hero-image

Od starověkého Říma až do předaleké galaxie

Doba čtení: 3:30 minut

Do baru vchází polonahý oslík a objednává si pivo. O kousek dál, u stánku s rychlým občerstvením, se tvoří fronta. První na řadě je lesní transvíla, za ní jednorožec a partička dobře naladěných šmoulů. Jejich hamburger jim prodává párek v rohlíku. Cože, co to je za blbost? To je vyvrcholení karnevalu v Santa Cruz de Tenerife – druhého největšího karnevalu na světě, hned po tom v Rio de Janeiru.

 

Nálada je uvolněná a vzduchem se nese barevná festivalová atmosféra. Ulice jsou vyzdobené, obchody zaplnily různé kostýmy, paruky, masky, konfety. Letošní karneval, ve stylu sci-fi byl přesunut z tradičního února na červen. Karnevalové aktivity trvají asi měsíc a jsou to vlastně přípravy na závěrečný víkend. Lidé si tak po celý měsíc mohou zakoupit lístky na různé koncerty kapel, tanečních skupin, doprovodných skupin, ale i na volbu královny karnevalu. Nejvíc se ale těší na závěrečný víkend s průvodem, který je samozřejmě zdarma.

Každý může být kýmkoliv nebo čímkoliv

Je to jediný víkend v roce, kdy můžete poznat slavné postavy i osobnosti z celého světa a z každé doby. A tak mě nepřekvapí, že vedle mě stojí Caesar, o kousek dál pochoduje Frida Kahlo v obraze a nakonec sám velký Darth Vader. Ulice hlavního města Tenerife zaplnily děti, teenageři, jejich rodiče, a dokonce i jejich prarodiče v kostýmech. V kostýmech jsou oblečení téměř všichni. Santa Cruz žije karnevalem. V ulicích se během čtyř dní vystřídalo přes 800 tisíc lidí.

Foto: Eva Blechová - se svolením

Poslední karnevalový víkend, tentokrát v červnu, zní v historickém centru Santa Cruz de Tenerife hudba. Tady spíš rocková, tady zase taneční, tady zase tradiční orchestry. Je to jeden velký a multižánrový hudební festival s několika pódii na různých místech. Piráti, klauni, upíři, egyptští faraóni, ale třeba i Michael Jackson nebo Donald Trump, ti všichni se pohupují v rytmu hudby, kývají hlavou a úsměv na tváři jim vykouzlila dobrá atmosféra i kelímek s pivem nebo něčím ostřejším. Hraje se, tančí a zpívá ve dne i v noci. Je to vlastně ale jen doprovodný program, který se tváří jako hlavní program. Tím gró celého karnevalu je samozřejmě velký karnevalový průvod s královnou karnevalu v čele.

Čtyřhodinová „módní“ přehlídka

„Mami, mami, už to bude,“ říká asi čtyřletá holčička přede mnou. Slyší totiž v dálce pravidelné bubnování. To se pomalu, ale jistě přibližuje. Je skoro devět večer. Už téměř hodinu čekáme na průvod. Ten začal v historickém centru a pomalu se protančí několikakilometrovou trasou až k nám.

A je to tu... v dálce procházejí první „zběhlíci“. Průvodu se totiž mohou účastnit i jednotlivci nebo skupiny přátel, pokud chtějí. Jsou to zatím ale jen malé výstřelky, ti mají totiž místo až na konci průvodu. V dáli už je totiž vidět královna karnevalu. Nebo spíš možná víc než ona, její kostým. Je oblečená do červeno-zlatých barev. Úzkou červenou sukni zdobí zlaté prošívání, top má až ke krku. Na hlavě nese několikakilovou péřovou korunu z červeno-bílých per. Zbytek vozu dotváří kostým ze zlatých per a zvonků. Za ní už následují taneční skupiny. Je to úžasná podívaná, na začátku průvodu jsou totiž vždy ti nejlepší.

 

Foto: Eva Blechová - se svolením

Různě barevné skupiny mají však něco společného. Holé nohy či nějak odhalené tělo, výrazné líčení. Na hlavě mají péřovou ozdobu. Nechybějí ani „křídla“ nebo něco podobného... a taneční boty na podpatcích. Po dvou hodinách i značné kapky potu a strnulý úsměv na tváři. To je taneční komparz dospělých, pak dětí. Pak přicházejí na řadu klauni, „knihy“, Darth Vader a jeho Star Wars skupina a nakonec i doprovodné alegorické a tematické vozy a další menší skupinky, které se průvodu účastní. Tak potkáváme třeba partičku Alenky v říši divů, Hru na oliheň, Krotitele duchů, Flinstonovy a řadu dalších. 

Párty až do rána...

Po covidové pauze si to lidé nesmírně užívají. Tak se tančí, zpívá a hraje celý pátek až do rána. V sobotu a v neděli znovu. Závěr karnevalu patří poslednímu průvodu, který je „pouze“ přehlídkou královen, „druhých dam“ a tanečních souborů. I tak to trvá přes dvě hodiny. Závěrečný ohňostroj roztančil na obloze poslední minuty karnevalu. 

A teď už počkat jen asi 210 dní. Karneval se totiž vrátí zpět do svého tradičního termínu, je naplánovaný na 20. ledna až 26. února 2023. Už přemýšlíte, jaký kostým si s sebou povezete? 

12 fotografií

Zdroje: redakce, návštěva karnevalu

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.