hero-image

Kvetoucí čistička a koupel mezi čolky

Doba čtení: 4 minuty
  • Už se vám příčí splachovat hektolitry vody do kanálu a donekonečna krmit věčně hladový bazén pravidelnými příděly chloru, omezovačů růstu řas, vločkovačů a bůhvíčeho ještě? Nejste sami. 


Spolu s rostoucí popularitou konceptu trvalé udržitelnosti jsou stále oblíbenější a žádanější také kořenové čističky a přírodní koupací jezírka. A není divu. Kromě toho, že poskytují srovnatelné služby, harmonicky splývají se svým okolím, vytvářejí v okolí domu nové biotopy a často mají minimální nebo žádnou spotřebu energie.

Pokud je tedy vaším cílem život v co největší harmonii s přírodou, rozhodně stojí za to seznámit se s jejich základními principy blíže. 

Kořenové čistírny odpadních vod 

Každá domácnost produkuje odpadní vodu. Pokaždé, když se vysprchujete, pustíte myčku nebo pračku, spláchnete toaletu, opláchnete si téměř čistou sklenici pod tekoucí vodou, vyprodukujete šedou nebo černou (to je ta z toalety) odpadní vodu. Doby, kdy tato voda odtékala kanalizací do řek, naštěstí již dávno pominuly. 

Odpadní voda se před návratem do přirozeného koloběhu, o kterém jsme se všichni učili ve škole, musí více méně dokonale vyčistit. To je často složitý, nevábný a velmi nákladný proces.
 
V posledních letech je stále lákavější alternativou výstavba klasické čistírny odpadních vod založením čistírny kořenové. Ta může čistit vodu pro čtyřčlennou rodinu v malém domku, ale také pro několik tisíc lidí v rámci obce. Kořenové čistírny filtrovaly vodu i v olympijských vesničkách v Sydney a v Pekingu. Kořenové čističky využívají k čištění vody přirozené přírodní procesy. Jde o jednoduchý postup o několika krocích: 

1. odpadní voda se nahrubo čistí sedimentací – nejčastěji ve vícekomorovém septiku, 
2. předčištěná voda protéká souvrstvím štěrku a písku osazeným rostlinami a dále se čistí, 
3. vyčištěná voda se vrací do přírodního koloběhu vody. 

Pokud se domníváte, že vodu čistí kořeny rostlin, máte pravdu. Ale jen částečnou. Odfiltrování živin a škodlivých látek rostlinami se na čisticím účinku podílí jen zhruba 10 %. 

Největší práci odvádějí bakterie žijící na povrchu drobných kamínků v čistírně. Vedle biologických procesů však mají svoji roli i procesy fyzikální a chemické. 

Výhody a nevýhody kořenových čistíren odpadních vod 

Kořenové čistírny odpadních vod mají řadu výhod, jako například: 

  • pokud máte dostatečný sklon terénu, obejdou se zcela bez elektřiny, 
  • vyžadují minimální údržbu, 
  • vydrží desítky let, 
  • mají 5x až 10x nižší provozní náklady oproti čističkám mechanicko-biologickým, 
  • spousta z nich krásně kvete, 
  • příznivě ovlivňují mikroklima zahrady a vábí mnoho živočišných druhů, které se na běžné zahradě nevyskytují, 
  • jejich účinnost je velmi vysoká, jsou odolné vůči havárii a umějí z vody odstranit i zbytky léků a hormonů, 
  • jsou nehlučné, pokud ovšem za hluk nepovažujete kuňkání žab. 

Jedinou nevýhodou jsou poněkud větší nároky na prostor. Potřebná plocha na jednu osobu, která v domě žije, dělá něco mezi 0,75–4 m2. 

Pokud máte prostoru málo, nebo má váš pozemek malý sklon, můžete si pomoci malým čerpadlem. 

Sami, nebo s firmou? 

Řekněme, že jste se rozhodli pro kořenovou čističku. Vhodný pozemek máte, obecní kanalizace je daleko, zbývá tedy vyřešit jedinou otázku: necháme si to postavit, nebo to zvládneme svépomocí? 

Čistička, kterou vám dodá firma takzvaně „na klíč“, je samozřejmě o něco nákladnější (cena zhruba od 120 tisíc Kč), ale mnohem jednodušší. Kromě toho, že se zbavíte starostí s technickým provedením celé stavby, řada firem vám pomůže i s jednáním s úřady a s vyřizováním potřebných povolení. 

Pokud si věříte, a navíc už máte nějaký ten projekt za sebou, k mání jsou i soupravy, s jejichž pomocí si čističku zvládnete založit sami. Cena soupravy se pohybuje kolem 30 tisíc Kč. 

Koupací jezírko do každé zahrady Asi to znáte. Na jaře nervózně sledujete hladinu zpola vypuštěného bazénu a odhadujete, kdy se pustit do jeho čištění a napouštění. A když to máte konečně za sebou, vodní hladina se díky barevným stěnám modravě třpytí, nikde ani řasička, zafouká vítr, a váš pracně udržovaný bazén je plný pylu. Začíná kolotoč filtrace, chlorování, vločkování a vysávání. A když zrovna nepřeje počasí, je vám ten krásný bazén spíš jen pro zlost. 

To u koupacího jezírka nehrozí. Je-li správně založené a osázené, je prakticky bezúdržbové. Stačí jednou za rok, za dva odsát kal v nejhlubším místě. 

Podobně jako u kořenové čistírny se tu spoléhá na čisticí schopnosti rostlin a drobných organismů. Kolem hlubší části určené ke koupání je mělčina, v níž rostou rostliny, které odsávají z vody živiny. Tím omezují růst řas, které vodu zakalují. 

Na rozdíl od bazénu je zahradní jezírko mnohoúčelové. Zvlhčuje vzduch, ochlazuje své okolí, poskytuje životní prostor mnoha rostlinám. Žijí tu žáby, čolci, užovky, vážky, potápníci. 

V bazénu je život nepřítel, určený k likvidaci chlorem. V koupacím jezírku má své přirozené a nezastupitelné místo. „Musíte spíš vědět, mít ten důvod – já už nechci bazén, protože tam je chemie, ale chci voňavou, čistou, zdravou, živou vodu,“ shrnuje pocity zastánců přírodních jezírek stavitel přírodních koupadel Kamil Cifera. 

Zdroje: 

SVOBODA, Jaroslav. Kompletní návod k vytvoření ekozahrady a rodového statku. Praha: Smart Press, 2009. ISBN 9788087049280. 

www.korenova-cisticka.cz/ 

www.grania.cz

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.