hero-image

Líp se brečí v limuzíně nežli v tramvaji

Doba čtení: 4:30 minut

Štěstí si za peníze rozhodně koupíte! Ačkoliv záleží na každém z nás, co za štěstí má skutečně na mysli.  

Cameron Diaz kdysi řekla: „Lidé chtějí být jako já, protože si myslí, že tím, kým jsem a jak žiju, mám zaručený i pocit štěstí. Bohužel to je jen jeden velký omyl". Žijeme ve veskrze materiálním světě, kde krásu, radost i štěstí plně definuje výše vašeho bankovního konta. Pro vaše okolí určitě. Otázkou zůstává, zda jsou ti, kteří tolik peněz mají, opravdu těmi, kdo prožívají také štěstí a spokojenost s tím spojenou. Nikoli navenek, ale uvnitř. 
Když v roce 1964 ovládli Beatles hudební žebříčky s písní Can’t Buy Me Love, řekl tehdy její frontman Paul McCartney, že: „pointou je, že hmotný majetek je sice skvělý, ale nemůžu si za něj koupit to, co opravdu chci“. Později však svou odpověď upravil a dodal, že kdyby předem věděl, co všechno mu sláva přinese, nejspíš by se píseň jmenovala You can buy love. A pokud bychom zalovili v českých vodách, i Richard Müller zpívá, „že štěstí je krásná věc, ale prachy si za něj nekoupíš,“ což je zase obrácená interpretace, která říká, že obojí je důležité – štěstí i peníze. Vše je o našich prioritách. 

Muž s kufrem plným peněz.Pixabay

Štěstí je krásná věc, ale prachy si za něj nekoupíš 

Podle odborníků zabývajících se pozitivní psychologií je štěstí v životě tou největší odměnou. Nejenže si šťastní lidé umí více užívat života, ale díky tomu mají i lepší fyzické zdraví. Takže pokud chceme být zdravější a šťastnější, musíme si uvědomit, kdy do hry přicházejí peníze. 
„Peníze vám dovolí mnoho věcí. Od cestování po nákupy značkového oblečení. I proto je za dočasný způsob, jak si navodit pocit štěstí, určitě považovat můžeme. Ne však z dlouhodobého hlediska. Lidé, kteří opravdu mají tolik peněz, že si mohou koupit cokoliv, si to většinou i koupí a pak už nemají za co utrácet, a dělat si tak radost. Navíc je tato možnost dost často omrzí a oni sami se vrací zpět k naprosto obyčejným hodnotám, jakými jsou láska, rodinné zázemí a spokojenost,“ řekla Mgr. Irena Divišová, koučka a odbornice na mezilidské vztahy.

Štěstí na prodej? 

Za vhodné měřítko štěstí a pohody bývá považováno to, kolik si člověk vydělá peněz. Nicméně průzkumy ukázaly, že příjem není tak důležitý, jak se původně předpokládalo. Přesto lidé s vyšším příjmem byli v životě spokojenější než ti s příjmem nižším, ale zároveň také prožívali větší stres. 
Podle vědců z americké Princetonské univerzity jsou však peníze přece jen jakýmsi emočním komfortem. Pocitem štěstí, který kulminuje spolu s rostoucím platem. Za ideál se považuje hranice 75 tisíc dolarů ročně (asi 120 tisíc korun měsíčně). Plat průměrného Američana se však pohybuje na částce 41 000 dolarů ročně. Znamená to tedy, že je většina Američanů nešťastná? 
Podobný průzkum byl proveden i v Čechách. Ukázal, že nejsme o nic skromnější než Američané. „Čistá měsíční částka v přepočtu 120 tisíc korun byla klíčová pro všechny dotazované země. Pokud si ale porovnáme výše průměrných měsíčních příjmů, pak Češi a Slováci potřebují k bohatství čtyřnásobek průměrného platu, Finové si přejí jen dvakrát víc. Ovšem polovina Italů by si pro pocit bohatství potřebovala dopřát příjem nad 500 tisíc měsíčně,“ říká k výsledkům průzkumu Veronika Diamantová, tisková mluvčí Sazky. 
Před pěti lety přitom Čechům stačilo 50 tisíc měsíčně, aby se cítili bohatí. Inflace se, jak je vidět, promítá i do našeho smýšlení. 

Dvojice kamarádek se chystá na nákupyPixabay


Důkaz místo slibů 

To, co totiž skutečně ovlivňuje míru našeho štěstí, nejsou peníze jako takové, ale náš přístup k nim. Martin Seligman, zakladatel oboru pozitivní psychologie, řekl: „Další překážkou, která nám brání zvyšovat naši úroveň spokojenosti, je tzv. požitkářské vnímání, kdy velmi rychle přivykáme dobrým věcem tak, že je bereme jako samozřejmost. Jak se hromadí náš majetek a úspěchy, vzrůstá i naše očekávání. Skutky a věci, kvůli kterým jsme tvrdě pracovali, nás už netěší. Potřebujeme získat ještě něco lepšího, aby naše úroveň štěstí opět poskočila“. 
Důkazem mohou být celebrity, které často finanční nouzí rozhodně netrpí. 

Češi a Slováci potřebují k bohatství čtyřnásobek průměrného platu, Finové si přejí jen dvakrát víc. Ovšem polovina Italů by si pro pocit bohatství potřebovala dopřát příjem nad 500 tisíc měsíčně. Veronika Diamantová, tisková mluvčí Sazky

Sjetá Lindsay a ti druzí

Modrooká zrzavá holka, která už jako malá dobyla svět. Kdekdo si říkal, že stát na místě Lindsay Lohan musí být paráda. Jistě, ale jen do té doby, než se tato nadějná herečka ocitla v léčebně, kvůli závislosti na drogách a alkoholu. 

Ani hvězda reality show Keeping Up with the Kardashians a modelka světového formátu Kendall Jenner nemá život jako z pohádky. Právě v jednom dílu zmíněné show se modelka nechala slyšet, že se často cítila opuštěná a sama. Zatímco bývala kvůli práci pryč a pracovala na své kariéře, její sourozenci trávili čas pospolu a ona si pak přišla doslova jako vyvrhel. „Samota je jeden z aspektů, se kterým se potýká valná většina hodně bohatých lidí, protože zjistí, že spousta z jejich ‚kamarádů‘ se na nich chce pouze přiživit a ti opravdoví jaksi nejsou,“ dodává Divišová. 

Jeden z nejsmutnějších příkladů, byla talentovaná zpěvačka s osobitým hlasem, Amy Winehouse. Ačkoliv si svou slávu skutečně zasloužila a za její výkony jí tleskal celý svět, nemohla se zbavit démonů, kteří jí pevně stáli za zády. Peníze pro ni neznamenaly víc než prostředek, za který kupovala drogy. Přitom si přála jediné. Být pouze a jen tou zpěvačkou, která bude dělat to, co umí nejlépe. Důkazem toho byl i fakt, že Amy skutečně nehýřila a nehrála si na něco, co není. 

A mohli bychom jmenovat dál a nacházet stále větší a větší extrémy. Peníze jsou fajn věc, ale štěstí si za ně vážně nekoupíš! 

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.