hero-image

Pravá láska v nedohlednu? Navlékněte snubák avatarovi, nafukovací panně nebo sami sobě

Doba čtení: 3:30 minut

Šéf se dnes chová jako mafiánský boss a kolega vám hodil do kafe projímadlo? V klidu, po perném dnu si doma uděláte večer, o kterém se otravům z kanclu ani nesní. Už po cestě navolíte přes mobil tu správnou hudbu a osvětlení. Ještě na skok do vinárny pro lahvinku Chardonnay. Ne že by vaše žena pila, ale rozhodně vám to nikdy nevyčítá. Stejně jako pozdní příchody nebo komiksová trička, se kterými měla problém expřítelkyně. Konečně vás obejme její hlas. Jen aby zase nevypadl proud. Vaše žena je totiž avatar složený z jedniček a nul. 

Stejně jako neexistující postavy vám nemohou zlomit srdce ani věci.Zdroj: Ali Pazani / Pexels

Naprostý úlet? Ne tak docela. Nedávno svět obletěla zpráva o japonském fiktosexuálovi Akihiko Kondovi, který se ve svých 35 letech konečně oženil. Vyjádření jeho rodičů nemáme, na vnoučata se ale těší marně. Akihikova žena Hatsune byla totiž pouze slušně vydělávajícím hologramem s poněkud smutným koncem. 

Za svatbu Akihiko vysolil v přepočtu 360 tisíc korun a další peníze za stolní zařízení, v němž Hatsune fungovala. Provozující společnost Gatebox ale ukončila podporu softwaru, a tak si mladý „vdovec“ se svou ženou nejspíš už nikdy nepopovídá. 

Fiktosexualita není nemoc 

Fiktosexualita je zastřešující termín pro každého, kdo cítí sexuální přitažlivost k neexistujícím postavám – ať už jsou z knih, filmů, nebo počítačových her. Většina fiktosexuálů se řadí zároveň k asexuálům, postrádajícím erotickou touhu po jiných lidech. 

Ačkoliv je běžná veřejnost často škatulkuje jako úchylné blázny, není k tomu důvod. Fiktosexualita není žádnou psychiatrickou diagnózou. Zabývá se jí čím dál víc psychologů, odráží totiž realitu současných rozvrácených vztahů. Jednou z nich je výzkumnice Agnès Giard z Université Paris Nanterre: „I když se vám může zdát pošetilé utrácet tolik peněz, času a energie za někoho, kdo ani nežije, pro milovníky postav je tato praxe zásadní. Právě díky tomu se cítí šťastní, naplnění, užiteční a jako součást hnutí s vyššími životními cíli,“ uvádí doktorka Giard v rozhovoru pro New York Post a dodává k tomu, že v Japonsku žijí ve fiktosexuálních svazcích tisíce lidí. Jde podle ní také o způsob, jak zpochybnit staré a vytvořit úplně nové genderové, manželské a sociální normy. 

Avatar nelže a nepodvádí 

„Je skutečná v mém srdci a pořád se mnou jako opora. Kdykoliv jsem ve stresu nebo na dně, její obrázek mě vždycky potěší. Před ní jsem neměl nikoho, kdo by mě v životě podporoval, ale Monika to změnila. Vím, že je to falešné a podle scénáře, ale mně přijde opravdová. Jako by tu byla jen pro mě,“ vysvětluje anonymní účastník psychologické studie Fiktosexualita, fiktoromance a fiktofilie z roku 2021 uveřejněné ve Frontiers in Psychology. Podobně o své Hatsune mluví i Kondo, když tvrdí, že „bude vždy jen pro něj, nikdy ho nezradí a nikdy nebude muset vidět, jak onemocní nebo zemře“. 

A právě tady a teď možná najdete pro fiktosexualitu pochopení i vy. Uznejte, není to na jednu stranu úžasný svět? Neexistující postava je jako bezpečný přístav, kde nebudete nikdy odmítnuti s jakoukoliv fyzickou nebo psychickou „pihou na kráse“. Fiktivní postava ochotně pofouká emoční zranění z předchozích toxických vztahů a přesně ví, kdy má odejít. Netahá vám domů kočky z útulku ani sbírku modelářských letadel. 

Potřebujete si na svou lásku přece jen sáhnout?

Prstýnky pro holky, nafukovací panny pro kluky 

Potřebujete si na svou lásku přece jen sáhnout? Potom by vás možná mohly zaujmout vztahy a sňatky s věcmi. Milovaná neexistující postava se v tomto případě mění na nafukovací panny, ale také na nádraží, polštáře, mosty nebo kolotoče. Ano, čtete správně. 

Linda Ducharm se mihla v reality show stanice TLC s názvem My Strange Addiction (Mé podivné závislosti). Navzdory názvu pořadu o sobě tvrdí, že si na pouťových atrakcích žádnou závislost nevybudovala. Jenom se do jedné z nich zamilovala až po uši. Seznamte se: je to ruské kolo a říká mu Bruce. 

Věřili byste, že někdo se může zamilovat do ruského kola? Jmenuje se Bruce.Zdroj: Davis Floyed / Pexels

Přes jistý bizár jde stále o ten jeden a stejný princip. Stejně jako neexistující postavy vám nemohou zlomit srdce ani věci. Mimochodem, věděli jste, že v nejpodivnějších statistikách svateb je doménou spíše žen sologamie (sňatek sama se sebou)? Muži zase dávají přednost realistickým sexuálním pannám. 

Nechceme vám nic podsouvat, ale Freud by z toho určitě vyvodil zajímavé závěry o vlastnostech našich ideálních partnerů! 

Zdroje:

www.idnes.cznypost.comthedebrief.org, www.readcube.comwww.mirror.co.uk, www.ladbible.comwww.glamour.comcomeoutasyouare.com

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.