hero-image

Kus lesa v obýváku

Doba čtení: 4 minuty

Je hebký a měkký. Jako by člověka lákal sundat si boty a užívat si každý krok po něm. Spolu s okolními stromy, vůní dřeva a šuměním listí vytváří tento zelený koberec dokonalý pocit soužití s přírodou. Návrat k přírodě a přírodním materiálům. To je důvod, proč se přírodní a mechové obrazy stávají oblíbenými dekoracemi moderních domácností, kanceláří i veřejných prostor.


Na rozdíl od těch malovaných mají sice mechové obrazy omezenou životnost, ale zato umějí čistit vzduch. Na rozdíl od kytek nevyžadují údržbu a hodí se i tam, kde se běžně květinám nedaří. Mechové obrazy jsou určeny výhradně do interiéru, kde díky své zelené barvě uklidňují a působí na nás stejně pozitivně jako dřevo. Na výrobu se používají nejčastěji tři typy stabilizovaného mechu, kopečkový, plochý a sobí – lišejník. Každý z nich je krásný sám o sobě a v kombinaci dohromady vytvářejí nádherný 3D efekt, který připomíná živý povrch v přírodě.

Royal CollectionRoyal Collection. Foto: Romana Lucká - se svolením


Bezúdržbová čistička vzduchu 

K výrobě mechových obrazů používá Romana Lucká, mechová designérka, mumifikované, tedy stabilizované mechy ze zahraničí, nejčastěji z Islandu a Francie. Tyto mechy jsou naimpregnované a chovají se jako živý mech. „Díky tomu odpuzují prach, nemají v sobě žádné alergeny a čistí vzduch stejně jako v přírodě. Vydávají a přijímají totiž vlhkost v závislosti na vzduchu v místnosti,“ říká Lucká pro FORbeIN.

Aby neuschly a udržely si stálou čerstvost i po několik let, je třeba udržovat v místnosti vlhkost vzduchu v rozmezí 40–70 procent. „Je to stejná vlhkost, kterou potřebujeme i my lidé ke zdravému životu,“ dodává. K ideální vlhkosti tak dopomůže například zvlhčovač vzduchu. Takové obrazy pak mohou vydržet i 15 let. „Já osobně nejraději kombinuji dřevo s jakýmkoliv mechem, je to nejpřirozenější kombinace, kterou vidíme všude v přírodě, kam chodíme rádi relaxovat,“ dodává Lucká z Romana Design.

Romana do svých obrazů vkládá životní příběhy. Jak je sama nazývá, jsou to obrazy s duší. Jejich cena se odvíjí od velikosti obrazu a výběru materiálu, ale na obraz o rozměrech metr x metr si připravte něco okolo 15 tisíc korun a počkáte si na něj tak tři až čtyři týdny. U menších je pak dodací lhůta v rámci dnů.

Mechový obraz Romany LuckéMechový obraz Romany Lucké. Foto: Romana Lucká - se svolením


Když se příroda spojí... vznikají umělecká díla

Přestože je mech oblíbenou součástí přírodních obrazů, nemusí dominovat. Romana Lucká spojila své síly s Alešem Fajfrem, který se přes dvacet let věnuje umělecké práci se dřevem. Výsledkem jejich společného díla jsou mechovo-dřevěné stěny Royal Collection.

Ty jsou kombinací ruční práce s ořešákem královským, svářečské práce, protože mají kovový rám, a práce s mechem. „Tyto stěny mají na výšku 230 cm, na šířku okolo metru, jejich váha je zhruba 80 kg a průměrná cena jednoho se pohybuje kolem 75 tisíc korun,“ říká pro FORbeIN Aleš Fajfr a zmiňuje specifika této práce: „Je potřeba mít v danou chvíli pravý materiál. Není to kuchyň, kterou si namyslíte a pak podle toho vyrobíte. Tady se přizpůsobujeme my materiálu. Máme ho totiž omezené množství. Není to jako zajít do skladu a vybrat si potřebnou fošnu.“

Ať už je to mechovo-dřevěná stěna nebo obraz, postup je stejný. Nejdříve se vybere kvalitní materiál, pak se vymyslí koncepce obrazu, jak bude rozvržen, a podobně. „Nejprve se vytvoří dřevěná část. Dřevo se obrábí jak truhlářskými nástroji, tak se jedná i o ruční práci. Proces je zdlouhavý a je třeba také důkladná povrchová úprava. Nakonec se obraz doplní kovem a převeze se Romaně na doplnění mechové části,“ dodává Fajfr.

Obraz Aleše FajfraFoto: Eva Blechová - se svolením Aleše Fajfra


Fantazii se meze nekladou

„Mechový obraz je malý kousek přírody, který můžeme mít i u nás v bytě. Líbí se mi, že je bezúdržbový,“ říká Patrik Bihary, který miluje přírodu, a proto si jeden takový pořídil domů. „Hledal jsem, co by designově ladilo s naším obývákem a přitom to nestálo majlant. Pořídil jsem si rám, objednal mech a dekorace a nechal si udělat obraz na míru od Kláry Bradáčové,“ dodává. Jeho cena při rozměrech 120 x 50 cm vyjde okolo 6 tisíc korun. 

Mechový obraz od Kláry BradáčovéFoto: Klára Bradáčová - se svolením

Právě Klára je skvělou ukázkou toho, že si mechové obrazy můžete vytvořit i sami doma. Sama s mechovými obrazy teprve začíná a vše dělá z již vyrobeného nebo koupeného mechu. „Než začneme, je dobré se rozmyslet, co vlastně chceme dělat, a podle toho zvolit rám, může to být vlastně cokoliv – fotorámeček, starý obraz, malířské plátno nebo i krabice a rohy třeba otapetovat,“ doporučuje Bradáčová pro FORbeIN a uvádí, co je k tomu potřeba:

  • mech (v Kiku se dá koupit umělý, 100 g za 30 Kč, což vyjde na obrázek o velikosti asi 20 x 20 cm) 
  • rám
  • tavná pistole
  • náplně: starý papír pro efekt kopečků a cokoliv, čím budeme chtít obrázek zdobit (kapradí, šišky, kůra…)

„Postupně začneme lepit mech, místy jej můžeme něčím podložit nebo dát větší vrstvu mechu. Dále přilepíme dekorace, které jsme si nachystali, a nakonec vše můžeme ještě přelakovat, ať to drží hezky pospolu a chytne hezčí barvu,“ shrnuje jednoduchý postup Klára Bradáčová. 

Obraz Aleše Fajfra
Obraz Aleše Fajfra
3 fotografie

Sousedy si sice nevyberete, ale ticho, teplo a pocit harmonie si do svého bytu vybrat můžete. Mechové obrazy, mechovo-dřevěné stěny nebo třeba interiérové vertikální zahrady mají pozitivní účinky na naše dýchání i na naši psychiku. Kromě toho je to vkusná dekorace, která oživí každou domácnost. A co vy? Máte už doma nějaký mechový či přírodní obraz? Pochlubte se nám!

Zdroje: redakce, vlastní dotazování a rozhovory s umělci

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.