hero-image

Studenti bez hranic

Doba čtení: 3 minuty

Odcestovat do jiné země, poznávat lidi z celého světa, sebrat odvahu a vykročit z komfortní zóny – to všechno je Erasmus+. Co se bývalým „erasmákům“ v zahraničí nejvíce líbilo a co by předali svým vrstevníkům?

Oslovili jsme dvě studentky a čtyři studenty, kteří už na Erasmu byli. Všem jsme položili dvě otázky:
1. Co se ti na Erasmu nejvíce líbí a co nejvíce oceňuješ?
2. Proč bys ho doporučil/a a komu zejména?

Nezapomenutelný

Odpovědi na první z dotazů se v mnohém shodují. Nezapomenutelné zážitky, cenné zkušenosti, dlouhý pobyt v zahraničí za málo peněz nebo rozšíření obzorů – to všechno respondenti zmiňují téměř jednohlasně. „Na Erasmu je skvělé to, že máte možnost poznat spousty skvělých lidí ze všech koutů světa, navazovat nová přátelství, získávat nové zkušenosti a poznávat nová místa. A právě o tom to je, dá vám to zážitky, na které do konce života nezapomenete,“ uvedla dvaadvacetiletá studentka managementu obchodních činností Michaela Maršánová po zkušenosti z Erasmu v Lisabonu.

Zdroj: Naassom Azavedo / Unsplash

Za hranice komfortní zóny

Mnozí Erasmus chápou také jako odvážný krok do neznáma, ven z komfortní zóny, vstříc nepoznanému. „Oceňuji nejvíce mít možnost takto si zkusit žít někde jinde, vyjít z komfortní zóny, což mě posunulo někam, kde jsem nikdy nemyslela, že budu. Otevřelo mi to oči a možnosti toho, čím bych v životě chtěla být nejen v profesní sféře, ale i osobní,“ řekla ForBeIn dvaadvacetiletá studentka práv Sára Kocmánková, která se před časem vydala do Španělska.

Podobně na svůj pobyt na Islandu nahlíží dvaadvacetiletý student humanistiky Michael Šperl: Kdybych měl vybrat jednu věc, kterou si ze svého pobytu cením nejvíce, tak by to, kromě cestování a poznávání této země, byl asi rozhled, který jsem zde měl možnost získat. Něco na tom skutečně je, když se říká, že skutečné zážitky čekají až za komfortní zónou.“

5 fotografie

Řadu studentů překvapily rozdíly nejen mezi kulturami, ale i mezi systémy vzdělávání. „Byl jsem půl roku v USA na univerzitě v Utahu a největší změnou byl právě systém ve škole,“ nabídl svůj úhel pohledu dvaadvacetiletý student obchodu a ekonomie Michal Kraus.

Erasmus+ za pandemických časů

V posledních dvou letech nám cestování značně znesnadnil covid-19 – a komplikace se nevyhýbaly ani studentům vyjíždějícím na Erasmus+. „I přesto, že půl roku mého Erasmu bylo hodně omezeno covidem, tak druhý půlrok to vybalancoval, a já zažila nejlepší rok svého života a věřím, že by to tak mohl mít každý, kdo se rozhodne jet,“ vysvětlila Michaela Maršánová.

Jeďte!

Komu a proč studentky a studenti Erasmus+ doporučují? „Všem studentům, kteří nemají ve svém životě důležitější závazky typu práce atd., benefitů je celá řada, ale primárně je to obrovské zlepšení v jazyce, zisk mnohem většího nadhledu a spousta různých zážitků. V podstatě jsem neslyšel ryze negativní recenzi na Erasmus. Člověka posílí i to, když si projde kolečkem papírování a vše si dokáže zařídit,“ objasnil třiadvacetiletý student regionální geografie Tomáš Majer.

Martin Nehasil, pětadvacetiletý student oboru Product design, po pobytu v Bulharsku svým kolegům Erasmus+ doporučuje „…kvůli tomu, že si člověk otestuje, jak dokáže obstát v cizím prostředí, a se správným přístupem může zdokonalit svoje zkušenosti. A komu? Asi spíš lidem, co se rádi socializují a nedělá jim problém nekomfortní zóna, takový člověk podle mě z Erasmu vymáčkne víc než třeba introvert.“

8 fotografií

Doma zůstane jenom srab…?

Jistě, řadu z nás přemůže strach, stokrát převlečený za ty nejlepší důvody, proč svou alma mater ani na semestr neopustit.

Přestože nám snad jakákoli změna prostředí, natož pobyt v zahraničí nevyhnutelně rozšíří obzory a pravděpodobně nás spíš obohatí než ochudí, pro některé z nás může Erasmus obnášet víc nevýhod než benefitů. Určité obory jsou třeba jazykově podmíněné (například překladatelství do češtiny – mnohé předměty takových oborů se zkrátka jinde než u nás neučí), a tak Erasmus+ ve většině těchto případů znamená prodloužení studia, o což ne každý stojí.

A pak tu jsou studentky a studenti, kteří už mají děti, kariéru nebo jiné závazky, kvůli nimž vycestovat nemohou.

Erasmus+ je možnost, nikoli povinnost. Odmítnout vycestovat prostě proto, že se vám nechce, je tedy taky legitimní. I hrdinové jsou někdy radši doma.

Zdroje: redakce, vlastní dotazování a vlastní zkušenost

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.