hero-image

Mávněte křídly a rozpoutejte vaše tornádo!

Doba čtení: 4 minuty

Maličkosti. Drobnosti. Detaily. Skládá se z nich všechno na světě. Ovlivňují všechno, co děláme. Sebemenší maličkost může náš život obrátit naruby. V dobrém i ve zlém. A často je to něco, co vůbec nemáme pod kontrolou. Říká se tomu efekt motýlích křídel. 

I malá změna v našem životě může do budoucna přinést obrovské výsledky.Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY 2.5)

Skvěle ho vystihují filmy Srdcová sedma (Sliding Doors, 1998) nebo Osudový dotek (The Butterfly Effect, 2004), ale na rozdíl od nich vidíme jen jednu cestu našeho života. Nemůžeme sledovat, co by se stalo, kdyby... A přesto jedna malá změna může mít obrovský vliv a dopad na náš život. A proč to říkám? Protože často nevěnujeme dostatečnou pozornost maličkostem, protože si ne vždy neuvědomujeme, že právě v maličkostech tkví obrovská síla, která může zahýbat naším životem, a protože na začátku i té nejdelší cesty je vždy jen jeden malý krok. A pak další. A další... 

Může grilovačku v Česku zrušit motýl v Brazílii? 

Určitě to znáte. Naložíme maso, oprášíme gril, vychladíme piva, vyčistíme bazén a už se nemůžeme dočkat vysněné víkendové idylky. Víkendová předpověď počasí totiž hlásí slunce a teploty kolem 25 stupňů. Ideální na grilovačku. Pak ale přijde sobota a hle, ono prší! Jak to? 

Edward Lorenz v roce 1973 při studiu modelů počasí zjistil, že i malá změna v zadaných počátečních proměnných má v konečném důsledku velký vliv na chování počasí, a proto nelze naprosto přesně a dokonale předpovídat počasí. Tuto malou změnu nazval efektem motýlích křídel a zabýval se jí na přednášce s názvem: Může mávnutí motýlích křídel v Brazílii rozpoutat tornádo v Texasu? Ostatně i Robert Redford jako gambler Jack Weil ve filmu Havana z roku 1990 říká, že „motýl může mávnout křídly nad květinou v Číně a rozpoutat tím hurikán v Karibiku“. 

A teď prakticky. Jeden člověk, který má třeba tisíc followerů, postne na Instagramu fotku úžasného místa – krásnou lagunu uprostřed nedotčené přírody. Přibalí k ní několik hashtagů typu: #notourists, #paradise, #perfectholiday apod. Followeři to začnou lajkovat, a tak to uvidí jejich sledující a pak jejich sledující atd. Jedna „motýlí“ fotka okamžitě strhne cestovní lavinu. Každý chce zažít ten kus ráje na zemi, perfektní dovolenou bez turistů a pochlubit se na svém Instagramu tou stejnou fotkou. Co to způsobí? Začnou tam jezdit všichni. Krásné nedotčené místo na zemi se stane přeplněným místem turistů. Jako Pamukkale v Turecku, Masca na Tenerife, Stonehenge v Anglii, ale třeba i naše Sněžka apod. Pak přijde na řadu regulace počtu turistů, potřebná povolení a omezení návštěvnosti. A to vše kvůli jedné fotce nedotčeného místa. 

Pointou toho všeho je, že všechno souvisí se vším. Tento efekt tehdy vnesl neotřelý pohled na teorii chaosu, se kterou souvisí. Přestože se dnes již jedná o zjednodušený model, nemusíme být meteorologové, abychom motýlí efekt dokázali využít i v náš prospěch v osobním životě. 

Efekt motýlích křídel je součástí našeho života. Každý den se stane něco malého, něco nečekaného, něco, co by se normálně nestalo nebo co bychom třeba neudělali. Každá tato maličkost, kterou možná ani nezaregistrujeme, změní běh událostí.


Často vynakládáme obrovské úsilí, abychom rychle dosáhli požadovaných výsledků.Zdroj: JESSICA TICOZZELLI / Pexels
Osobní rozvoj motýlím tempem 

Víte, jak poznáte, že je začátek nového roku? Hned 2. ledna se totiž posilovny naplní lidmi, kteří si dávají jediný cíl: od ledna začnu cvičit a zhubnu! Plní entuziasmu obrážejí až 4x týdně různá fitka, zvedají činky, máchají rukama a nohama na zumbě a šlapou do pedálů na spinningu jen proto, aby už v únoru zjistili, že na to nemají zase tolik času, že to leze do peněz, že je venku zima a že se jim nikam nechce. 

V čem je problém? Často vynakládáme obrovské úsilí, abychom rychle dosáhli požadovaných výsledků. Bohužel ne vždy to má potřebný efekt. Proč? Protože si myslíme, že jenom tvrdá dřina přináší výsledky a maličkosti za to nestojí, a proto je přehlížíme. Jenže efekt motýlích křídel říká, že i relativně malá změna, dokáže v delším časovém horizontu přinést nečekané výsledky. Proč to nevztáhnout na osobní rozvoj? 

Tak možná místo kurzu angličtiny (32 lekcí po 45 minutách, tj. 24 hodiny), který stojí okolo 4 tisíc korun, by stačilo denně věnovat 10 minut čtení zpráv nebo sledování 20minutového sitcomu v angličtině. Výsledkem je asi 60, resp. 120 hodin zdarma „domácí anglické výuky“. A tak je to se vším. 

Efekt motýlích křídel je součástí našeho života.Zdroj: Barcelos_fotos / Pexels

Co když místo jízdy autem do práce půjdu pěšky nebo na kole? Pomůžu tím zlepšit životní prostředí, a navíc se dostanu do kondice. Co když si místo pravidelných pěti pátečních piv dám jenom tři? Možná tím snížím hladinu cukru v krvi, ušetřím játra i peníze. Podívejte se na dlouhodobé výsledky těchto rozhodnutí. Stojí to za to! 

Efekt motýlích křídel je součástí našeho života. Každý den se stane něco malého, něco nečekaného, něco, co by se normálně nestalo nebo co bychom třeba neudělali. Každá tato maličkost, kterou možná ani nezaregistrujeme, změní běh událostí. Jenže my, na rozdíl od Ashtona Kutchera v Osudovém doteku, nezjistíme, jaký dopad na náš život má. Ale má. I malá změna v našem životě může do budoucna přinést obrovské výsledky. Dejte si minutu dvě na zamyšlení a jsem si jistá, že si vzpomenete na příklady z vlastního života. 

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.