Dnes je 3.6.2023, Svátek má
Sdílet článek:
Taky na vás občas přijde neodolatelná chuť škrtit se nebo si nosem prostrčit kondom a vytáhnout ho ústy? A co teprve šňupnout mletou skořici jako pravý fajnšmekr? Ne, opravdu si nemyslíme, že jste zešíleli. Ale myslíme si to o vašich a našich dětech, které tyhle trendy na TikToku doslova hltají. Stejně jako prací tablety!
Vyzkoušet výjimečný zážitek. Dokázat sobě a všem okolo, že jsem borec, co se ničeho nebojí. Pozvat svůj vlastní mozek na adrenalinový koktejl. My dospělí skáčeme padákem a na gumě z mostu, našim dětem stačí ke štěstí prací tableta nebo mince. S těmito zdánlivě neškodnými věcmi se přitom dovedou zabít daleko efektivněji než my v jištěném volném pádu.
„Sociální média podporují excentrické chování a platí zde pravidlo, že čím výstřednější chování uživatelé předvádějí, tím více jsou za tyto kousky odměněni. Nepřemýšlí nad nebezpečností konkrétního činu, ale zaměří se na skutečnost, že splněním výzvy získají stovky toužených lajků, komentářů či sdílení,“ vysvětluje Jakub Zámečník, psycholog krizového centra pracující i jako operátor Linky bezpečí.
Zároveň dodává, že to vlastně puberťákům nemůžeme vyčítat: „Prefrontální mozková kůra, část mozku, která zpracovává racionální myšlení, není zcela vytvořena před dvacátým rokem života. To znamená, že jsou mladí lidé přirozeně více impulzivní a jednají, aniž by přemýšleli nad důsledky“.
Výzvy jsou druhá nejsledovanější videa na YouTube hned po žertících. Sleduje je 67 % dětí mezi 7–17 lety. Dalších 44 % dětí sleduje parkour a freerunning videa, což může mít vzhledem k motivaci k aktivnímu pohybu pozitivní dopad. Spousta z nich ale obsahuje lezení na komíny, skoky do bazénu z velké výšky a další nebezpečné prvky.
Zdroj: výzkum Univerzity Palackého a O2 České děti v kybersvětě z roku 2019.
Výzvy nejsou jen nebezpečné. Vzpomeňme si na Ice Bucket Challenge, při které se známé osobnosti polívaly kyblíkem ledové vody pro osvětu nemoci amyotrofické laterální sklerózy (ALS). Politím ledovou vodou se tělo octne v krátkém ochromujícím šoku. Právě v něm se octnete v kůži pacientů s tímto nevyléčitelným postižením. Svůj kyblík ledu na sebe převrhl Bill Gates a všechny celebrity, které něco znamenají.
Tide Pod Challenge / TA-BLE-TY: Výzva spočívá v rozkousání a případně spolknutí prací kapsle. Jo, není nad modrý jazyk a výraz šklebícího se orangutana. Cena za lajky: Poleptání úst, jícnu a žaludku.
Kylie Lip Challenge/ Rty jako Kylie: Vcucnete rty do lahve a díky podtlaku se už za pár minut můžete chlubit kačeřími rty, za které by se nestyděla ani Agáta Hanychová. Cena za lajky: Trhliny na rtech, pořezání od skla.
Condom challenge vám nabízí hned dvě herní úrovně. Při té první si nacpete kondom do nosní dírky a vytahujete ho nosohltanem ven přes ústa. Pokud se nepřidusíte už v prvním levelu, ve druhé variantě je to skoro sázka na jistotu. Spočívá totiž v přetáhnutí kondomu plného vody přes hlavu, což vytvoří vražedný skafandr. Přejeme příjemné dušení!
Neumíme si to jinak vysvětlit. V roce 2022 se autoři výzev nejspíš domluvili na tom, že pro upoutání pozornosti musí jít prostě o kejhák. Nick Howel je 12letý klučina, který si odnesl z Fire Challenge doživotní následky v podobě popálenin na 35 % těla.
„Nalil jsem na betonovou podlahu trochu lihu z lahve a zapálil. Pak ale explodovala i lahev. Začal jsem hořet,“ vzpomíná Nick na den, který mu změnil život. Měl štěstí. Hořící stihl vyběhnout před dům, kde ho uhasil jeho šokovaný otec. I tak prodělal v následujících šesti měsících 50 operací s nejistou šancí na přežití.
Blackout challenge: To si tak přiškrtíte krk čímkoliv, co je po ruce, nebo zadržíte opravdu dlooouho dech. Když to uděláte dobře, ztratíte po chvíli vědomí. No, a pokud máte fakt smůlu, už se z něj neproberete nikdy. Ale určitě vás neminou mraky zhlédnutí!
Penny challenge pro malé elektrikáře: Stačí strčit nabíječku napůl do zásuvky a k odhaleným hrotům přiložit minci. Dostanete elektrický šok, nebo může začít hořet. Nebo taky dostanete šok a současně hoříte. Za nás jedna z nejzaručenějších cest do nebe.
Chicken NyQuil / Ospalé kuře: Za nejbizarnější považujeme šíření této výzvy pod hashtagem #wellnesshack. Příprava této dobrůtky je jednoduchá: nejdřív kuřecí plátky marinujete v namodralém sirupu proti kašli, následně smažíte. „Pozor, výpary jsou celkem silné a mohou vás při vaření uspat,“ varuje jeden z anonymních kuchařů na TikToku. Pokud neusnete už při vaření, po jeho konzumaci možná až navěky
„Když smažíte lék proti kašli, jako je NyQuil, vyvaříte v něm všechnu vodu a alkohol. Prakticky získáte superkoncentrované množství léků v mase. V jednom takovém řízku se může nacházet až polovina jedné lahvičky,“ nepáře se s hodnocením tohoto receptu doktor Aaron Hartman pro server deníku Mirror.
Stejně jako u kybešikany počítejte s tím, že budou děti nebezpečné výzvy víceméně zatloukat. Že v něčem „jedou“ poznáte nejčastěji díky podivným zraněním. Daleko lepší je ale nečekat na to, co si naši miláčci provedou a reagovat s předstihem.
„Pokud dospívající dítě inklinuje k testování takovýchto výzev, je dobré otevřít diskuzi, ve které ho povzbudíme v přemýšlení o každém kroku této výzvy. Někdy jsou také děti ochotnější mluvit spíše o svých vrstevnících, než o sobě. Proto může kladení otázek o školních trendech a přátelích přinést více odpovědí, než kladení přímých otázek,“ uzavírá Jakub Zámečník z Linky bezpečí.
Mimochodem, co si takhle dát společnou survival challenge i s dětmi? Kdo přežije déle bez wifiny, vyhrává! Tak schválně, na kolik vidíte své šance?
Dostávejte nové články do mailu.
Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Copyright (c) 2023 forbein.cz