Zdroj: Carol Oliver / UnsplashPermanentní make-up (PMU) je dočasné tetování obočí, očních linek a rtů. Oproti klasickému tetování se tetuje nejčastěji jehlou a strojkem do svrchní části pokožky – epidermis, která se časem obnovuje. Proto je životnost PMU mezi dvěma až pěti lety.
„Permanentní oční linky mám pět let a zatím barva drží a nevybledla,“ popisuje Veronika Cahová, která je s permanentním make-upem již několik let spokojená. A že je PMU dobře udělaný? To poznáte tak, že si ho okolí nevšimne. Budete vypadat přirozeně.
Přirozený vzhled nebo perfektní make-up obočí?
Hyperrealistická technika breezybrows je nový styl tetování obočí, při které se v kombinaci čepelky a strojku řeznými tahy vytetovávají jednotlivé chloupky. Je to ale jenom takové malé škrábání. Výsledkem je co nejpřirozenější vzhled obočí. Tetování je povrchové, a proto se lépe tetuje na mladou a bezproblémovou pleť s širším obočím. „
Naopak microblading je ruční metoda, při které se používá pouze čepelka,“ vysvětluje
Kateřina Gulykasová, permanent make-up artistka.
„Breezybrows, stejně jako microblading, se hodí pro suchou a normální pleť, pudrové obočí lze použít na každý typ pleti, až na velmi mastnou pleť, na kterou se nedoporučuje žádný PMU,“ doplňuje Gulykasová. Pudrové obočí se dělá strojkem a jehlou a hodí se spíš pro ženy, které mají rády upravený vzhled. „
Technika pudrového obočí vytváří efekt upraveného a nalíčeného obočí, jako při dokonalém make-upu,“ dodává Gulykasová.
Zdroj: Nataliya Vaitkevich / Pexels
Zdravotní rizika spojená s PMU
Permanentní make-up má stejná rizika jako klasické tetování. Dá se očekávat zarudnutí, malý otok a stroupky v místě vpichu. „Moje oční linky se hojily v pohodě, trvalo to tři dny, než se zahojily stroupky. Ale zákrok, který trval asi hodinu a půl, mě dost bolel. Hodně mi slzí oči, a tím se mi se vyplavilo anestetikum,“ dodává Cahová.
„Pokud se objeví výrazný otok, bouličky, nadměrná bolestivost, vyhledejte lékaře. Hrozí rozvoj zánětu, intolerance pigmentu, až případné zjizvení tkáně a další komplikace,“ vysvětluje MUDr. Klára Benešová, kožní lékařka a dodává: „Dbejte na správný výběr kosmetického salonu. Ujistěte se, že osoba provádějící zákrok má potřebnou kvalifikaci a používá bezpečné, certifikované a stabilní pigmenty a zda jsou dodrženy hygienické podmínky. Při nedodržení správné hygieny může dojit k přenosu infekcí“.
Zdroj: Kim Daalder / Creative Commons (CC BY-SA 4.0)
Dražší než klasické tetování
Zatímco klasické a opravdu permanentní tetování o rozměrech několik desítek centimetrů stojí pár tisíc, tak dočasný PMU vyjde podobně, jen se jedná o menší plochu. „Rozhodla jsem se pro zvýraznění rtů, za které jsem v Roudnici nad Labem zaplatila 7 500 korun,“ říká Jana Jeřábková. Ceny PMU jsou relativně podobné v Praze, Brně i v menších městech a liší se o stokoruny. Pokud se rozhodnete pro vylepšení přirozené krásy permanentním make-upem, připravte si okolo 4–6 tisíc korun.
Zdroj: Publicdomainpictures / CC0 Public DomainPermanentní make-up je řešením pro ty, které se nechtějí denně líčit, ale i pro ty, které chtějí zvýraznit a upravit své nedokonalé obočí, rty nebo i zvýraznit řasy pomocí permanentních očních linek. Je mnoho technik, jak toho dosáhnout. Dávejte si ale pozor při výběru studia. Špatně a neodborně provedený permanentní make-up budete mít na sobě několik let. Nepovedený PMU lze odstranit laserem, ale je to dlouhodobý a náročný proces. Zvažte proto i alternativní možnosti, jako je např. obarvení obočí či lifting řas.
Zdroje: webové stránky salonů, vlastní dotazování