hero-image

Pirkův běh na dlouhou trať

Doba čtení: 3 minuty

Lékař Jan Pirk pochází z židovské rodiny. Stejně jako Jan Fischer, jemuž pomáhal před deseti lety v prezidentské kampani. Tehdy však tvrdě narazil. Přesto chce nyní ve svých 74 letech do Senátu. A při posledních volbách se skutečně stal senátorem za Prahu 10. Výzev není nikdy dost, tvrdí známý kardiochirurg.

Jan Pirk je lékařem stejně jako jeho otec Otto, děda Karel a praděda Julius. Původně se však jmenovali Pikové. Písmenko „r“ bylo do jména rodu doplněno až poté, co se děda Karel rozhodl oženit se s ženou, která byla katolického vyznání a její rodina trvala na tom, aby se nechal pokřtít.

Své kořeny Pirk nijak neskrývá, i když mu to v české společnosti, kde počet antisemitských projevů na internetu v posledních době vzrůstá, nepřináší pouze kladné body. Veřejně se přesto nechává fotit s izraelským prezidentem Jicchakem Herzogem a tamní zdravotnictví komentuje v superlativech.

Díky rozsáhlému výzkumu se skvělými výsledky, digitalizovanému zdravotnictví, plně funkční síti zdravotních středisek po celé zemi a hlavně vysoké koncentraci profesionálních zdravotníků dostávají občané Izraele tu nejlepší lékařskou péči,“ uvedl Pirk letos v červenci v Praze na setkání s izraelskou hlavou státu.

Zbraslav - Jíloviště. Foto: PetrS. / Wikimedia (CC BY-SA 4.0)

Kariéra ve stínu bolševika

Jan Pirk měl svým způsobem štěstí na dobu. Narodil se sice měsíc po komunistickém převratu, což ale také znamenalo, že Stalinovo antisemitské běsnění ze začátku bouřlivých 50. let zažil jen jako batole. Střední školu již navštěvoval v relativně liberálních 60. letech a vysokou dokončil až za normalizace. Na první praxi nastoupil do poklidného středočeského městečka na břehu Labe, které je známé spíše díky spisovateli Bohumilu Hrabalovi.

Po studiích jsem nesehnal místo v Praze. Mým vůbec prvním působištěm tak byla nemocnice v Nymburce a myslím, že to byla jedna z nejlepších věcí, možná skoro náhod, která ovlivnila můj další profesní život. Právě tam jsem se dostal k chirurgii, u které už jsem zůstal,“ popisuje svoje profesní začátky Jan Pirk.

Zdroj: Pixabay (volné dílo)

Zlaté časy v IKEMu

V konkurzu na místo vědeckého aspiranta do největšího evropského transplantačního centra IKEMu uspěl v roce 1974. A zůstal zde až do loňska. Postupně se vypracoval na přednostu Kliniky kardiovaskulární chirurgie a následně i přednostu Kardiocentra. Mezitím si navíc „odskočil“ na odbornou stáž do Spojených států. Pro Český rozhlas v té souvislosti uvedl: „V té době jsme byli sto let za opicemi. Mám radost, že v dnešní době je tomu naopak.

S tím, aby mohl vycestovat, byl však spojen jeho vstup do komunistické strany. Bez členství, jak tvrdí, nebyl údajně takový výjezd na Západ vůbec možný. Politice se ale snažil vyhýbat. Veřejně se neangažoval.

Zdroj: Pixabay (volné dílo)

Nešťastná prezidentská kampaň

Pirkova „politická abstinence“ trvala až do roku 2012, kdy kývl na nabídku Jana Fischera, aby se stal v prezidentské kampani předsedou jeho volebního výboru. Samotný lékař o tom však mluví jako o nesdělitelné zkušenosti, která v jeho duši „vyorala hlubokou brázdu“. Důvodem je pravděpodobně fakt, že Fischer po prohraném prvním kole veřejně nakonec nepodpořil Karla Schwarzenberga, ačkoliv původně uváděl, že je mu z ostatních kandidátů nejblíže. Místo toho doporučil veřejnosti nepřímo, aby dala hlas Miloši Zemanovi.

Volte mě!

Navzdory tomu se tento vášnivý běžec dlouhých tratí letos rozhodl, že bude kandidovat do podzimních senátních voleb. V dubnu se stal kandidátem do Senátu za pražskou TOP 09. Důvodem může být i to, že právě tato strana klade ve srovnání s většinou ostatních zvýšený důraz na židovsko-křesťanský duchovní odkaz naší společnosti. A ve volbách uspěl. Ve druhém kole senátních voleb ve volebním obvodu Praha 10 získal 60,44 procenta hlasů a stal se senátorem za SPOLU. Druhá Renata Chmelová (Z+STAN+L) dostala 39,54 procenta hlasů.

Výzev zjevně není nikdy dost. Na tuhle jsem si pár let počkal, ale jsem si jistý, že právě teď je vhodná doba využít všechno, co jsem se během mnohaleté praxe naučil,“ komentoval důvody lakonicky muž, který se už jednou v politice spálil. Jak tomu bude tentokrát? 

Zdroje: cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Pirk, ct24.ceskatelevize.cz, vlastní dotazování

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.