hero-image

Ludmila Mojžíšová. Pomohla na svět stovkám dětí

Doba čtení: 3 minuty

Cvičením k vytouženému dítěti? Ačkoli to možná zní jako laciný slogan, zásluhou metody Ludmily Mojžíšové se již narodily tisíce dětí. Nic z toho by se však nestalo, kdyby nebylo velkého úsilí matek, které se nevzdaly naděje.

Příčinou neplodnosti mohou být i zablokovaná žebra

Důvody, proč se ženám nedaří otěhotnět, jsou různé. A i přes to, že se to může zdát neuvěřitelné, problém může být klidně v zablokovaných žebrech. Ne vždy je samozřejmě fyzioterapie řešením všech potíží. Například, trpí-li žena různými srůsty v oblasti gynekologických orgánů, rozcvičováním se toho moc nezmůže. Ale zdánlivě neměnná neprůchodnost v oblasti vaječníků může být zapříčiněná něčím tak prostým, jako je svalová nerovnováha. Některé svaly mohou být v napětí, jiné zase oslabené. Přidají se blokády páteře či žeber a na problémy je zaděláno.

Počátky fenoménu

Ženám k dětem úspěšně pomáhala Ludmila Mojžíšová. Říkalo se o ní, že měla „zlaté ruce“. Zdravotní sestru, která původně odebírala krev na transfuzní stanici, to srdcem vždy táhlo k rehabilitaci. Od bolestí pomáhala významným sportovcům a doprovázela je na důležité soutěže, včetně olympiády. Tím to však nemělo končit.

Ludmila MojzisovaLudmila Mojžíšová v Tyršově domě (Vojtěch Písařík pro Mladý svět)

Že by mohlo mít její cvičení vliv i na gynekologické potíže, zjistila poté, co ošetřila svou přítelkyni trpící silnými bolestmi hlavy. Pacientce se upravila menstruace a i přes několikaleté marné snažení krátce na to otěhotněla. Bolesti hlavy se také zbavila. Pak se totéž povedlo i s další ženou a Mojžíšová začala léčit neplodné.

Ženy se v její společnosti cítily dobře. Zatímco ostatní lidé kolem nich chodili po špičkách a tématu neplodnosti se raději vyhýbali, Mojžíšová šla přímo na věc. Byla upřímná, dokázala pojmenovat potíže a navrhnout řešení. A ženy se uvolnily, což byla (a stále je) polovina léčebného úspěchu.

„Dostanete devět cviků. Budete cvičit, abyste si zpevnily půlky. Za měsíc se přijdete ukázat a budete je mít každá jako mandle. Já vás to cvičení teď tady naučím a pak už se doma musíte snažit samy. Děti chcete vy, takže si pamatujte, že každá jste svého štěstí strůjcem.“

Ne každý Mojžíšovou obdivoval

Svéráznost oceňovaly pacientky, ale odborná veřejnost Mojžíšovou příliš neuznávala. I přes neoddiskutovatelné úspěchy a vysoké procento úspěšnosti totiž metodě stále chyběl teoretický podklad. A sláva, které se Mojžíšové v médiích dostávalo, tomu také příliš nepomáhala. Mojžíšová navíc občas šla proti přesvědčení gynekologů, což už byla jen třešnička na dortu.

Fyzioterapie - ilustracni fotoZdroj: Freepik / Freepik

„Paní Mojžíšová uměla číst z našeho těla a nepotřebovala k tomu žádné knihy,“ říká dnes slavný fyzioterapeut Pavel Kolář. Oficiální uznání metody však přišlo až těsně před smrtí. Poslední roky života tak Mojžíšová strávila školením žaček, aby metoda neumřela spolu s ní. Hana Volejníková, která byla jednou z nich, pro ForBeIn řekla: „Používám metodou takřka celý svůj profesionální život a jsem naprosto spokojená s výsledky. Vyučuji ji také své kolegyně, k čemuž jsem dostala povolení od paní Mojžíšové.“ Stejně jako paní Volejníková, tak i Mgr. Jana Jedličková pořádá kurzy pro fyzioterapeuty, takže metoda zůstane přístupná veřejnosti i nadále.

Soudobé používání

Pokud dnes zamíříte do ordinace fyzioterapeuta vyškoleného na metodu Ludmily Mojžíšové, nebudete muset doma vykonávat sestavu 10 cviků se 40 opakováními, tak jako to po svých pacientkách vyžadovala Ludmila Mojžíšová. Cvičení zabralo ohromnou spoustu času, což by v dnešní době jen málo žen akceptovalo. Nyní se terapie šije více na míru. Ze cviků se vybírají ty (pro danou pacientku) nejužitečnější a k léčbě lze využít také elektroterapii.

Metoda se neomezuje pouze na léčbu funkční sterility. Pomůže také, má-li žena bolesti při menstruaci či sexuálním styku. Zajímavé také je, že cvičení může pomoci při chybějícímu orgasmu. Funguje také na bolesti zad, kostrče či při problémech s únikem moči. A dobrá zpráva také pro muže – dokáže navýšit počet spermií v ejakulátu. Stále však platí, že metodu Ludmily Mojžíšové vyhledávají především ženy s problémy s otěhotněním.

Ačkoli metoda prošla různými změnami, základy zůstávají stejné. A nutnost komplexního pohledu na pacienta z metody nikdy nevymizí.

Zkusíte to také?

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.