hero-image

Nadčasový Vangelis: Není sice na TikToku, ale má co sdělit

Doba čtení: 4:30 minut
„Víš to, že zemřel Vangelis?“ zeptala se mě tuhle kamarádka, s níž jsme vzpomínaly na hudbu, která nás za studií formovala. Nevěděla jsem to. A zasáhlo mě to. Uvědomila jsem si, kolik nám hudba tohoto génia dala. Naší generaci. A moje dcera ho vůbec nezná! Přitom ve Vangelisově hudbě nic nechybí – je v ní rytmus, pravidelnost a neskutečná hloubka.

Vrak lodiZdroj: NOAA / Unsplash

Hudba k nám promlouvá. A Vangelisova hudba to umí obzvlášť silně. Je průzračná a zároveň silná a umožní nám v ní tonout. Vždycky je v ní cítit vodní živel a maximální ponor, do vln, do krásy, do prožitku. „No, možná bych mohla zavzpomínat i s dcerou,“ fandím si.

Proč k nám Vangelisova hudba tak jasně hovoří?

Řecký instrumentalista a hudební skladatel začínal jako popový autor a interpret, s dalším proslulým řeckým hudebníkem Demisem Roussosem založil skupinu Aphrodite's Child, která byla vcelku úspěšná. On ale chtěl jít dál: 

„Když jsem úspěšný v jednom oboru, nezůstanu u toho, protože se nechci stát zajatcem žádné značky, jakékoli image… Je velmi snadné nechat sejít z cesty a stát se produktem. Hudba je ale mnohem víc než zábava, věřte mi. Je to důležitý všelidský majetek.“

A to se Vangelisovi povedlo. Při poslechu jeho hudby se skutečně dostanete do jiného světa. Vidíte modravé vlny Středozemního moře a po nich pluje loď bájných Argonautů. Přitom je jeho hudba velmi rytmická a pravidelná. Slyšíme v ní bubny, zachycený tlukot srdce, který přesně vymezuje pohyb námořníků a záběr vesel. 
A v tomto světě se nyní ocitl i Vangelis sám. Je to již měsíc, co přišla ta zpráva. Nad hladinou jsou ještě patrny sluneční paprsky, ale tep ustává, Vangelis mrtev klidně klesá do tmavě modrých hlubin.

ArgonautiZdroj: dimitrisvetsikas1969 / Unsplash


Zvláštní vazba mezi Vangelisem a hrdiny 

„Mami, to je fakt dobrý,“ řekla mi moje dvanáctiletá dcera, když jsem ji konečně přiměla si Vangelise poslechnout. Nejdřív obrátila oči v sloup, ale poté, co se skutečně nechala unášet tóny jeho hudby, nemohla mi udělat svým hodnocením větší radost. A tak jsem se rozhodla jí vyprávět i o argonautech. „Třeba se pak koukne i na Vangelisovu fotku,“ fandím si.

Mladíci z lodě Argo doprovázející prince Iásona, jenž se vydal do daleké Kolchidy získat bájné zlaté rouno, patřili svou statečností a vznešenost k výkvětu tehdejších řeckých hrdinů. Jeho družinu tvořili například Herakles, Kastor a Pollux, Theseus nebo bájný pěvec Orfeus, abychom vzpomněli ty nejznámější. 

Fascinace vším heroickým 

S těmito legendárními hrdiny se Vangelis (vl. jménem Evangelos Odysseas Papathanassiou) už v mládí identifikuje a jejich činy inspiruje.

Stejně jako oni odchází a bloudí z jednoho místa na druhé, aby hledal ten správný hudební tvar, žánr a sound. Našel a stal se průkopníkem progresivního rocku a stylu new age v době, kdy takto označovaná hudba jen vznikala. Citlivý posluchač v jeho melodiích vysleduje, jak se s každým dalším pohybem svalnatých ramen mořeplavců posouvá nejen loď, ale taky jeho očekávání, že bude svědkem něčeho kolosálního.

VangelisZdroj: Ian Patterson / Creative Commons, CC BY 2.0


„Hele, mami, a jak vypadal?“ Nemůžu uvěřit vlastním uším, když se dcera zeptá. 
Charismatický muž s výrazným řeckým profilem a uhrančivýma očima fascinoval ženy svým vzhledem, všechny posluchače nadpozemsky znějícími zvukovými plochami a divokou fontánou tónů. Je to síla mužské komunity, chránící i dobíjecí, co je zdrojem všech motivů v jeho hudbě. 

Na Vangelisově cestě je i Oskar

„A víš to, že Vangelis dostal Oskara?“ přikládám polínko do ohně, udivena tím, že pořád poslouchá, i když druhou rukou obsluhuje mobil s TikTokem. Tam Vangelise nenajde, ale i tak mám radost. Tak pokračuju v osvětě. 

V 70. letech se Vangelis zabýval studiovou elektronickou muzikou čili tvorbou koncepčních alb skládaných syntezátory, sekvencery apod. Vznikla alba Heaven and Hell (1975) s proslulými vesmírnými skladbami Alpha a Cosmos, Albedo 0.39 (1976) a Spiral (1977). 

Skutečným průlomem se v roce 1981 stala jeho kompozice pro britské drama Ohnivé vozy režiséra Hugh Hudsona, za kterou získal Oskara. „Hrdost na člověka je alfou a omegou všech Vangelisových skladeb. Jeho hudba povznáší a dává člověku víru, že svět je přes všechny problémy stále dobrým místem k životu!“ Fakt nevím, jestli jsem to někde četla, nebo jsem to – po zhlédnutí tohoto skvělého filmu – vymyslela.
A spolupráce s filmaři je dalším velkým partem Vangelisovy tvorby (Blade Runner – 1982, Bounty – 1984, 1492: Dobytí ráje – 1992, Alexander Veliký – 2004 nebo El Greco – 2007). 

Obal jednou z Vangelisových CDZdroj: Από Άγνωστος - technodisco.net, Creative Commons

Hudební mág a kosmos

Vangelisova filmová hudba patří k těm nejinovativnějším a nejvlivnějším ve filmové historii. A to se všestranný umělec zabýval i divadelní i koncertní tvorbou. „No, na to už mi dcera neskočí,“ říkám si, když to zkouším s tím, že verze jeho sklady Mythodea, s textem ve starověké řečtině, se stala oficiální hudbou mise NASA americké kosmické sondy „2001 Mars Odyssey“.

Vangelis tenkrát prohlásil: „Název Mythodea tvoří slova mýtus a óda. A cítil jsem v tom jakousi sdílenou nebo společnou cestu se současným průzkumem planety [Mars] ze strany NASA. Ať už používáme jako klíč cokoli – hudbu, mytologii, vědu, matematiku, astronomii – všichni pracujeme na dekódování tajemství stvoření a hledáme naše nejhlubší kořeny.“ Propojení kosmické inspirace a hudby bylo základem i několika jiných projektů: v roce 2012 skladatel zhudebnil texty o černých děrách anglického fyzika a kosmologa Stephena Hawkinga, v roce 2016 vyšlo album „Rosetta“ promlouvající o dobrodružství vesmírného cestování.

I když nadčasový ve své tvorbě, i Vangelise dohnal běžný limit našich životů. Ale jak se zdá, líbí se mladým generacím. A my se o to můžeme ještě více zasloužit.
„Jako mami, ty zase nejsi tak stará…,“ diví se dcera. Hurá! Tohle se povedlo.

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.