hero-image

Klaunství je lepší než botox

Doba čtení: 3:30 minut

„Tak jsem si to nechala píchnout,“ svěřuje se mi kamarádka Alena. Dívám se na její čerstvě „vyžehlený“ obličej, který je sice bez vrásek, ale který vypadá smutně, vyčerpaně, a navíc bez přirozené mimiky. A přemýšlím, jestli botox je opravdu to pravé ořechové, co zrovna potřebovala… 

Dospělý muž na dětském odrážedleZdroj: Bicho_raro / iStock

Dítě v nás 

„Uvnitř každého ustaraného dospělého je zanedbávané vnitřní dítě,“ vysvětluje ve své knize Učebnice sebelásky psycholožka Lucie Kolaříková. Tedy ta část nás, která si chce bez ohledu na věk i okolnosti hrát, užívat si, bezstarostně blbnout. 

Mnoho dospělých se nechalo chytit do pasti věčných povinností. Známe to do jisté míry všichni. Jsme zodpovědní a řešíme nekonečné úkoly spojené s prací, péčí o rodinu, splácením hypotéky. A pokud se nám zdá, že jsme vyhořelí a chybí nám energie, řešíme to doplněním kofeinu (či alkoholu). Jenže náš život začíná trochu připomínat křečka běhajícího v kolečku. Dá se z tohoto kolotoče denní rutiny nějak vystoupit?

To se udělá… 

Tomáš, manager ve velké korporátní společnosti, na to jde přes humor. Každé pondělí se s kolegy zúčastňuje povinné pracovní porady. A pokaždé s sebou berou i nafukovacího panáka, oblečeného do obleku a kravaty. Jmenuje se Tose. Zprvu jsem nechápala. „Když se v práci objeví nějaký úkol, kterým se nikdo nechce zabývat, říkáme: To se udělá, nebo To se nějak vyřeší,“vysvětluje Tom. Umím si představit, že Tose na poradě dokáže ve vypjatých chvílích parádně odlehčit atmosféru. Zdá se to jako banální věc, ale pravdou je, že odbourání stresu, a tím pádem snížení adrenalinu a kortizolu v těle, přispívá k vytvoření tzv. kreativního módu, ve kterém mnohem snadněji dokážeme přijít s novými nápady a otevřít se neotřelým řešením. 

Dobrá nálada se vyvolává pomocí takzvaných smíchocviků, při kterých se vyvolává umělý smích, který postupně vede k přirozenému chechtání. David Zahradník, instruktor jógy smíchu

KlaunZdroj: Dawin Rizzo / Unsplash

Izolepa přes myš 

Osvícenému šéfovi proto taková pracovní morálka nejen že nevadí, ale bere ji jako důležitou součást spokojenosti týmu. Navíc podporuje v lidech jednak již zmíněnou kreativitu, ale také smysl pro taktiku, strategii, propracovanost, vhodné načasování a další dovednosti, jejichž rozvoj se pak projeví pozitivně i na pracovním výkonu. 

Pokud máte štěstí a vaši kolegové se rádi svezou na vlně kanadských žertíků, máte pole působnosti téměř neomezené. Dnes už si pravděpodobně nevystačíte s klasickou izolepou přelepenou přes čtečku myši u počítače, v kurzu jsou více sofistikované legrácky. 

„Jestli pracujete v kanceláři, určitě lze jen doporučit zaheslovat si počítač, pokud nechcete například strávit několik hodin zuřivým klikáním na hlášku „error“ na obrazovce, kterou vám fikaní kolegové nastavili jako tapetu plochy,“ radí jeden z Tomášových spolupracovníků, který si pro jistotu nepřeje být jmenován. „A také si samozřejmě kontrolovat, jestli oběd, který právě vytahujete ze společné lednice v kuchyňce, nemá náhodou trochu narušený obal...“ 

Trochu děsivý klaunZdroj: Robert Zunikoff / Unsplash


Češi jsou mistři 

Žertíky samozřejmě nejsou vázány jen na pracovní prostředí. Co se týče vymýšlení vylomenin, máme štěstí, že jsme Češi. Pokud jsou totiž čeští občané jako národ v něčem opravdu dobří, pak je to vytváření vtípků i v situacích, které jsou psychicky náročné. Ať už to byly povodně, covid či vážná nemoc prezidenta, vždy se zaplavila sociálními sítěmi vlna žertů na dané téma. Cynické? Možná, ale hlavně velmi, velmi terapeutické. Dokud se něčemu dokážeme zasmát, jsme schopni nadhledu. A dostáváme se z role oběti situace, kterou nemůžeme nijak ovlivnit, do role jejího tvůrce, ve které si můžeme minimálně vybrat postoj, jaký k dané situaci zaujmeme. 

Ten nejlevnější lék 

Smích je bezesporu nejjednodušší a nejúčinnější způsob, jak o sto osmdesát stupňů změnit svou náladu během několika málo vteřin. A vašemu tělu je v podstatě jedno, jakými prostředky ho dosáhnete: zda vyprávěním vtipu, čtením humorného románu, nebo sledováním stand-up výstupu oblíbeného komika. 

Smát se lze dokonce i bez zjevného důvodu. Pokud zrovna nemáte nadání na vyvádění šaškáren, nebo procházíte složitějším obdobím, je fajn vyzkoušet jógu smíchu. Jak lekce takové jógy vypadá? „Dobrá nálada se vyvolává pomocí takzvaných smíchocviků, při kterých se vyvolává umělý smích, který postupně vede k přirozenému chechtání,“ uvádí David Zahradník, instruktor této metody, na svém webu www.jogasmichu.cz. „Samotný princip spočívá v tom, že lidské tělo není schopno rozlišit simulovaný a spontánní smích. Tělesné reakce jsou tedy stejné v obou případech, včetně zdravotních benefitů, jako je třeba posílení imunitního systému, uvolnění svalů či snížení krevní tlaku.“ 

Usmívající se šmrncovní stará dámaZdroj: Cheschhhh / iStock


Vrásky smíchu 

Když se vrátím zpět ke kamarádce Aleně – pomůže vám smích a humor od vrásek? Pravděpodobně ne, naopak vám mohou přivodit další, například vějířky kolem očí. Je tu však jedno velké ALE. Se smyslem pro humor a energií vtipálka budete působit mladší. Budete vyhledávanější a atraktivnější pro druhé, protože kolem sebe budete šířit auru dobré nálady, zábavy a pohody. A o to nám myslím jde v první řadě. 

Zdroje: vlastní rozhovory, Lucie Kolaříková – Učebnice sebelásky, www.jogasmichu.cz 

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.