hero-image

Paradox: První „česká“ královna byla Italka

Doba čtení: 5 minut

Ač se my Češi nevyznačujeme jen příkladnými vlastnostmi, jsme velmi patriotičtí. Jak vám jde ale přes nos fakt, že první česká královna byla Italka? Jasně, při rodových plemenitbách a incestu tady i tam to vlastně bylo dobře. Ale - jak se dostala Italka na český trůn a čím si to zasloužila?

 

Za vším hledej ženu! A ani české dějiny nejsou výjimkou. Věděli jste, že v časech, kdy Čechy byly pouhým knížectvím a vládl jim Přemyslovec Boleslav II., seděla vedle něho už tenkrát pomazaná královna? Řeč je o Emmě Italské, někdejší panovnici západofranské říše. Tato sebevědomá a velice vzdělaná žena, v historii známá pod jménem Emma Regina, se nesmazatelně zapsala do dějin zemí českých. A nutno říci, že i dnešní český muž by nejspíš olízl všech deset, kdyby měl vedle sebe takovou kost!

Žena, která razila vlastní mince

Emma to neměla jednoduché. Ale jako panna zbožná a poslušná, i přesto, že se provdala do cizí  panovnické rodiny, stála věrně při svém muži. V dobrém i zlém.

Čáru přes rozpočet ale udělal knížecímu páru čin vpravdě hrozný, a to vyvraždění Slavníkovců. Boleslav byl v té době nemocný, ranila ho mrtvice, a Emma se zajímala jen o jeho brzké uzdravení. A toho se snažili Boleslavovi nepřátelé využít.

"Nikdy si neodpustím, že jsem nic neudělala. Ale bolest a obavy o Boleslavův život mě zcela ovládly!,” omlouvala svou nečinnost Emma, zatímco jen tak mimoděk připravovala vše pro to, aby mohla v Mělníce začít razit své vlastní mince. Na to, aby čelila vojenským zásahům, byla přece jen slabou ženou, i když její mince, stříbrné denáry, měly lícovou ražbu s nápisem EMMA REGINA a na rubu CIVITAS MELNIK. Ale to trochu předbíháme a odbočujeme z naší dějové linie. I když peníze v ní samozřejmě hrají důležitou roli.

Stribrny denar

Bohatá dědička

Emma, coby příští dědička, neměla ani v dětství na růžích ustláno. V půlce 10. století se v  Langobardském království na hradě Canossa objevila ani ne dvacetileté mladá žena, s batoletem v náručí. Ano, hádáte správně, tím batoletem byla Emma a onou dívkou její matka, vdova po Lotharovi II. Italském, jehož jí otrávili.

Obě ženy, tedy žena a žena ještě se batolící, musely před nepřáteli ze sídelní Pávie uprchnout. A matka se ukázala jako skvělý stratég. Věděla, že v krutém světě mužů ji zachrání jen to, že se co nejrychleji provdá.

A netroškařila. Vzala se rovnou toho nejschopnějšího a nejmocnějšího ze všech. Adéla Burgundská (později zvaná Svatá, první papežem korunovaná císařovna Svaté říše římské národa německého, známá též jako Matka království) se stala manželkou německého krále Oty I. Velikého. Malá Emma tak vyrůstala na říšském císařském dvoře, což z ní udělalo žádanou nevěstu.

Krásná tvář a vysoké konto - benefity středověkých manželství

Emma se provdala už v 16 letech za Lothara, následníka západofranského královského trůnu, s jasnou vizí - rozšířit vliv otonské dynastie. „Moje matka dobře věděla, že hlava se dívá tam, kam ji otočí krk. Ona měla na oba své manžely velký vliv a totéž požadovala ode mne,“ povzdechla si mnohokrát Emma, která se tak do intrikářského prostředí zamotala ještě více.

Emma Regina a Lothar I.Zdroj: https://epochaplus.cz/zahadna-knezna-emma-zrusil-boleslav-ii-manzelsky-slib-kvuli-vznesene-vdove/

Společný život nebyla žádná idyla. Její manžel Lothar totiž vedl válku s původní Emminou rodinou, dvořané královnu obvinili z cizoložství, a z mnoha jejích dětí přežili pouze dva synové. 

Posledním hřebíkem do rakvičky byla doslova i předčasná smrt jejího muže. Emma se ve 40 letech stala mladou vdovou. No, mladou, dnes snad ano, ale na tehdejší věk už to žádný šlágr nebyl. Ani její děti se nezachovaly nejlépe - její syn, nový král Ludvík, svou matku vykázal ze dvora, ale sám se následně stal obětí rozmíšek francouzských šlechtických rodů.

Ejhle! Boleslav

Zlomená a nešťastná, ale stále se nevzdávající Emma z Francie uprchla na bavorský vévodský dvůr, kde vládli její příbuzní. A tam ho potkala. Pan Úžasný! Český kníže Boleslav II., tou dobou už podruhé vdovec. Emma se mu líbila, nejen fyzicky, ale i pro pohotovost její odpovědí a chytrost. “Jsem italská vévodkyně, královská manželka a vdova, matka, žena, panna. Jsem vamp, bestie, kajícnice...to vše jsem,  kníže,“ představila se Emma svému pozdějšímu muži. A ruka byla v rukávě.

Z královny bez království byla Emma "povýšena" na paní zapadlého knížectví. I když byl Boleslav pouhým vévodou, Emmě se svým postavením a mocí vyrovnal. V tehdejší střední Evropě byl považován za zásadního politického hráče. A Emma se mu nejen líbila, ale i hodila do jeho mocenského krámu.

Emma Regina a Boleslav II.Zdroj: https://epochaplus.cz/zahadna-knezna-emma-zrusil-boleslav-ii-manzelsky-slib-kvuli-vznesene-vdove/ (Antonin Machek, Boleslav II. - panovnicky_cyklus)

Jako muž a žena, v dobrém I zlém

Manželé se skutečně našli. Vládli spolu jako partneři a vzájemně se ctili a podporovali. Nikdo ani nenamítal nic proti tomu, že se vedle českého krále objevila na trůně Italka. Navíc Emma neznala jen recepty na pizzu. Podílela se na rozhodování o zemi, podporovala šíření víry a kultu sv. Václava a velmi a intenzivně se zajímala o nový domov a zdejší lidi.

Jen jí u nás asi byla trochu zima, ale to byl už v jejím životě jen nepodstatný detail. "Chybí mi lombardské slunce, prosluněné olivové háje a vinohrady,“ říkala si asi Emma, která se ale ani po Boleslavově smrti do teplé Itálie nevrátila. Místo toho odešla od dvora  a odstěhovala se do Mělníka.

Tam vysázela vinnou révu, podporovala kláštery a chudé a do politiky už více nezasahovala. Ale ani to ji neochránilo, protože vládnoucímu knížeti Boleslavu III. byla trnem v oku. Musela proto uprchnout a azyl našla u své příbuzné Gisely Bavorské.

Žena bojovnice

Bohužel ale okolnosti následujících let byly ještě děsivější. Muži na pražském knížecím stolci se měnili a vláda každého dalšího byla ještě krvavější než ta předchozí. Emma Čechy milovala a měla to štěstí, že český lid miloval i ji.

Ač patrioti, přijali ji Češi jako svou panovnici. A takové štěstí mnoho žen nemělo, a ani dnes nemá. Co myslíte, jak by se v dnešní době sociálních sítí a hektarů Češi dívali na cizáckou paní na našem trůně. Anebo vůbec - jak by se dívali na ženu na Hradě?

To už je ale jiné téma. Nicméně Emma Regina by nás mohla inspirovat. Spolu s ní, první královnou na českém území, o níž se vědělo, že horovala pro mír, si pojďme přát normální život a obyčejný běh věcí.

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.