresorcinol (náhražka resorcinolu s podobnými účinky, narušující syntézu hormonů štítné žlázy),
  • ethalonamin (karcinogen, alergen a hormonální disruptor),
  • phenoxyethanol (karcinogen).

Prodejci sice deklarují bezpečnost svých výrobků, ve skutečnosti ale nikdo nemůže znát frekvenci používání barev, individuální schopnost organismu odbourávat škodlivé látky, ani případnou další chemickou zátěž svých zákazníků.

Na závěr tedy otázka za tři peroxidy vodíku: opravdu nám barvení vlasů stojí za ruskou ruletu s vlastním zdravím? Pokud ano, minimalizujte rizika. Čtěte složení a vybírejte výrobky s nižším obsahem škodlivin. Skutečně přírodní složení mají rostlinné barvy na bázi henny, indiga a dalších bylin, jak deklaruje například výrobce certifikované vlasové kosmetiky Khadí.

Anebo se na své vlasy podívejme z úplně jiného úhlu. Co takhle vystoupit z každoměsíčního kolečka barvení a dopřát si kromě absolutní vlasové svobody zároveň přijetí sama sebe v přirozené podobě?

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.