hero-image

Ochutnejte exotiku - červené ovoce

Doba čtení: 3 minuty

Víte jak chutná opuncie, dragon fruit, tamarillo a červený banán? Poznejte chuť a vůni těchto šťavnatých exotických plodů i z pohodlí Vašeho gauče. Není nutné pro ně jezdit nikam do dálných krajin, protože se do Česka běžně dovážejí. Najdeme je v supermaketech nebo na exotických a afrických trzích. Ochutnejte exotiku a podělte se s námi o váš názor.

Tamarillo

Vypadá jako rajče, co roste na stromech. Když se rozkrojí, cítíte známou rajčatovou vůni, chuť připomíná trochu angrešt s maracujou a rajčatovými tóny. Tamarillo neboli rajčenka se může jíst syrové tak, že se rozkrojí a vydlabe, ale je lepší ho trochu povařit a oloupat. Tím se zbaví lehce hořké chuti, která je obsažená ve slupce.

TamarilloZdroj: Autorka

S tamarillem se dá pracovat jako s rajčetem. Je vhodné do salátů, ale vyrobíte z něj například zmrzlinu, koktejl nebo marmeládu. „Vzhledem k tomu, že je tamarillo i jednou ze surovin potřebných pro výrobu worchesterské omáčky, můžeme jej servírovat i k toustům, topinkám a ke studeným pokrmům anebo z něj vyrábět čatní,“ říká Mgr. Stephanie Fikarová, event manager, Virungy, dovozce exotického ovoce z Afriky a Indonésie. „Díky vysokému obsahu vitamínu C ho Uganďané používají na bolest hlavy a migrény. Takže klidně zkuste pár kousků tamarilla třeba na ranní kocovinu,“ doplňuje.

TamarilloZdroj: Autorka

Opuncie

Už jste jedli kaktus? Hodí se do salátů, sladkých omáček, ale i na marmelády. Chutí připomíná tak trochu hrušku nebo fíky. Opuncie mexická je kaktus s širokými „listy“, který jednak krásně květe a jednak plodí malé oválné červené plody. Ty nejsou jenom na okrasu, ba naopak. Je to zajímavé a chutné ovoce, které rovněž pomáhá proti kocovině a bolestem hlavy, snižuje cholesterol a reguluje hladinu cukru v krvi.

Opuncie mexickaZdroj: Autorka

Roste v Mexiku, Střední Americe, ale najdeme ji i volně v Evropě. Šárka Dreiseitelová si z nich na Kanárských ostrovech uvařila oběd. „Opuncie jsem oloupala a nakrájela na menší kousky. Orestovala jsem je na pánvi, přidala je ke kuskusu a ochutila slaným karamelem,“ vysvětluje své první kaktusové vaření. Při sběru je třeba dát pozor na trny. V obchodech už ale plod bývá očištěný, a tak ta nejtěžší práce je již hotová.

Pitahaya červená neboli dragon fruit

Divoce rozčepýřené slupce, sytě růžové barvy, kontrastuje příjemně sladká a jemná chuť bílé nebo vzácně červené dužiny. Věděli jste, že tento kaktusový plod, který roste v tropickém pásmu, je nízkokalorický a působí blahodárně na střeva a čistí organismus?

Dragon fruitZdroj: Autorka

Stačí ho rozkrojit a vydlabat. Vaše chuťové pohárky poznají lehké tóny melounu nebo angreštu. „To je dračí ovoce. Oblíbené zpestření jogurtů, smoothie nebo dezertů. Je lahodné syrové, jeho chuť zvýrazní třeba limetka,“ vysvětluje Fikarová z Virungy.

Červená pitahaya je sice vzácnější, ale chuťově lepší. Rozmixujte ji třeba do palačinkového těsta, získáte temně červené palačinky, které naplňte mascarpone. Tu bílou zase použijte třeba do cheesecaku, plátky s růžovou slupkou budou hezkou dekorací dortu.

Dragon fruitZdroj: Autorka

Červený banán

Jeho slupka se krásně halí do temně červeného kabátu. Pod ním se skrývá dužina s lehkým krémovým odstínem narůžovělé barvy. Ta není na první pohled tolik patrná, ale jeho chuť slibuje jemné jahodové tóny, vyšší sladkost a obsah minerálů oproti žlutému banánu.

Cervene a zlute bananyZdroj: Autorka

Červený banán, který se vyskytuje v Jižní Americe a v Africe, použijete stejně jako ten žlutý. Výborný je jen tak do ruky, ozvláštní smoothie nebo dezerty, doplní ovocné i zeleninové saláty. Překvapivě se ale hodí i jako doplněk k masu nebo luštěninám. Díky svému složení je také vhodný třeba i na vlasové a pleťové masky.

"Použití čerstvého exotického ovoce udělá váš jídelníček mnohem chutnějším, kvalitnějším a rozmanitějším," uvádí dodavatel exotického ovoce Gastrofresh.

Jaké exotické ovoce máte nejraději? Podělte se s námi o nějaký váš recept!

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.