hero-image

Martin Bihary: Sport jako vášeň, soutěž i záliba

Doba čtení: 3 minuty

Sportovní hvězdy patří mezi nejobdivovanější celebrity. Hltáme jejich úspěchy, nahlížíme do jejich soukromí, stávají se našimi životními idoly. Když reprezentují naši vlast, dokážou nás vybláznit k nepříčetnosti a nebývale sjednotit. Ale jsou jen viditelnou špičkou ledovce. Pojďme za jedním z příběhů pod hladinou“.

Už jen stručný výčet faktů napovídá, že Martin Bihary zasluhuje úctu a respekt. Kromě toho, že je vyhledávaným osobním trenérem, jak on sám říká, „fitness teroristou“, je také například desetinásobným mistrem světa v bench pressu. A tím se rozhodně jen tak někdo pochlubit nemůže.

Vyrůstal a žije v Rokycanech. Přišel na svět s kombinovaným postižením nohou a zraku. Chodil proto na speciální školu a dětství prožil jako kdokoliv jiný. Svoje postižení si nepřipouštěl a nesnažil se díky němu získat jakékoli výhody. Přesto, možná i pro svůj drobný vzrůst, zažil Martin Bihary šikanu a posměch.

„Zlomilo se to, když jsem si uvědomil, čeho chci v životě dosáhnout. Začal jsem chodit na karate a poprvé jsem pocítil, že sport je moje vášeň, můj život,“ vyznal se Martin pro FORbeIN. Díky sportu získal větší sebevědomí a nasměroval svůj život k profesionální budoucnosti.

Foto: Martin Bihary - se svolením


Už na prahu dospělosti založil školu bojových sportů SAKURAI. „Měli jsme tréninky karate, judo, aikido a jiu-jitsu pro všechny věkové skupiny, od dětí až po dospělé. A jak jsem se sám stále zlepšoval, našel jsem v sobě bojového ducha a touhu měřit se s ostatními,“ vyznává se Martin Bihary, jak se mu zjevil jeho životní sen.

Ovšem k jeho smůle nebylo pro handicapované v tomto směru žádné sportovní uplatnění.

„Proč děti obdivují sportovce?“ „Nevím, asi proto, že chodí s modelkama.“ „Ne, proto je obdivujeme my. Děti je mají rády, že jdou za svými sny!“ George Clooney, Up in the Air (2009)

Nebylo jeho cílem protivníka eliminovat fyzicky, ale svým klidem a duševní vyrovnaností dospět ke zdárnému řešení. Toto učení dodnes převádí i do svého běžného života.

„Měl jsem v sobě silnou touhu, a tak jsem usilovně hledal, až jsem dostal kontakt na v té době jediné centrum zdravotně postižených sportovců, které bylo v Českých Budějovicích. A právě tam jsem se prvně dozvěděl o soutěži v bench pressu, která dávala možnost i lidem s mým zrakovým postižením.“

Psal se rok 2003 a Martin Bihary se do toho opřel opravdu naplno. A velmi brzy přišly i první výsledky. Ještě v tom samém roce Martin poprvé vyhrál mistrovství České republiky. „Byl to pro mě důkaz, že jdu správnou cestou a že můžu jít ještě výš,“ vzpomíná rokycanský sportovec pro FORbeIN, jak se ve své váhové kategorii probojovával na mistrovství světa 2005. Tam získal velkou zlatou placku poprvé.

Foto: Martin Bihary - se svolením

Následovalo mistrovství Evropy v roce 2006, kdy získal svůj první pohár, překonal veškeré váhové kategorie a stal se absolutním mistrem Evropy.

Mnozí tehdy možná očekávali, že tyto počáteční úspěchy Martina změní. Že mu naroste ego. Ale on zůstal stále tím obyčejným „Martinem z Rokycan“, který si nehraje na žádnou hvězdu. Takovým, jak ho zná většina jeho přátel.

„Pořád jsem soutěžil mezi postiženými, ale když se mi naskytla příležitost soupeřit se zdravými sportovci, bral jsem to jako výzvu,“ komentuje svalnatý Martin, jak se stal absolutním republikovým šampiónem.

„Nemusí pršet, stačí když leje!“ Martin Bihary

Výčtem ocenění bychom mohli pokračovat ještě dlouho, protože Martin se svému profesionálnímu koníčku věnuje aktivně dodnes. Takže snad jen dodám, že letos v říjnu bude usilovat v Egyptě o svůj jedenáctý titul šampióna. Po boku s manželkou Zuzkou, která ho maximálně podporuje a jezdí na soutěže s ním.

Foto: Martin Bihary - se svolením

„V civilu“ je Martin Bihary stále fitness trenérem, čímž se současně udržuje v perfektní kondici. „Sám na sobě jsem si dokázal, že když berete životní překážky jako výzvu, tak i když to stojí více námahy, můžete dosáhnout všech svých cílů,“ uzavírá Martin Bihary příjemný rozhovor a podáním mimořádně pevné ruky na pozdrav se loučí. A já cítím, že ve svém milovaném sportu ještě rozhodně neřekl poslední slovo.

Zdroje: osobní rozhovor, web Martin Bihary (martinBihary.cz), YouTube

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.