hero-image

Prsty jako sardinky v plechovce

Doba čtení: 4:30 minut

„Au! Au! Au!“ vzlyká palec. „Já vím!“ odpovídá ukazováček. „Po včerejším plesu nás ani chviličku nenechala odpočinout a už si chystá zase ty úzké tenisky,“ povzdechne si prostředníček. „Copak necítí, že jsme tu jako sardinky v plechovce?“ posteskne si malíček, který vykukuje zpod prsteníčku a dodává: „Copak neví, že někteří z nás trpí klaustrofobií?“ Kdyby naše prsty mohly mluvit, toto by byla jistě jedna z jejich každodenních debat. Nebo alespoň těch, které nepoznaly barefoot boty.

Denně si obouváme boty, které vypadají skvěle a jsou nám pohodlné. Dokážeme v nich chodit hodiny. Ale naše prsty si to možná nemyslí. Ty úzké špičky bot, které vlastně mačkají a formují prsty do nepřirozeného tvaru, stojí za nejedním vybočeným palcem či deformací příčné klenby. „Šířka obuvi musí odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů, má mít dostatečně prostornou kulatou špičku a vnitřní hrana obuvi by měla být rovná,“ zmiňuje pro Babinet.cz MgA. Jana Šůstková, vedoucí vývojového oddělení obuvi FARE.

Moderním řešením jsou barefoot boty

Sportovní, kotníkové, sandály, tenisky, společenské boty i kozačky. Takto dnes vypadá nabídka barefoot obuvi, která právě tato pravidla zdravého obutí splňuje. Tyto boty navíc přirozeně masírují chodidla a posilují naše svaly.

Pětiprsté boty. Foto: František Tlapák - se svolením


Doktorka mě varovala, že přechod na barefoot může zpočátku bolet. Od první chůze jsem se ale cítila, jako bych chodila na obláčku! Ta svoboda nohy je úžasná! S klasickými botami jsem se štěrkovým cestám vyhýbala, teď je naopak vyhledávám, protože mi vždycky nohu skvěle promasírují,“ říká Michaela Řezaninová, která přešla na barefoot po konzultaci na podiatrii. „Nedávno jsem si narychlo vzala klasické boty a šíleně mě bolely nohy. Takže za mě jednoznačně doporučuji barefoot,“ dodává.

Barefoot obuv simuluje chůzi naboso a zároveň chrání chodidlo před zraněním, a to díky flexibilní a měkké podrážce. Boty mají typickou širokou a zakulacenou špičku, která dává prstům dostatečný prostor, aby mohly vytvořit přirozený vějířek, jsou lehké a mají rovnou podrážku bez podpatku.

 „Dle mého názoru je dobře střídat barefoot a normální boty, třeba tenisky. Barefoot hodně roztahují nohu, což ji pak jakoby rozplácne. Pokud si každodenním nošením na barefoot boty člověk navykne, už pak nemůže nosit jiné, a to já nechci,“ vysvětluje Iva Nováková, která nosí barefoot tenisky Be Lenka.

Pětiprsté boty. Foto: František Tlapák - se svolením

Každý prst má svoji funkci

Ještě přirozenější pohyb a pocit chůze naboso slibují prstové boty, které sice připomínají Yettiho tlapu, ale od roku 2004, co jsou na trhu, si našly oblibu u tisíců lidí po celém světě. „V pětiprstech mám pocit volnosti. Tak trochu jako v sandálech nebo žabkách, s tím rozdílem, že noha je částečně chráněná jak před nerovností země, tak před počasím. Rozhodně je ale nosím jen za hezkého počasí, do mokra nebo do vlhka se nehodí,“ říká František Novotný, který má pětiprstovky už 6 let.

Jejich principem je „uklidit“ každý prst do svého pokojíčku, takže už jen obouvání bude ze začátku pro některé možná oříškem. Nakonec ale vyhraje možnost plně využít potenciál celého chodidla i každého prstu zvlášť. „S pětiprsty jsem se musel naučit chodit. Z tradičních bot jsme zvyklí hodně došlapávat na patu, zatímco u pětiprstek je došlap víc rozložený na celé chodidlo,“ dodává Novotný. Oddělené prsty totiž pomáhají vylepšovat rovnováhu, zvyšují pohyblivost a umožňují lepší pohyby při chůzi.

Pětiprsté boty. Foto: František Tlapák - se svolením

Být ještě blíž pocitu bosých nohou

O trochu dál v barefoot a o trochu blíž k pocitu bosých nohou jsou české ponožky Skinners. Jsou to ponožky, v nichž chodíte venku. Takže takové ponožkoboty, které se ale dokonale přizpůsobí tvaru chodidla. Jsou lehké a ohebné – jako ponožky, takže nezabírají místo ani v botníku, ani v kufru, když se balíte na dovolenou.

SkinnerskySkinnersky. Foto: František Tlapák - se svolením


„Skinnersky jsou praktické. Sbalím je do malé ruličky do kapsy nebo do batohu, pětiprsty nikoliv,“ říká František Novotný, který si k pětiprstovým botám zakoupil před dvěma lety i tyto ponožkoboty, a dodává: „Moje skinnersky jsou ideální jako alternativa plavacích bot nebo bot do vody. Používám je v naprosté většině jako volnočasové, odpočinkové obutí, zatímco pětiprsty jsou pro mě regulérní boty na běžné nošení.“ Jejich výhodou je, že se perou klasicky v pračce na 30stupňový program, ideálně na ruční praní. Přesto jsou odolné jako boty. „Materiál, z něhož je vyrobena podrážka, je vysoce odolný proti otěru, dokonce je podobný povrchu, na kterém přistávají lodě. Pletenina je bezešvá a neobsahuje žádná lepidla či něco jiného, co by mohlo způsobit rozpadnutí,“ vysvětluje se ve FAQ e-shopu Skinners. Díky tomu se udává odolnost až okolo 800 kilometrů.

3 fotografie

Barefoot boty ano, ale ne vždy a všude

Pokud chodíme bosi po tvrdém rovném terénu, dochází k abnormálnímu přetěžování přednoží a k únavě vazů a šlach, které přednoží formují. Určitě vyzdvihuji a chválím chůzi naboso nebo v barefootech, ale na nerovném terénu a po omezenou dobu,“ vysvětluje pro Český rozhlas svůj odborný názor MUDr. Ondřej Rejda z ortopedického oddělení Vršovické zdravotní a.s. a Emotion fitness Plzeň.

Ortoped Rejda barefoot boty nedoporučuje rovněž lidem s nadváhou, nebo dokonce obézním, kteří mají například zborcenou nožní klenbu či špatné držení těla. Kila navíc jsou sama o sobě zátěží pro tělo, a proto touha po barefoot teniskách by u těchto lidí měla být konzultována s lékařem.

Barefoot obuv má jistě zdravotní benefity pro naše chodidla. Tou největší výhodou jsou prsty ve správné pozici s dostatečným prostorem a návrat k přirozené chůzi. Díky široké nabídce obuvi se dnes dá nosit prakticky pořád, a na to je třeba si dávat pozor. Barefoot boty se totiž nehodí do každé situace. Takže na trávu, do lesa, na houby, do přírody ano, ale na celodenní nakupování v Olympii to asi nebude to pravé ořechové. A jak jste na tom vy s barefoot botami?Zdroje citací a informací:

babinet.czplzen.rozhlas.czskinners.cc, www.bosonozka.czvlastní dotazování

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.