Dnes je 19.9.2023, Svátek má
Sdílet článek:
Odcestovat do jiné země, poznávat lidi z celého světa, sebrat odvahu a vykročit z komfortní zóny – to všechno je Erasmus+. Co se bývalým „erasmákům“ v zahraničí nejvíce líbilo a co by předali svým vrstevníkům?
Oslovili jsme dvě studentky a čtyři studenty, kteří už na Erasmu byli. Všem jsme položili dvě otázky:
1. Co se ti na Erasmu nejvíce líbí a co nejvíce oceňuješ?
2. Proč bys ho doporučil/a a komu zejména?
Odpovědi na první z dotazů se v mnohém shodují. Nezapomenutelné zážitky, cenné zkušenosti, dlouhý pobyt v zahraničí za málo peněz nebo rozšíření obzorů – to všechno respondenti zmiňují téměř jednohlasně. „Na Erasmu je skvělé to, že máte možnost poznat spousty skvělých lidí ze všech koutů světa, navazovat nová přátelství, získávat nové zkušenosti a poznávat nová místa. A právě o tom to je, dá vám to zážitky, na které do konce života nezapomenete,“ uvedla dvaadvacetiletá studentka managementu obchodních činností Michaela Maršánová po zkušenosti z Erasmu v Lisabonu.
Mnozí Erasmus chápou také jako odvážný krok do neznáma, ven z komfortní zóny, vstříc nepoznanému. „Oceňuji nejvíce mít možnost takto si zkusit žít někde jinde, vyjít z komfortní zóny, což mě posunulo někam, kde jsem nikdy nemyslela, že budu. Otevřelo mi to oči a možnosti toho, čím bych v životě chtěla být nejen v profesní sféře, ale i osobní,“ řekla ForBeIn dvaadvacetiletá studentka práv Sára Kocmánková, která se před časem vydala do Španělska.
Podobně na svůj pobyt na Islandu nahlíží dvaadvacetiletý student humanistiky Michael Šperl: „Kdybych měl vybrat jednu věc, kterou si ze svého pobytu cením nejvíce, tak by to, kromě cestování a poznávání této země, byl asi rozhled, který jsem zde měl možnost získat. Něco na tom skutečně je, když se říká, že skutečné zážitky čekají až za komfortní zónou.“
Řadu studentů překvapily rozdíly nejen mezi kulturami, ale i mezi systémy vzdělávání. „Byl jsem půl roku v USA na univerzitě v Utahu a největší změnou byl právě systém ve škole,“ nabídl svůj úhel pohledu dvaadvacetiletý student obchodu a ekonomie Michal Kraus.
V posledních dvou letech nám cestování značně znesnadnil covid-19 – a komplikace se nevyhýbaly ani studentům vyjíždějícím na Erasmus+. „I přesto, že půl roku mého Erasmu bylo hodně omezeno covidem, tak druhý půlrok to vybalancoval, a já zažila nejlepší rok svého života a věřím, že by to tak mohl mít každý, kdo se rozhodne jet,“ vysvětlila Michaela Maršánová.
Komu a proč studentky a studenti Erasmus+ doporučují? „Všem studentům, kteří nemají ve svém životě důležitější závazky typu práce atd., benefitů je celá řada, ale primárně je to obrovské zlepšení v jazyce, zisk mnohem většího nadhledu a spousta různých zážitků. V podstatě jsem neslyšel ryze negativní recenzi na Erasmus. Člověka posílí i to, když si projde kolečkem papírování a vše si dokáže zařídit,“ objasnil třiadvacetiletý student regionální geografie Tomáš Majer.
Martin Nehasil, pětadvacetiletý student oboru Product design, po pobytu v Bulharsku svým kolegům Erasmus+ doporučuje „…kvůli tomu, že si člověk otestuje, jak dokáže obstát v cizím prostředí, a se správným přístupem může zdokonalit svoje zkušenosti. A komu? Asi spíš lidem, co se rádi socializují a nedělá jim problém nekomfortní zóna, takový člověk podle mě z Erasmu vymáčkne víc než třeba introvert.“
Jistě, řadu z nás přemůže strach, stokrát převlečený za ty nejlepší důvody, proč svou alma mater ani na semestr neopustit.
Přestože nám snad jakákoli změna prostředí, natož pobyt v zahraničí nevyhnutelně rozšíří obzory a pravděpodobně nás spíš obohatí než ochudí, pro některé z nás může Erasmus obnášet víc nevýhod než benefitů. Určité obory jsou třeba jazykově podmíněné (například překladatelství do češtiny – mnohé předměty takových oborů se zkrátka jinde než u nás neučí), a tak Erasmus+ ve většině těchto případů znamená prodloužení studia, o což ne každý stojí.
A pak tu jsou studentky a studenti, kteří už mají děti, kariéru nebo jiné závazky, kvůli nimž vycestovat nemohou.
Erasmus+ je možnost, nikoli povinnost. Odmítnout vycestovat prostě proto, že se vám nechce, je tedy taky legitimní. I hrdinové jsou někdy radši doma.
Erasmus+
Dostávejte nové články do mailu.
Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.
Copyright (c) 2023 forbein.cz