hero-image

Nejsme ublížený feministky

Doba čtení: 4 minuty

LGBT. Čtyři písmenka, která v posledních letech hýbou téměř celým světem. Je to zkratka, která znamená... Dokážete ji vysvětlit bez otevření prohlížeče? Jen pro pořádek – celé znění je: LGBTIA+. Řešení tohoto mini kvízu najdete na konci článku.

Že tu homosexualita není odedávna? Rozhodně je. Historické prameny skoro všech starověkých a středověkých civilizací to dokazují. Takový císař Nero ve starověkém Římě sám uzavřel sňatek s mužem. Nezapomeňte pak ve středověku na proslulého Leonarda da Vinciho, který se homosexualitou netajil. Různá historická období pro homosexuály znamenala i různý přístup k nim. De facto až v 60. letech 20. století se otázce homosexuality věnoval mnohem větší prostor a společnost se začala mnohem víc zajímat o způsob života a hlavně práva homosexuálů. Mimochodem, z mezinárodní klasifikace nemocí byla homosexualita vyřazena až v roce 1992.

Mohlo by se zdát, že gayové a lesby (potažmo i další skupiny lidí) už v 21. století žijí na celém světe v relativním „klidu“. Jenže ono tomu tak úplně není. Jen namátkou pár zemí, kde být homosexuálem je samo osobě velké riziko. Brazílie – smutné prvenství jí patří za to, že je, co se týče zločinů z nenávisti vůči LGBT+ komunitě, nejhorší v celé Latinské Americe. Vlastně celá Afrika sama o sobě není ideálním místem pro homosexuální osoby.

Foto: Red Dot / Unsplash

Čechy krásné, Čechy mé. I pro gaye a lesby

V naší krásné vlasti se homosexuálové dekriminalizace dočkali v roce 1961. Sametová revoluce nepřispěla jen ke zlepšení politických poměrů, ale obecně náladě ve společnosti. Tedy i v oblasti homosexuality. 

Velkým krokem pro homosexuální scénu bylo možnost formálního zpečetění homosexuálního svazku – registrované partnerství v roce 2006.„A bylo ono“

Kamarádka Kačka z dětství. O její orientaci, pokud vím, nevěděl nikdo. Koneckonců, asi ani ona sama. Tohle řekla o svém „coming outu“: Naši vůbec nic netušili. Poslední vztah jsem měla s klukem skoro pět let. Na Tiktoku jsem poznala Aničku (její aktuální manželka) a hned po první schůzce jsem věděla, že ona je to pravá. Začaly jsme se scházet, což bylo pro babi a dědu trochu šok, jelikož jsem najednou začala za ,kamarádkouʻ jezdit do Prahy. Asi po měsíci mi naši řekli, ať obě přijedeme na zahradu. No a to bylo ono. Jak ji viděli a viděli mě, jak jsme zamilované, došlo jim to. Babča se mě jen zeptala: Ty s tou holkou chodíš? Já řekla a co kdyby jo? A hotovo. Viděli, že jsem poprvé v životě šťastná a spokojená a nikdy neměli nic proti.“

Zdroj: Sarah Cervantes / Unsplash


Co Kateřinu ve společnosti nejvíc rozčiluje, co se týče homosexuality, a co vnímá jako největší klišé? Nejvíc mě asi rozčiluje, když chlapi tvrdí, že lesby jsou holky, které žádnej kluk nechce. Nebo holky, které nikdy neměli orgasmus s chlapem. Nebo ublížený feministky.“

Komediální herečka, idol žen či dcera slavného zpěváka

Světové celebrity s oblibou říkají, že v sexuálních preferencích nemají rádi „labels“ (nálepky). Už dávno není takový šok, když se některá z celebrit přizná k homosexualitě, bisexualitě nebo některému z dalších písmenek v LGBT+. Níže najdete pár jmen, která v Hollywoodu nejsou tak známá a možná jste ani nevěděli, že se tito lidé k LGBT komunitě řadí.

Zdroj: Jens Lindner / Unsplash


Jedna z hvězd show SNL (americká komediální noční show Saturday Night Live, vysílaná od roku 1975) Kate McKinnon byla první otevřeně homosexuální ženou v této show. McKinnon v jednom z rozhovorů uvedla napůl v žertu, že si uvědomila, že ji přitahují ženy, když začala sledovat americký sci-fi seriál Akta X v hlavní roli s herečkou Gillian Anderson.

Herce Victora Garbera si většina z nás bude pamatovat jako stavitele Titaniku, pana Andrewse, ve stejnojmenném velkofilmu z roku 1997. To, že je gay, potvrdil v roce 2013, ačkoliv řekl, že svoji homosexualitu sice nikdy neskrýval, ale taky o ní nemluvil. Řekl: Moc o tom nemluvím, ale všichni to vědí.“ V roce 2015 si po dvacetiletém vztahu vzal svého životního partnera Rainera Andreesena.

Victor GarberFoto: Victor Garber / Creative Commons, CC SA-2.0


Sex symbol několika generací žen (a rozhodně i mužů) Marlon Brando ve svém životopise uvedl: „Stejně jako velké množství mužů jsem i já měl homosexuální zkušenosti a nestydím se za to. Nikdy jsem nevěnoval velkou pozornost tomu, co si o mně lidé myslí.“ Pravděpodobně tím překvapil nejednoho příznivce.

Nejnovějším „přírůstkem“ do LGBT komunity je komička Rebel Wilson. Ta svůj coming out pojala… prostě po svém. Na svůj instagramový profil na začátku června tohoto roku pověsila selfie s partnerkou Ramonou Agruma a popiskem: „Myslela jsem, že hledám Disneyho prince, ale možná to, co jsem celou tu dobu opravdu potřebovala, byla Disneyho princezna."

I v Čechách a našem malém „showbusiness rybníčku“ v relativním poklidu žije několik známých homosexuálních párů. Z všechny jmenujme úspěšného zpěváka Pavla Vítka a jeho manžela, producenta Janise Sidovského, nebo politika a herce Matěje Stropnického a jeho partnera, herce Daniela Krejčíka

 

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.