hero-image

Michelin: nafukovací průvodce plný hvězd

Doba čtení: 3:30 minut

„Jeden průvodce vládne všem, jeden jim všem káže.“ A není to průvodce ledajaký. Je červený, zrodil se ve Francii a u jeho zrodu stál gumárenský velkopodnik, který chtěl řidičům na počátku dvacátého století ulehčit cestování. Seznamte se s Pánem všech průvodců, který do temnoty, či naopak na výsluní přivede kteroukoli restauraci na světě: monsieur Guide Michelin. 

Rudá knížka na cesty 

Když bratři André a Édouard Michelinové rozjížděli na konci 19. století svou firmu na pneumatiky, moc aut po světě ještě nejezdilo. A tak se prozíravě rozhodli při příležitosti pařížské Světové výstavy 1900 svůj byznys marketingově podpořit vydáním ročenky, v níž řidičům začali vedle map nabízet také informace, jak a kde měnit pneumatiky. A rovnou přidali adresy mechaniků a hotelů, kde se dá na dlouhých cestách slušně přespat. 

Průvodce na papíře 

Od té doby se jenom ve Francii prodalo více než 35 milionů výtisků praktického průvodce s červenou obálkou. Dnes máte Guide Michelin samozřejmě k dispozici online a stáhnout si můžete rovněž výbornou aplikaci. Jeho tištěná verze ale stále vychází. Počet prodaných exemplářů sice klesá, přesto se drží na desetitisícových nákladech. A pokud byste měli zájem: mezi položkami v aukcích bývají k mání také starší exempláře z počátku století. Vydání z roku 1904 se nedávno prodalo za rekordních 33 tisíc eur! 

Hvězdná planeta Michelin 

Pojmem se ovšem staly také michelinské hvězdy: legendární systém hodnocení restaurací se ve Francii poprvé objevil koncem dvacátých let. První hvězda značí, že jste skvělý kuchař, druhá, že jste skvělý šéfkuchař, a třetí, že máte restauraci, která ve všech směrech posouvá kulinářský svět o krok dál. 

V letošním roce můžete ve Francii navštívit 627 ohvězdičkovaných restaurací – oproti 638 v roce 2021. Na plný počet hvězd jich však dosáhlo pouze 31, tedy 5 procent z nich. Po celém světě pak září přes dva a půl tisíce hvězdných podniků. 
Průvodce Michelin je pro gastronomii něco jako newyorská burza pro trendy a ceny akcií. A každoroční rituál udílení – ale také odebírání – hvězdiček má svá zažitá pravidla. Samotná hodnoticí kritéria inspektorů a kritiků jsou ovšem zahalena tajemstvím. „Nikomu nic nevnucujeme, nikoho k ničemu nenutíme, posuzujeme pouze to, co zjistíme a zažijeme na místě,” konstatuje jeden z bývalých inspektorů. 
Ale napadlo by vás třeba, že první vegetariánská restaurace dostala svou hvězdu až v roce 2019? 

Cestovat můžete i jako gurmánZdroj: Pixabay / Pexels

 Out of Europe 

První hvězdy mimo Evropu si ale také daly načas: vyšly v USA až v roce 2005. A dodnes nemá žádnou hvězdu ani jedna restaurace na australském nebo africkém kontinentu. Na michelinské mapě nenajdeme ani restaurace vietnamské či mexické, byť tamní kuchyně jsou vyhlášené. 

Elitářský dinosaurus gastronomie 

Na michelinského průvodce se proto každoročně snáší vlna kritiky. „Můžou vám klidně sebrat jednu nebo dvě hvězdy jenom proto, že personál nepřerovnal ubrousky každých 7 minut 12 sekund,“ postěžoval si jeden z uživatelů legendárního, leč nedávno uzavřeného diskusního serveru světové gastro komunity Chowhound. 

Desítky šéfkuchařů proto hvězdy raději odmítnou, než aby museli čelit enormnímu tlaku a očekávání. Výjimkou ostatně nejsou ani sebevraždy vystresovaných šéfkuchařů, kteří se obávali poklesu prestiže svých podniků při ztrátě hvězdičky. 

Průvodce MichelinZdroj: Jametlene Reskp / Unsplash

Česká hvězda vyšla v Západním Německu 

V Česku si doposud jednu hvězdičku vysloužilo pět restaurací. V současnosti můžete vyzkoušet a zažít michelinskou atmosféru ve dvou pražských: La Degustation Bohême Bourgeoise Oldřicha Sahajdáka a Field Radka Kašpárka. První českou michelinskou hvězdou se ovšem stal již v roce 1980 šéfkuchař Pavel Pospíšil, který po roce 1968 emigroval do Německa, kde si na konci sedmdesátých let založil restauraci zaměřenou na českou a moravskou kuchyni. A ta mu nečekaně vynesla michelinskou hvězdu. Sám si také na vlastní kůži vyzkoušel, jak náročné je prestižní ocenění udržet. „Je to hlavně zodpovědnost. Když jste kuchař, máte restauraci a přijdete o hvězdu, musíte se odstěhovat pryč. Nikdo už k vám nikdy nepřijde,” svěřil se před pár lety. 

Křidýlko nebo stehýnko 

Michelin představuje svět sám pro sebe. Boubelatý panáček nenechává veřejnost v klidu. Provokuje. Stále svou autoritou káže. A je zářným důkazem toho, že být prorokem není snadné ani v zemi jídlu zaslíbené! 

A své o tom věděl i jistý vydavatel kulinářského průvodce pan Duchemin, kterého v legendární francouzské komedii Křidýlko nebo stehýnko geniálně zahrál Louis de Funès. Podobnost s Michelinem není přirozeně nijak náhodná! 

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.