hero-image

New Life Challenge: Doplň krevní barometr

Doba čtení: 4 minuty

Vyhrň rukáv, každá kapka se počítá, 8 minut stačí k záchraně lidského života. To jsou některé ze sloganů náborových akcí nových dárců krve. Nemocnice se potýkají s nedostatkem krve, a proto neustále hledají nové dárce. Ty pak vítají s úsměvem na tváři, otevřenou náručí a jehlou v ruce. A tak si říkám, co místo stupidních a mnohdy nebezpečných online výzev, které hýbou světem, udělat jednu, která má smysl. Na rozdíl od nich je tahle bezpečná a navíc někomu zachrání život. Tak tady je: Pomoz doplnit krevní barometr! 

Věděli jste, že jedním plným odběrem zachráníte čtyři lidské životy, a to za 8 minut? A co z toho plyne pro vás? Za těchto 8 minut vašeho času a asi půl litru krve dostanete celý den pracovního volna, snížení základu daně o 3 tisíce korun za každý odběr, stravenku, nějakou sladkost a kafíčko a také blažený pocit z dobrého skutku, který je k nezaplacení. Navíc mnoho pojišťoven nabízí další benefity pro pravidelné dárce, jako například příspěvek v hodnotě dvou tisíc třeba na wellness apod. To je „sakra dobrej obchod“. 

Co je krevní barometr? 

Krevní barometr je aplikace, díky které lze sledovat aktuální potřebu krve v jednotlivých krevních skupinách v dané nemocnici. Projekt funguje od roku 2007 a téměř po celou dobu trvání tohoto projektu ho používá i Ústav hematologie a krevní transfuze v Praze (ÚHKT).

„Výhody krevního barometru spočívají v operativním přijetí dárců, jejichž krevní skupiny jsou žádané. Uvedený postup pomáhá zlepšit dostupnost transfuzních přípravků a zamezit situacím, kdy bychom nemohli využít krev od dárců, jejichž krevní skupiny nejsou v daném termínu žádané,“ vysvětluje doc. MUDr. Zdenka Gašová, CSc., vedoucí aferetického oddělení ÚHKT v Praze. Jde tedy hlavně o to, aby měly nemocnice v krevních bankách vždy aktuální dostatek krve, žádná jim nechyběla, žádná jim nepřebývala. 

Zdroj: Mufid Majnun / Unsplash


Není se čeho bát, bezpečnost je na prvním místě 

Darování krve je bezpečné, a to jak pro dárce, tak i pro případného příjemce krve. Dárce má navíc tu výhodu, že má pravidelný kontakt s lékařem, a tak kdyby jeho krevní výsledky nebyly v pořádku, krev se nepoužije a dárce bude nemocnicí informován o svém zdravotním stavu. Navíc aby byl dárce připuštěn k odběru, musí být zdravý – tedy nesmí být ani nachlazený. 

Nejprve každý dárce vždy vyplní formulář, který se věnuje jeho aktuální i celoživotní zdravotní anamnéze. Poté jde na odběr malého vzorku krve a na konzultaci k lékaři. „Každému dárci bude před odběrem změřen tlak, pulz a ze vzorku krve se provede vyšetření krevního obrazu. Další podrobné vyšetření se provede po odběru krve: vyšetření HIV, žloutenka typu B a C, syfilis, krevní skupina plus protilátky v krvi. Tato vyšetření mají význam nejen pro příjemce, ale také pro dárce krve,“ vysvětluje na svém webu Fakultní nemocnice Brno. 

Zdroj: Nguyễn Hiệp / Unsplash

Kdo ví, co se děje s mojí krví po odběru... 

...říkáte si. „Krev se po odběru dále zpracovává za pomoci odstředivek na koncentrát červených krvinek, krevní destičky, plazmu a eventuálně i koncentrát bílých krvinek,“ popisuje cestu krve docentka Gašová a dodává: „z odebrané krve lze připravit transfuzní přípravky pro 3 až 4 pacienty“. 

Krevní barometry jsou vizuální informací a komunikátorem mezi dárci a transfuzním pracovištěm. To se snaží neustále doplňovat a udržovat své zásoby. „Různé typy přípravků mají různou dobu exspirace a té je třeba také přizpůsobit velikost zásob. Koncentrát červených krvinek má např. dobu exspirace 6–7 týdnů, krevní destičky 5 dnů a krevní plazma 3 roky,“ říká docentka Gašová z ÚHKT. 

Zdroj: National Cancer Institute / Unsplash


„Na našich pracovištích je krev velmi využívána, a proto mají dárci jistotu, že jejich krev skutečně pomáhá. Proto musíme držet velké zásoby transfuzních přípravků a z toho důvodu si nemůžeme dovolit říct, že nemáme krev, ohrozili bychom lidské životy,“ vysvětluje Mgr. Veronika Plachá, tisková mluvčí Fakultní nemocnice Brno, která je největším Krizovým transfuzním centrem pro Jihomoravský kraj a Kraj Vysočinu a dále dodává: „Krevní rezervy doplňujeme téměř denně, protože se na všech našich pracovištích (Brno, Třebíč, Jihlava) odebereme každý pracovní den až 200 odběrů. Krevní banku tak neustále obnovujeme“. 

Jdu do toho, i já vyhrnu rukáv! 

Daruji krev a mám hotovo? Nikoliv. Tato výzva je životní výzvou doslova vzatou. Jelikož podle serveru Prodarce.cz v České republice chybí asi sto tisíc dárců, tak jsou krevní barometry většinou u většiny krevních skupin spíš prázdné. Je proto potřeba, aby se do ní zapojilo co nejvíc lidí. A tak co třeba si za svůj první prvodárcovský odběr dát odměnu a „naverbovat další dva kamarády? „Aktuálně se zdá, že je zapotřebí posílit počty dárců krve, tj. počty prvodárců, kterých máme méně, než je zapotřebí,“ potvrzuje Zdenka Gašová. 

Zdroj: Hush Naidoo Jade Photography / Unsplash

Krev je jedinečná. Nelze ji vyrobit, a tak například lidé s umělou ledvinou, pacienti po těžkých úrazech a transplantacích nebo vážných operacích jsou odkázáni pouze na dárce krve. Proto pokud jste zdraví a máte pocit, že byste mohli splňovat kritéria odběru krve, pak se stačí podívat na vaše nejbližší odběrové místo. Pokud mají krevní barometr a potřebují vaši krev, stačí přijít. Pokud nemocnice nepoužívá krevní barometr, nevadí. Buď zavolejte, nebo prostě přijďte. Prvodárci se nemusejí objednávat předem. 

Zdroje: 
FN Ostrava, vlastní zkušenost a vlastní dotazování 

 

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.