hero-image

Šťastni až do smrti – potkali se online

Doba čtení: 4:30 minut

Už dávno neplatí, že partnery na seznamkách si hledají jen mladí lidé. Možnost seznamovat se online využívají lidé různého věku a například i společenského postavení. Málo času na seznamování, nechuť ztrácet čas a motivace najít si partnera co nejjednodušeji a nejrychleji bez větší námahy, to je největší motivace.

Co lidé konkrétně na seznamce hledají? Jen (?!) 33 % žen se online seznamuje za účelem sexu. 

Seznamky pro všechny

Zorientovat se ve světě online randění není jednoduché. Na začátku by si člověk měl uvědomit, co vlastně od toho očekává, co hledá a jak moc do toho chce investovat. Platí, že čím kvalitnější seznamka, tím víc pravděpodobně zaplatíte za členství. Na druhou stranu je u ní i vyšší šance, že si najdete druhou polovičku, protože je kvalitnější než ty, které jsou zadarmo. Nemusí samozřejmě platit vždy. Jak již bylo řečeno, velmi záleží, co vlastně hledáte. Jde vám o dlouhodobý vztah, pouze o flirt, nebo čistě jen o sex? Záleží vám na vzdělání, nebo jen na vzhledu? Existují seznamky všech druhů, je tedy nutné se rozhodnout, co přesně hledáte.

On hledá ji, ona hledá jeho, on hledá jeho, aneb kdo hledá, najde

Když už v článku mluvíme o seznamkách, pojďme si stručně popovídat o několika nejznámějších z nich.

Asi nejznámější a nejrozšířenější v ČR je eDarling. Tato seznamka má po celé Evropě přes 13 milionů uživatelů. Snadno se tam dá zorientovat, poměr mužů a žen je vyrovnaný, jen si trochu připlatíte (cca 4 tisíce
korun za rok). Bezplatná verze totiž moc legrace nenabízí. Hledáte vážnou známost? V tom případě je eDarling ideální.

Academic Singles. Trochu jiná seznamka postavená na principu: „ukaž mi sebe, ukážu ti mě“ – tedy většina profilů má reálné fotky uživatelů. A co nejdůležitější – partneři se navzájem hledají na základě vzdělání – zaměřena je především na vysokoškolsky vzdělané osoby. Existuje tu funkce chatu, kde máte tři minuty na rozhovor – po třech minutách se můžete rozhodnout, jestli v započatém rozhovoru chcete pokračovat nebo stačilo.

Trochu z jiného soudku je Richmeetbeautiful.com. Celosvětově ji používá přes dva miliony uživatelů. Většina z vás už někdy slyšela výrazy „sugar dating, sugar daddy, sugar baby“ – tedy vztah založený na vydržování mladšího partnera starším. Kupováním dárků, zvaní do drahých restaurací, kupování luxusních dovolených.

Levnější verze eDarlingu je EliteDate.cz. Český projekt a seznamka pro serióznější použití a hledání si vážného vztahu. Za roční předplatné profilu zaplatíte 1500 korun.

Muž s počítačemZdroj: Andrea Piacquadio / Pexels

Milovaný i nenáviděný, ale hlavně asi nejznámější – Tinder. Po celém světě ho využívá přes 50 milionů uživatelů. Tinder pracuje s trochu jiným principem než ostatní seznamky – podle filtru vzdálenosti jsou uživatelům zobrazování potencionální partneři/partnerky „poblíž“. Vy můžete daného člověka „lajknout“ nebo nechat být. Pokud dojde k „lajku“ na obou stranách, oba uživatelé si mohou začít psát. Co je největší nevýhodou Tinderu – nemalé procento falešných profilů a podvodníků. Na podobném principu funguje i stále velmi oblíbený předchůdce Tinderu – Badoo. 

Mobil s logem TinderuZdroj: Mika Baumeister / Unsplash

Rádi byste flirt nebo erotický vztah? Pak je FlirtKontakt pro vás jasná volba. U nás celkem oblíbená erotická seznamka. 

Seznamka.cz – senior mezi seznamkami, fungující už od roku 1998. Stále ještě má co nabídnout a škála toho, za jakým účelem zde hledat partnera, je velká. 

Štěstí – to je nejen to, co při online seznamování asi potřebujete nejvíc, ale taky ověřená česká seznamka se zhruba 100 000 uživateli. Trochu zastaralejší grafika a old school prostředí. Výhody to ale má – bezplatný profil má poměrně dost funkcí a i placené členství je relativně finančně dostupné. 

Jak se nenechat napálit 

Dva lidé a dvě odlišné zkušenosti. Pan Honza se rozhodl, když nějakou dobu nemohl po rozchodu najít partnerku, že zkusí online randění. „Řekl jsem si, že za zkoušku nic nedám. Profil jsem si založil na základě reálných informací, nic jsem si tam nevymýšlel, ani nepřikrášloval. Hned jedna z prvních žen, se kterou jsem se tam seznámil, se mi líbila, navázali jsme kontakt a asi za dva týdny jsme se hned sešli. Přišlo ale velké zklamní. Dodnes přemýšlím, jestli na těch fotkách, které měla na profilu, byla opravdu ona, naživo totiž vypadala úplně jinak. A i většina informací o ní moc neseděla. Prostě online to fungovalo fajn, naživo vůbec. Tahle situace mě tak znechutila, že jsem profil hned smazal a se seznamováním hned skončil.“ 

Paní Kamila oproti tomu pravděpodobně vyhrála seznamkový jackpot. „Ve zkratce? Na seznamce jsem potakala současného manžela. Profil jsem měla založený asi rok. Byla na pár schůzkách, někteří muži byli fajn, ale nikdy to nikam nevedlo. A pak jsem narazila na NĚJ. Online jsme si psali fakt krátce, hned jsme se chtěli vidět. Všechno do sebe hezky zapadalo. No a za dva roky se vzali. Je to už šest let a nic se nezměnilo. Seznamce vděčím za to, že jsem díky ní našla svého životního partnera.“ To zní skoro jako reklama, nemyslíte? 

Žena se usmívá u online chatuZdroj: Andrea Piacquadio / Pexels

Čísla nelžou, aneb kdo jsou ti lidé? 

Americká studie zveřejnila nejzajímavější čísla týkající se seznamování se online. Poměr mezi muži a ženami na seznamkách je poměrně vyrovnaný – 53 % jsou muži a 47 % tvoří ženy. Čísla se mohou mírně lišit podle konkrétních platforem. 

Typický uživatel, který randí online – průměrný věk okolo 33,8 let, pracující na plný úvazek, rozumějící si s moderními technologiemi. 

Že na seznamkách se vždy trochu lže, tedy buďme korektní – pravda se trochu přikrášluje. Není tedy překvapením, že kolem 20 % žen, podle studie, používá jako profilovou fotku, fotku svého mladšího a štíhlejšího já. Oproti tomu muži zase ve 40 % případů lže o jejich práci a postavení. 
Co lidé konkrétně na seznamce hledají? Jen (?!) 33 % žen se online seznamuje za účelem sexu. 

A zajímavé číslo nakonec? Až 20 % aktuálních vztahů a 7 % manželství začalo na online seznamkách. Mimochodem až 48 % vztahů, které začaly online, také online končí. Nejčastěji po e-mailu. Jak dospělé, že?

Zdroje: www.eharmony.com, www.topsluzba.cz, theses.czwww.recenzer.czwww.kaspersky.com 

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.