hero-image

Šuhajky oživují českou kulturu v zahraničí

Doba čtení: 2:30 minut

Modrotisk, cimbál, kraslice, lidové kroje, česká klasická a lidová hudba je pro Španěly „španělskou vesnicí“. Monika Srncová, která dlouhodobě žije na Tenerife, se jim svým projektem Šuhajky snaží přiblížit jak českou a moravskou hudbu, tak i naše tradice.

„Čerešničky, čerešničky, čerešně…“ notuji si potichu s Monikou Srncovou, která právě na jevišti divadla při svém benefičním koncertu zpívá tuto lidovku. Na tom by nebylo tak nic divného, kdybychom nebyly asi 4 tisíce kilometrů od domova, ve městě La Laguna na ostrově Tenerife. Monika Srncová svým hudebně-kulturním projektem Šuhajky vlastně spojuje dva odlišné světy do jednoho zážitku. Výsledkem je jedinečné vystoupení, ze kterého čiší tradiční česká a moravská lidová kultura okořeněná španělsko-latinskými rytmy a kanárskou kulturou.

Připravovaný koncert s cimbálem. Foto: Monika Srncová - se svolením


Zastesknutí po domově

„Dřív jsem zpívala ve sboru i v cimbálce a v posledních letech mi česká hudba a kultura chyběla,“ vysvětluje pro magazín FORbeIN Monika Srncová jeden z důvodů, proč založila projekt Šuhajky. „Projekt Šuhajky, který přibližuje českou kulturu ve Španělsku, vznikl přibližně před 5 lety, v momentě, kdy jsem vyhrála výběrové řízení ve studentských projektech. Z celkem 450 přihlášek vybrali pouze 35 a Šuhajky byly jedním z nich,“ dodává.

„Před covidem jsme hráli například v Národním muzeu antropologie v Madridu nebo v Casinu Real na Tenerife. Ale během pandemie jsme vůbec nemohli hrát, proto se momentálně snažím opět rozjet tyto projekty,“ popisuje Monika Srncová. „Teď aktuálně připravuji festival Týden české kultury, kde bude kromě cimbálového workshopu i koncert pro mír a hlavní koncert s cimbálovým souborem Kyčera, který se bude konat ve městě La Laguna, a to 29. října 2022.“

Expozice v předsálí. Foto: Monika Srncová - se svolením


Český folklor ve Španělsku

„V první řadě Šuhajky nejsou hudební skupina, ale projekt, ve kterém spolupracuji s různými lidmi. Někdy vystupuji se sborem, jindy s pianistkou, je to o domluvě, kdo se na danou akci přidá. Před zahájením koncertu připravím v předsálí malou expozici, kde se návštěvníci mohou seznámit například s kraslicemi, modrotiskem, panenkami ze šustí nebo ochutnat perníčky či bábovku,“ vysvětluje mi Monika, co je vlastně projekt Šuhajky.

Kromě hudebních koncertů ale Monika Srncová pořádá různé cestopisné i kulturní přednášky. Jedna taková byla i pro El Corte Inglés nebo pro školy, kde se snažila poukázat na to, že Česká republika není jen Praha, ale že má mnoho různých tváří. „Španělé jsou většinou překvapení, jak má tak malá země jako Česko tolik mikroregionálních rozdílů, ať už v jazyku, tradicích, či v ornamentice,“ shrnuje reakce Španělů na naši kulturu. „Se Šuhajkami se mi navíc podařilo uspořádat i klasické představení děl z Rusalky nebo Prodané nevěsty,“ vysvětluje, zatímco dopíjíme kávu.

Monika Srncová a kanárské dámy. Foto: Monika Srncová - se svolením


Nadšenec, snílek a umělecký polyglot

Málokdo si ale dokáže představit to odhodlání, zápal a srdce, které Monika Srncová dává do Šuhajek. „Projekt je takové moje dítě. Tak je logické, že ho financuji ze svého. Třeba cimbál, který pro říjnový koncert pořizuji, stojí asi 4 tisíce eur. Jsem proto moc ráda, že někteří Češi podnikající na Tenerife, jako Platinum Canary nebo Autobooz autopůjčovna, tento projekt alespoň částečně sponzorují, a věřím, že se mi podaří ještě vybrat nějaké finanční prostředky pomocí fundraisingu,“ dodává nakonec.

Husa, víno a cimbál… to je ještě daleko, že? Vydejte se na Tenerife, prodlužte si léto a zároveň se nalaďte na tuto moravskou podzimní tradici. Navštivte město La Laguna, zapsané na seznamu UNESCO, zavítejte i na připravovaný koncert s cimbálovou muzikou a podpořte českou kulturu v zahraničí.

5 fotografie

Zdroj:

redakce, dokument Šuhajky na vlnách, vlastní dotazování

Buďte pravidelně v obraze díky našemu newsletteru.

Dostávejte nové články do mailu.

Při vyplnění e-mailové adresy souhlasím se zpracováním osobních údajů.