hero-image

Nebezpečné online výzvy 2022: Škrcení, elektrošoky a otrávené kuře

Doba čtení: 3 minuty

Taky na vás občas přijde neodolatelná chuť škrtit se nebo si nosem prostrčit kondom a vytáhnout ho ústy? A co teprve šňupnout mletou skořici jako pravý fajnšmekr? Ne, opravdu si nemyslíme, že jste zešíleli. Ale myslíme si to o vašich a našich dětech, které tyhle trendy na TikToku doslova hltají. Stejně jako prací tablety!

Lajky za hranou

Vyzkoušet výjimečný zážitek. Dokázat sobě a všem okolo, že jsem borec, co se ničeho nebojí. Pozvat svůj vlastní mozek na adrenalinový koktejl. My dospělí skáčeme padákem a na gumě z mostu, našim dětem stačí ke štěstí prací tableta nebo mince. S těmito zdánlivě neškodnými věcmi se přitom dovedou zabít daleko efektivněji než my v jištěném volném pádu.

„Sociální média podporují excentrické chování a platí zde pravidlo, že čím výstřednější chování uživatelé předvádějí, tím více jsou za tyto kousky odměněni. Nepřemýšlí nad nebezpečností konkrétního činu, ale zaměří se na skutečnost, že splněním výzvy získají stovky toužených lajků, komentářů či sdílení,“ vysvětluje Jakub Zámečník, psycholog krizového centra pracující i jako operátor Linky bezpečí.

Zároveň dodává, že to vlastně puberťákům nemůžeme vyčítat: „Prefrontální mozková kůra, část mozku, která zpracovává racionální myšlení, není zcela vytvořena před dvacátým rokem života. To znamená, že jsou mladí lidé přirozeně více impulzivní a jednají, aniž by přemýšleli nad důsledky“.

Prospěšné, dementní i vražedné

Výzvy nejsou jen nebezpečné. Vzpomeňme si na Ice Bucket Challenge, při které se známé osobnosti polívaly kyblíkem ledové vody pro osvětu nemoci amyotrofické laterální sklerózy (ALS). Politím ledovou vodou se tělo octne v krátkém ochromujícím šoku. Právě v něm se octnete v kůži pacientů s tímto nevyléčitelným postižením. Svůj kyblík ledu na sebe převrhl Bill Gates a všechny celebrity, které něco znamenají.

Návody pro malé sebevrahy

Neumíme si to jinak vysvětlit. V roce 2022 se autoři výzev nejspíš domluvili na tom, že pro upoutání pozornosti musí jít prostě o kejhák. Nick Howel je 12letý klučina, který si odnesl z Fire Challenge doživotní následky v podobě popálenin na 35 % těla.

„Nalil jsem na betonovou podlahu trochu lihu z lahve a zapálil. Pak ale explodovala i lahev. Začal jsem hořet,“ vzpomíná Nick na den, který mu změnil život. Měl štěstí. Hořící stihl vyběhnout před dům, kde ho uhasil jeho šokovaný otec. I tak prodělal v následujících šesti měsících 50 operací s nejistou šancí na přežití. 

Blackout challenge: To si tak přiškrtíte krk čímkoliv, co je po ruce, nebo zadržíte opravdu dlooouho dech. Když to uděláte dobře, ztratíte po chvíli vědomí. No, a pokud máte fakt smůlu, už se z něj neproberete nikdy. Ale určitě vás neminou mraky zhlédnutí!

Penny challenge pro malé elektrikáře: Stačí strčit nabíječku napůl do zásuvky a k odhaleným hrotům přiložit minci. Dostanete elektrický šok, nebo může začít hořet. Nebo taky dostanete šok a současně hoříte. Za nás jedna z nejzaručenějších cest do nebe.

Chicken NyQuil / Ospalé kuře: Za nejbizarnější považujeme šíření této výzvy pod hashtagem #wellnesshack. Příprava této dobrůtky je jednoduchá: nejdřív kuřecí plátky marinujete v namodralém sirupu proti kašli, následně smažíte. „Pozor, výpary jsou celkem silné a mohou vás při vaření uspat,“ varuje jeden z anonymních kuchařů na TikToku. Pokud neusnete už při vaření, po jeho konzumaci možná až navěky

„Když smažíte lék proti kašli, jako je NyQuil, vyvaříte v něm všechnu vodu a alkohol. Prakticky získáte superkoncentrované množství léků v mase. V jednom takovém řízku se může nacházet až polovina jedné lahvičky,“ nepáře se s hodnocením tohoto receptu doktor Aaron Hartman pro server deníku Mirror.

Ilustrační fotoZdroj: Ron Lach/Pexels

Prostor pro vaši osobní výzvu

Stejně jako u kybešikany počítejte s tím, že budou děti nebezpečné výzvy víceméně zatloukat. Že v něčem „jedou“ poznáte nejčastěji díky podivným zraněním. Daleko lepší je ale nečekat na to, co si naši miláčci provedou a reagovat s předstihem. 

„Pokud dospívající dítě inklinuje k testování takovýchto výzev, je dobré otevřít diskuzi, ve které ho povzbudíme v přemýšlení o každém kroku této výzvy. Někdy jsou také děti ochotnější mluvit spíše o svých vrstevnících, než o sobě. Proto může kladení otázek o školních trendech a přátelích přinést více odpovědí, než kladení přímých otázek,“ uzavírá Jakub Zámečník z Linky bezpečí.

Mimochodem, co si takhle dát společnou survival challenge i s dětmi? Kdo přežije déle bez wifiny, vyhrává! Tak schválně, na kolik vidíte své šance?

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.