hero-image

Manželé Paulovi: Umetli si cestu na olympiádu

Doba čtení: 5 minut

Český curling měl v roce 2022 poprvé v historii zastoupení na zimních olympijských hrách. Do Pekingu se v kategorii smíšených dvojic probojovali manželé Zuzana a Tomáš Paulovi. V turnaji skončili šestí a po návratu do ČR se stali doslova mediálními hvězdami. Byl to v podstatě jeden z nejvýznamnějších úspěchů českého sportu za několik let.

Jak s více než tříměsíčním odstupem hodnotíte to, co se kolem Vás po příletu domů mediálně strhlo? Máte představu, v kolika televizích, rádiích, časopisech novinách či na kolika webech jste byli?

Zuzana: Představu už jsme samozřejmě získali. Určitě to předčilo všechna naše očekávání, ale že bychom si teď libovali v googlení sebe sama a hledali všechny zmínky o nás, to opravdu neděláme. 

Kvůli přípravě a turnaji samotnému jste si ve svých zaměstnáních brali neplacené volno. Jaký byl návrat na pracoviště a co tomu říkali kolegové?

Tomáš: Kolegové i naši nadřízení nás od začátku podporovali, bez toho by to asi nešlo. Proto jsme se na návrat těšili a opravdu jsme si ho užili. I teď s odstupem všechny zajímají zákulisní historky z olympiády, co se nám líbilo a nelíbilo, jací byli ostatní sportovci…

Z: A hlavní rozdíl je, že teď nás opravdu skoro každý v práci pozná. Najednou to znamená větší zodpovědnost za to, co a komu říkám, protože jednoduše je to více slyšet i vidět.

Zuzana a Tomas PauloviZdroj: Tým manželů Paulových

V rozhodujícím utkání národní kvalifikace jste nepostoupili na mistrovství světa, jak moc vás to mrzelo?

Z: Pro mě to byl celkem šok, ze kterého jsem potřebovala chvilku na otřepání. Myslím, že jsme odvedli dobrý výkon, jen soupeř byl v tu chvíli lepší.

Spousta lidí díky vám možná vůbec poprvé zaznamenala, že curling vůbec existuje. Projevil se Váš úspěch nějakým růstem členské základny, která čítá přes 600 hráčů?

T: Do celkových čísel hráčské základny to zatím neproniklo, počet registrovaných hráčů zůstává stále přibližně stejný, ač si curling přišlo v posledních měsících vyzkoušet několik tisíc lidí. Je to dáno dostupností curlingových hal a volných tréninkových slotů. Potřebujeme curling rozšiřovat do více měst a regionů.

Existují v českých ligách nějaké prize money? Jinými slovy, dá se curlingem uživit?

Z: Prize money existují, ale výhra v turnaji pokryje většinou maximálně část nákladů vynaložených na účast v turnaji. Na prize money se tak nedá spoléhat jako na příjem.

Manzele Paulovi v dejisti ZOHZdroj: Tým manželů Paulových

Jak je to v jiných zemích, které v tomto sportu patří ke špičce? Funguje v curlingu nějaký systém přestupů, jako v jiných sportech?

T: V každé zemi to funguje odlišně. V zemích jako Rusko, Německo jsou hráči zaměstnanci armády nebo policie. Ve Švýcarsku či Norsku mají hráči úvazky v curlingových svazech. V Japonsku jsou třeba hráči zaměstnanci firmy, která je plně finančně podporuje. Je to opravdu různé.

Z: Formy přestupů do jiných zemí v curlingu de facto nefungují. Pár jedinců samozřejmě v historii reprezentovalo dvě různé země, ale to bylo dáno spíše změnou rodinného stavu nebo přestěhováním, nešlo o přesun motivovaný financemi.

Zuzana Paulova pri hre na OHZdroj: Tým manželů Paulových

Čistě teoreticky: zaujal mě Váš sport a budu si ho chtít zkusit. Vydám se do jedné ze tří specializovaných hal (dvě v Praze a jedna v Brně), případně na stadiony sdílené s jinými sporty (Jičín, Trutnov, Hradec Králové, Plzeň). Boty, košťátko, kameny a parťáka mi půjčí?

T: Ano, na curling nepotřebujete nic jiného než pohodlné kalhoty a čistou sportovní obuv. Nejlepší je se podívat na www.hrajcurling.cz, kde si najdete pro sebe to nejlepší představení curlingu.

Pokračujme v hypotéze: baví mě to a navíc se mi velice daří. Vstoupím do některého z klubů. Co všechno si budu muset koupit? A hlavně, na kolik mě potom vyjde sezóna, co všechno si budu muset platit?

T: Začátečníky nečekají velké vstupní investice. Potřebujete curlingové boty, koště, kalhoty a stopky. Záleží samozřejmě na zvolené značce, ale Vaše výdaje za vybavení by neměly přesáhnout 10 tisíc korun. Počítejte také s hodinovou sazbou za tréninky a startovné na turnaje, které si vyberete. Finanční zátěž se samozřejmě výrazně zvyšuje, pokud se rozhodnete curling hrát na vysoké úrovni a objíždět zahraniční turnaje.

Jak vypadá běžný curlerův den. Jdu do práce, večer na trénink a o víkendu hraji ligu nebo turnaj? Jak často trénujete? A s kým, dvojice jsou potřeba nejspíš dvě….

Z: Přesně tak by to šlo popsat. Trénujeme třikrát až čtyřikrát týdně, podle toho, jestli máme o víkendu turnaj v zahraničí. To pak potřebujeme čas na přesun. Do toho se snažíme v ranních hodinách stihnout fyzioterapie, posilovnu nebo nějaké kardio.

T: Trénujeme sami. V tréninkových hodinách se soustředíme na techniku, komunikaci a jednotlivé kameny, to je lepší dělat odděleně od ostatních. Samotnou hru jedeme většinou až naostro během víkendových turnajů.

Potřebuji k úspěchu nějaké znalosti z geometrie a fyziky, především dynamiky?

Z: Věřím, že by to mohl být benefit, ale dopředu není potřeba nic studovat. Člověk to časem okouká.

Co pro Vás curling znamená a co Vám do života dává a co z něj bere?

Z: Curling mě zformoval jako člověka. Díky němu jsem si vštípila hodnoty jako spolupráce, fair play, naučila jsem se díky němu organizovat svůj čas, stanovovat si priority. A našla jsem si v něm přátele i rodinu. Dal mi toho tolik, že to, co mi vzal, je zanedbatelné.

Zuzana a Tomas PauloviZdroj: Tým manželů Paulových

Jaké jsou Vaše další plány a ambice? Uvažujete třeba nad tím, že byste trénovali děti?

Z: Zatím máme stále herní ambice. Dokud se nám daří, nevidím důvod, proč věšet herní kariéru na hřebík. Až to jednou nepůjde, u curlingu určitě zůstaneme. Ať už v roli trenérské, nebo jiné.

Proč myslíte, že se v Česku o curlingu moc neví a jak by to šlo napravit?

T: Curling je v Čechách stále poměrně nový sport s malou členskou základnou. Přesto povědomí o sportu jako takovém rapidně roste. Souvisí to s prostorem, který našemu sportu jsou ochotna udělit média. Ten se samozřejmě odvíjí od sportovních výsledků.

Manzele Paulovi s treneremZdroj: Tým manželů Paulových

Pod čarou:

  • Curling je týmový olympijský sport, ve kterém se hráči snaží dopravit po ledu své kameny co nejpřesněji do vyznačeného prostoru (kruhů).
  • Poprvé je curling zmiňován v 16. století v oblastech dnešního Skotska, kde byl hrán na zdejších zamrzlých jezerech. Ve zdejším městě Perth byla údajně v roce 1716 sepsána první pravidla.
  • Curling proti sobě hrají dvě čtyřčlenná družstva žen či mužů, u disciplíny smíšených dvojic pouze dva hráči.
  • Na zimních olympijských hrách se curling objevil poprvé v roce 1924 jako tzv. ukázkový sport. Od her v Naganu v roce 1998 se v programu her objevuje plnohodnotně (a to jak turnajem pro muže, tak pro ženy). Na hrách 2018 byla poprvé olympijskou disciplínou také soutěž smíšených dvojic.
  • Český svaz curlingu byl založen v roce 1990.

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.