hero-image

Plavba na lodi boří hranice

Doba čtení: 4 minuty

Láká vás vůně dálek? Pak neváhejte a zkuste třeba obří výletní loď. Čeká na vás řada zajímavých míst, zábava, současně ale také malinko snobismu. Na několik dní se stanete jedním z vyvolených. Počítejte však s tím, že si za to budete muset většinou připlatit. Taková plavba totiž rozhodně nepředstavuje nejlevnější způsob trávení letní dovolené. 

Ještě než na výletní lodní kolos nastoupíte, musíte si ujasnit, co od takové cesty očekáváte. A samozřejmě to, zda ji vůbec zvládnete. Ne každý se dokáže vyrovnat s houpáním lodi. Citelné kývání, a tím riziko nebezpečí mořské nemoci, hrozí i na obřích turistických šífech. 

Délka plavby bývá na takových lodích různá. Když vám ale z jakéhokoliv důvodu nesedne, je třeba vzít v potaz fakt, že zde strávíte minimálně 7 nocí. Na nejdelší trasy, což platí například v různých exotických oblastech, to však mohou být dokonce i dva až tři týdny. 

Na velikosti záleží 

Smiřte se rovněž s tím, že a lodi s vámi budou další stovky až tisíce pasažérů. Zapomeňte na idylu ve stylu britského detektiva Hercula Pierota a jeho legendární plavby na Nilu. Takovým komorním výletům dávno odzvonilo. 

Současné moderní lodi jsou doslova baráky na vodě. Ty menší mají váhu od dvou do 25 tisíc tun a střední do 50 tisíc tun. Největší nad 50 tisíc tun pak pojmou až dva tisíce hostů. 

Například taková Symphony of the Seas za téměř 26 miliard korun pojme 6 700 cestujících a 2 300 členů posádky. Jen pro srovnání – to je jako byste nalodili celou Přelouč nebo Novou Paku. 

Symphony of the SeasSymphony of the Seas. Zdroj: Darthvadrouw / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

 Plavba, co není zadarmo 

Hypermoderním obřím korábům odpovídá také cena lístků. Zatímco za týden ve dvoulůžkovém pokoji hotelu zaplatíte během dovolené zpravidla do 20 tisíc korun, loď stojí v předsezóně zhruba dvojnásobek a v hlavní sezóně až třikrát víc než běžný hotel. 

Je proto velmi praktické pořídit si lístek s dostatečným předstihem co nejdříve před sezónou, kdy bývají ceny nižší. V případě, že si plavbu zamluvíte 3 až 4 měsíce dopředu, můžete ušetřit až polovinu z běžné ceny. A to už jste přibližně na ceně běžné hotelové destinace. 

S dětmi paradoxně ušetříte. Pokud kupujete více než dva palubní lístky, bývá u řady společností každý další levnější. 

Když se ani tak nevejdete do rozpočtu, ověřte si, zda není v nabídce levnější kajuta, potvrzuje například blogerka Dominika Lukášová. „Při plavbě můžeme mít kabinu maličkou vnitřní, která je logicky nejlevnější, přes klasiky s malým okýnkem až po takové, co jsou skoro apartmán nebo se soukromým balkonem.“ Méně drahé bývají také dolní kabiny a pak ty, které jsou umístěny na přídi nebo na zádi. 

Harmony of the SeasHarmony of the Seas. Zdroj: FaceMePLS from The Hague, The Netherlands / Wikimedia Commons, CC BY 2.0

 Nudit se nebudete 

Kromě samotného ubytování a jízdného je v ceně i jídlo a zábava. Zejména děti jistě ocení speciální programy, které nabízí například kostýmní představení s animátory, deskové hry, týmové sporty či třeba nefalšovanou lodní diskotéku. 

Na horní palubě obvykle najdete bazén, často i s tobogánem. Trup lodi ukrývá zase různá sportoviště, nebo třeba i plnohodnotný divadelní sál. Pro zajímavost: už zmiňovaná loď Symphony of the Seas se může pochlubit hned 23 bazény, kluzištěm, hřištěm na minigolf, lunaparkem, baseballovým hřištěm, lanovou dráhou a lezeckou stěnou. 

Večery na lodi můžete strávit romantickým výhledem na zapadající slunce, nebo třeba na koncertu nebo při promítání filmů. 

Harmony of the SeasHerní paluba na Harmony of the Seas. Zdroj: SpaceEconomist192 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0


Praktické rady na cestu 

Samostatnou kapitolou je vybavení s sebou. Je to jednak základní vybavení a oblečení, které je stejné, jako když jedete na dovolenou do hotelu. Důležitější jsou samozřejmě dokumenty, bez nichž vás na palubu ani nepustí: myslí se tím zejména pas, lístek a doklad o zdravotním pojištění. 

Pamatujte také na společenský oděv, jenž bývá pro večery na lodi, včetně večeře, více či méně psanou povinností. Pro muže je vhodný smoking a pro dámy večerní nebo koktejlové šaty. Slavnostní večeře na lodi totiž rozhodně není pouze o tom něco rychle zhltnout. Hned u vchodu do jídelny stojí kapitán, který následně pronáší uvítací řeč a představuje posádku. Ta bývá oblečena do bílé uniformy. 

Během plavby se vám peníze strhávají z lodní karty, kam pošlete dopředu zálohu. Kromě toho si lze při nalodění zaregistrovat vaší platební kartu, z níž následně jednotlivé platby odcházejí. Bezhotovostně tak hradíte nejen jednotlivé výlety, které v ceně nejsou, ale také spropitné posádce za služby, jež do nabídky all inclusive nespadají. „Jedná se o určité druhy alkoholu, nápoje v plechovkách a třeba taky lahvová voda,“ vypočítává blogerka Dominika Lukášová, za co musela během své norské výpravy platit navíc. 

Osobní péče 

Na lodi platíte navíc také za služby lékaře. Útěchou bývá, že je zpravidla přímo na lodi. Pokud se vám něco stane, máte jej rovnou po ruce. To využívají ve velkém například senioři, kteří takové cesty často vyhledávají a objednávají si je s velkým předstihem dopředu. 

„Plavbu na velké lodi jsem si vyzkoušel už třikrát. Z nabídek si vybírám většinou na konci zimy, abych ušetřil. Mám tam veškerý komfort, který je navíc doplněný o výlety a další program,“ shrnuje důvody svého zájmu pražský důchodce Jiří Vopat. 

Plavba na velké výletní lodi je určitě mimořádná událost, na kterou budete dlouho vzpomínat. Představuje mix luxusu, zábavy, nadstandardní péče a poznávání cizích míst. Pravda, ne každému se takový typ dovolené může líbit a ne každý si ho může dovolit. Pokud vám to ale vaše finanční možnosti dovolí, vřele doporučujeme, zkuste to. 

Symphony of the Seas
Symphony of the Seas
Lodě Carnival Magic a Harmony of the Seas kotvící v Puerto Ricu
Allure of the Sea
9 fotografií
Oasis of the Sea, park a atrium uvnitř lodi
Allure of the sea - šampaňský bar na palace
Harmony of the Seas
Oasis of the Sea v Konzumelu

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.