hero-image

Starejte se o své bakterie stejně dobře jako ony o vás

Doba čtení: 3 minuty

Připadáte si někdy osamocení a nepochopení celým světem? Vůbec nemusíte. Jen ve vašich střevech najdete okolo 100 bilionů přátel, kteří vás nevymění za kolegy z nové práce ani za mladší partnerku s impozantním dekoltem. Pro vaše dobro jsou ochotní nasadit i svůj vlastní život. Seznamte se: váš mikrobiom.

„Co do počtu buněk se dříve předpokládalo, že mikrobiota převyšuje svého hostitele až desetkrát. Dnes se odhaduje, že je to asi dvojnásobek,“ uvádí Česká mikrobiomová společnost (ČMS). Člověkem jsme tedy jen napůl. Druhá půlka připadá na bakterie, houby a řasy, které se s námi vezou jako černí pasažéři.

Mikrobem ke zdraví

Mikroorganismy najdete doslova na každém centimetru svého těla. Od „pouštních“ kmenů obývajících naši kůži po obyvatele „bažin“ v nosních dírkách. Skutečnou úrodnou Amazonií jsou pro ně ale zákruty našich střev.

Zdaleka tu nebydlí jen „dojížďáci“ pochutnávající si na zbytcích potravy. „Střeva jsou v přední linii imunitního systému. Jsou neustále vystavovány novým výzvám tím, co jíme a pijeme. To, co se děje ve střevech, ovlivňuje dokonce i naši náladu.“ tvrdí dále ČMS.

Mikrobioložka Petra Vídeňská z Masarykovy univerzity v Brně k tomu dodává, že složení naší mikrobioty je stejně jedinečné, jako otisk prstu. Ukazuje také na možné souvislosti s civilizačními nemocemi: „Když srovnáme střevní mikrobiom západního člověka a někoho, kdo pochází z přírodních kmenů, tak se velice liší diverzitou. Jedna z teorií je, že právě díky této diverzitě detekujeme u západního člověka mnohem větší počet chronických a autoimunitních chorob.“

Studie Obezita a mikrobiom doktorky Ruchi Mathur z Cedars-Sinai Medical Centre v Los Angeles navíc potvrzuje přímou spojitost střevní dysbiózy s nadváhou. Konečně to tedy máme na koho svést! Za nenáviděná kilíčka navíc můžou „ti mrňaví" vevnitř. Ne tak docela. Záleží totiž na tom, čím je krmíme.

Ilustracni fotoZdroj: Usplash, Pexels Maria Bortolotto

Čím bakterii (ne)potěšíte

Průmyslově zpracované potraviny, přemíra cukrů i nezdravých tuků a časté užívání antibiotik. Přesně takhle vypadá noční můra všech vašich užitečných bakterií. Máte černé svědomí? Pojďme to napravit.

Bakterie potřebují pro svůj život tzv. prebiotika – vlákninu, která je jejich potravou. Mezi nejbohatší zdroje patří obyčejná jablka, luštěniny, cibuloviny a pseudoobiloviny. Jo, naši předkové věděli! Mimochodem, za tvrzením „zdraví začíná ve střevech“ si stál už Hippokratés.

Stejně důležité je do organismu další prospěšné bakterie dodávat. Kde je ale sebrat (a nekrást)? Zdaleka se nemusíte omezovat jen na probiotika v kapslích, obsahující jen pár bakteriálních kmenů. Naopak, vybudujte si pestrý a odolný mikrobiom díky:

  • Zakysaným mléčným výrobkům (kefír, jogurt, zakysaná smetana,…)
  • Fermentovaným potravinám a nápojům (tempeh, miso, kombucha, vodní kefír,…)
  • Kvašené zelenině (nakládané zelí, okurky kvašáky, kimči,…)

KombuchaZdroj: Unsplash, Tim Oliver Metz

Půdní červ, náš genetický soused

Když v roce 2000 vědci z Mezinárodního konsorcia pro sekvenování lidského genomu poprvé oznámili světu počet genů člověka, sedla si z toho na zadek odborná i laická veřejnost. Na kolik byste nás jako vládce planety tipovali? Napovíme: střízlivé vědecké odhady se pohybovaly okolo 100.000 genů.

Realita? 21.000 genů. Tedy stejně jako háďátko obecné. Půdní červ, kterého by asi nikdo nepodezíral ze stavby sedmi divů světa nebo programování kryptoměn.

Jinak řečeno, pouhý počet genů neznamená v evoluční strategii vůbec nic. Důležité je, jak s nimi daný organismus naloží. A my lidé jsme na to šli chytře odpradávna. K čemu se obtěžovat s neustálým kódováním nových genů, když si na jejich práci můžeme najmout pouhým okem neviditelné specialisty? Spolu s bakteriemi pak naše tělo obsahuje úctyhodných 4,4 miliónů genů!

Nikdy není pozdě začít

Víte, co je na mikrobiomu nejlepší? Na rozdíl od svých genů ho můžete změnit. Neporadíme vám, jak se zbavit dědičné krátkozrakosti ani orlího nosu po tátovi. Obsah svých střev ale můžete kultivovat kdykoliv a získat tak doslova novou kvalitu života. A mezi námi, takový výsadek bakteriálních parašutistů po zdravé snídani je i celkem zábavná představa.

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.