hero-image

Přírodní zahrada zblízka

Doba čtení: 2:30 minut

Není nad vlastní zkušenost. Nejlepší způsob, jak si udělat o přírodní zahradě vlastní představu, je navštívit ji. Posedět v ní, přivonět k utržené bylince, pohrát si tu s dětmi, pohladit si pasoucí se kozu… Najít ji není až tak složité, jak by se mohlo zdát. 

 

V dnešní době se většina majitelů zahrad dělí na dva tábory. Ti jedni vnímají zahradu jako možnost vypěstovat něco, co obohatí jejich stůl, tedy ovoce, zeleninu a bylinky. Ty druhé užitková funkce zahrady vůbec nezajímá a vnímají ji jako čistě rekreační a relaxační prostředí. Ani jedno pojetí se s konceptem přírodní zahrady nevylučuje. 

Přírodní zahrady mohou plnit nejrůznější funkce. Najdeme mezi nimi zahrady čistě okrasné, zeleninové, bylinkové, ale také ovocné sady, parky, hřiště a bývalé lomy a pískovny. Může jít o zahrady školní, farní, obecní, komunitní i zcela soukromé. 

Ukázková přírodní zahrada 

Na webu zapsaného spolku Přírodní zahrada, kde najdete přehled ukázkových zahrad i s galeriemi fotografií, stojí: „Ukázková přírodní zahrada nejenom splňuje kritéria pro udělení základní plakety, ale tato kritéria převyšuje určitými zvláštnostmi, vyniká nad průměrnými nebo standardními zahradami. To může být dáno uspořádáním zahrady, tematickým zaměřením, ale také speciálním využitím a zpracováním zahradních produktů, turistickou atraktivitou apod.“. 

Ukázkové zahrady musejí být veřejnosti přístupné – buďto v pravidelných časech, nebo po předchozí domluvě. Často bývají otevřené i při zvláštních příležitostech jako je každoroční Víkend otevřených zahrad, který letos připadl na 11. a 12. června.

V některých zahradách zaplatíte vstupné, které může být použito na údržbu zahrady, ale třeba i na záchranu sýčků ve volné přírodě. Někdy si tu můžete koupit nejrůznější výpěstky a produkty z nich, konají se zde semináře, výukové programy a přednášky. 

A někdy si můžete zaplatit i komentovanou prohlídku. To je třeba případ zahrady Kouzelné bylinky v Českém Krumlově, která vznikla v souvislosti s natáčením stejnojmenného seriálu. Jinde vám poradí ohledně pasivního domu, nebo vás na pár dní ubytují i s rodinou a ještě vám předvedou malé muzeum místního cestovatele. Každý tu může najít to své. 

Přehled ukázkových zahrad je řazen buďto podle krajů, nebo podle typu. 

Zdroj:Přírodní zahrady web - se svolením


Mapa přírodních zahrad 

Jinou a možná pohodlnější možnost, jak vyhledávat přírodní zahrady, nabízí mapa certifikovaných přírodních zahrad na webu Ekologického institutu Veronica sídlícího v Hostětíně a v Brně. Zahrady lze filtrovat podle kategorií přírodní, ukázková, školní a obecní. Ke dni napsání tohoto článku jich tu bylo 470. 

Ve Veronice vám také pomohou, pokud přemýšlíte o své vlastní přírodní zahradě. Poradí vám, doporučí vzdělávací materiály a v Hostětíně si můžete prohlédnout přírodní zahradu i sad. 

Zdroj: Veronica - ekologický institut - se svolením


Prohlížejte a ptejte se 

Přírodní zahrady kolem sebe tvoří komunitu vstřícně naladěných lidí. Až se tedy do nějaké zahrady vydáte, ptejte se. V naprosté většině případů potkáte nadšené propagátory konceptu přírodních zahrad, kteří se s Vámi rádi podělí o své zkušenosti. 

Koneckonců, k tomu, aby usilovali o certifikaci, je nikdo nenutil. A jedním z motivů, který je k podstoupení certifikačního procesu vedl, byla i potřeba dát o sobě vědět dalším lidem. 

Na druhou stranu nezapomínejte, že velmi často vstupujete na soukromý pozemek a že tedy musíte respektovat pravidla, která si majitelé zahrady sami určí. Nenarušujte zbytečně jejich soukromí a bez dovolení nic netrhejte. 

Ať se vám přírodní zahrady líbí! 

Zdroj: prirodnizahrada.eu
www.veronica.cz

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.