hero-image

Koncept LANNA: podnikání rozkročené mezi dvěma řekami

Doba čtení: 2:30 minut

České Budějovice leží na soutoku. Po Malši a Vltavě sem po celá staletí proudili lidé i zboží. O obnovu s léty pozapomenuté tradice lodní dopravy a života spojeného s oběma řekami usiluje unikátní Koncept Lanna.

Všechno to začalo před deseti lety, kdy dva podnikaví bratři Jiří a Michal Borovkovi otevřeli nedaleko frekventovaného Dlouhého mostu stylovou kavárnu Lanna. Jako u všeho, co dělají, i tady stála na začátku vize.

V tomto případě proměnit pozapomenuté místo na břehu řeky v živé centrum společenského života a učinit kavárnu součástí širšího konceptu. „Osvětou a nejrůznějšími aktivitami se snažíme přitáhnout lidi k řece,“ vysvětluje Jiří Borovka. „Měli jsme tehdy dojem, že Českým Budějovicům chybí silné téma, na které bychom mohli být hrdí.

Inspiraci našli oba bratři v minulosti, konkrétně v působení podnikatelského rodu Lannů, které v průběhu 19. století daleko přesahovalo hranice regionu (Lannové postavili například Negrelliho viadukt nebo budovu Masarykova nádraží) a spojovalo dravého podnikatelského ducha s mecenášstvím.

A tak vznikl Koncept Lanna.

U vody i na vodě

Všechny aktivity Konceptu Lanna se točí kolem vody. Ať už jde o kavárnu na břehu Vltavy, pravidelné lodní linky, které vás z Českých Budějovic dovezou přes Hlubokou až do Purkarce, historické plavby v rámci města, posezení nad půllitrem Samsonu přímo nad Malší nebo třeba o ferratové lezení těsně nad vodní hladinou.

Loď.Loď. Foto: Jiří Borovka - se svolením


Podle Jiřího Borovky je voda základní osou veškerého jejich podnikání. „Jsem hrdý, že řeka, do které by tu před 30 lety vlezl jen dobrodruh, i díky našim snahám ožila. Zkuste se projet na Hlubokou. Všude tu dnes uvidíte lidi ve vodě, na lodích, na paddleboardech i na koupacích molech.

Vodu má většina z nás spojenou s teplým počasím, ale pro Jiřího Borovku je podstatná i v zimě. Během pravidelného Lannova zimního ponoru se ve slepém rameni Malše koupe na 200 otužilců a z břehu přihlíží i několik tisíc diváků.

Otužilci.Otužilci. Foto: Koncept Lanna


Firemní Oscar

To, že jde o projekt, který si zaslouží uznání, potvrzuje i skutečnost, že firma A-stav Bohemia, s. r. o., bratrů Borovkových získala v anketě Český Goodwill 1. místo v kategorii Tradice.

Do tohoto projektu firmy a podnikatele nominuje převážně veřejnost a ocenění jsou určena těm, kteří si získávají respekt odpovědným přístupem k podnikání, morálními kvalitami a poctivou prací.

A že jsou poctivá práce a morálka pro Borovkovi opravdu důležité, to je poznat z každého detailu jejich aktivit.

Kavárna místo vizitky

Spustit projekt, rychle ho zpeněžit a vrhnout se na něco jiného – tento ideál mnoha dnešních podnikatelů inženýra Borovku nezajímá. Myslí na léta dopředu, na to, co bude za sto let.

Vystudoval stavařinu a specializoval se na územní plánování, dokonce v tomto oboru získal doktorát. Jeho myšlení je spojeno s konkrétním místem – snad i proto, že s bratrem pocházejí ze sedláckého rodu s pětisetletou historií.

Jiří Borovka ví, co to znamená o něco se starat. A dobře se starat. Ze všeho, co dělá, čiší pozornost k maličkostem a úsilí o krásu a fortelnost. O kavárně Lanna by dokázal vyprávět celé hodiny.

Kavárna interiér.Kavárna interiér. Foto: Jiří Borovka - se svolením


Bar, za kterým se připravuje káva, připomíná kýl lodi a strop nad ním zase vlny. Když tu sedíte večer, odrazy v obrovských oknech vyvolávají iluzi, že tudy protéká řeka. Při stavbě kavárny tu dávali pozor na každičký strom, takže kavárna stojí uprostřed vzrostlého parku.

Na stolcích jsou živé květy, z reproduktorů hraje příjemná hudba, obsluha je milá a nevtíravá. Jiří Borovka se usmívá.

Ví, že lepší vizitku by nesehnal.


Zdroje: návštěva konceptu Lanna, vlastní dotazování

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.